Podepsáno. Česko může do unie

  • 482
Atény - (Od zvláštního zpravodaje MF DNES) – Prezident Václav Klaus a premiér Vladimír Špidla podepsali v Aténách dohodu o zapojení země do Evropské unie v roce 2004. O vstupu ale rozhodnou parlamenty 15 členských zemí a občané v referendu. Všelidové hlasování se má konat v červnu.

OPATŘENÍ VE MĚSTĚ:
Summuit udělal z Atén policejní město

"Česká republika se dobrovolně stává rovnoprávným členem společenství, do nějž chce přinést svůj vlastní otisk a jehož budoucnost chce aktivně ovlivňovat," prohlásil premiér Špidla.

Mnohatisícistránkový dokument se slavnostně podepisuje v Attalově stoi na starém athénském tržišti – Agoře.

V Řecku se plní sny o spojené Evropě
"Stáváme se součástí snů mnoha Evropanů o otevřené Evropě, o Evropě bez železných opon a jiných blokací svobodného pohybu lidí, myšlenek, zboží, peněz. Chceme se na tomto pohybu podílet. Žádný český občan by neměl mít důvod vydělovat se z něj," řekl v krátkém projevu prezident Václav Klaus.

"Vstup do unie znamená příležitost, svobodu a také bezpečnost," poznamenal stručně premiér Vladimír Špidla a připomněl zásluhy dalších politiků, kteří na vstupu pracovali. "Každý velký politický pohyb – a toto je velký pohyb – má mnoho otců," podtrhl.

Aspoň některé z nich – například Václava Klause, Václava Havla, Jana Kavana, Miloše Zemana a další - vláda ocení pozváním na své páteční slavnostní zasedání.

Pro ministra zahraničí Cyrila Svobodu je dnešek hlavně důkazem naší způsobilosti a dospělosti, jak řekl. Česko totiž dosáhne posledního ze tří cílů, které si po vstupu do NATO a OECD jeho zahraniční politika před deseti lety vytyčila.

"Dnešním dnem nic nekončí, ale začíná – z hlediska práce doma i z hlediska obhajoby našeho místa v EU," řekl Klaus.

Chce proto rozvinout debatu o tom, jak má vypadat české působení v Evropě. Už při debatě s novináři dal najevo, že by podporoval spíše mezivládní přístup – zatímco Svoboda hájil kroky těch, kdo trvají více na užším propojování uvnitř unie.

Projev Václava Klause na summitu EU:

Jsem rád, že jsem dnes v Athénách.
 
Byl jsem to já, kdo podal v lednu 1996 v Římě přihlášku do Evropské unie. Jsem rád, že dnes podepisuji Smlouvu o přistoupení České republiky k EU. 
 
Česká republika vždy byla, je a bude ve svých nejrůznějších metamorfózách účastníkem klíčových momentů, které dávají Evropě její tvář a dnešní akt je jedním z nich.
 
Jsem přesvědčen, že Česká republika jako politicky stabilní a ekonomicky, sociálně, kulturně i civilizačně zralý stát má svým partnerům v EU  co nabídnout. Jsme připraveni se podílet i na současném hledání budoucí podoby evropského kontinetu a místa Evropy v dnešním otevřeném a více a více integrovaném světě.
 
Dnešním dnem pro nás nic nekončí, ale začíná, a to jak z hlediska práce u nás doma, tak z hlediska obhajoby našeho postavení v EU. Jsme si toho dobře vědomi.

Demonstranti na předměstí Atén obsadili kancelář společnosti British Airways. Transparentem "Vrahové, imperialisti" vyjádřili nesouhlas s úlohou Británie ve válce proti Iráku. Protesty provázejí summit EU v řecké metropoli. (16. dubna 2003)

Před palácem v Aténách, kde se podepisují smlouvy o rozšíření EU, jsou vyvěšeny vlajky všech deseti kandidátských zemí. (16. dubna 2003)

Prezident Václav Klaus (vlevo) a předseda vlády Vladimír Špidla podepisují v Aténách dohodu o zapojení země do Evropské unie v roce 2004. O vstupu ale rozhodnou parlamenty 15 členských zemí a občané v referendu. (16. dubna 2003)

"Stáváme se součástí snů mnoha Evropanů o otevřené Evropě," řekl v krátkém projevu na summitu EU prezident Václav Klaus. (16. dubna 2003)

Prezident Václav Klaus a premiér Vladimír Špidla podepsali v Aténách dohodu o zapojení země do Evropské unie v roce 2004. (16. dubna 2003)

Česká delegace na summitu EU v Aténách - (zleva) ministr zahraničí Cyril Svoboda, prezident Václav Klaus a premiér Vladimír Špidla. (16. dubna 2003)

Summit EU v Aténách doprovázejí bouřlivé demonstrace proti válce v Iráku. Mladík háže na zasahující policisty zápalnou lahev - takzvaný Molotovův koktejl. (16. dubna 2003)

Policie proti demonstrantům, kteří před řeckým parlamentem v Aténách protestují proti válce, použila slzotvorný plyn. Bouřlivé demonstrace doprovázejí summit EU. (16. dubna 2003)


Video