Čekat na druhé kolo se nevyplatí, školy ho nemusí vypsat. Ilustrační foto

Čekat na druhé kolo se nevyplatí, školy ho nemusí vypsat. Ilustrační foto | foto: Dan Materna, MF DNES

Podceňovat výběr střední školy se nevyplatí

Spoléhat na to, že nějaké to místo na střední škole zbude pro každé dítě, je chyba. Podceňovat výběr školy se totiž kvůli novým pravidlům pro přijímačky nevyplácí. Děti si smějí podat v prvním kole jen jednu přihlášku. Svobodu volby mají až napodruhé.

ČLÁNKY K TÉMATU:
SPECIÁL: Vyberte si SŠ - seznamy škol
Slovnímu hodnocení zatím vládne zmatek
Ještě je čas na přijímačky nanečisto
Odborník: Pečlivá volba se vyplatí víc než dřív
SPECIÁL o výběru SŠ s interaktivními testy

Deváťáci ze základní školy na sídlišti Vajgar v Jindřichově Hradci v tom už prý mají jasno: vědí, na kterou střední školu si pošlou přihlášky v prvním kole přijímacího řízení.

"Zrovna jsme to probírali s výchovnou poradkyní a vypadá to, že už se skoro všichni rozhodli," oddychl si tamní ředitel Karel Matlas.

Na vyplnění a odevzdání přihlášek zbývá 113 tisícům letošních deváťáků posledních sedm týdnů.

Stejně jako loni si i tentokrát děti smějí v prvním kole přijímaček podat jen jedinou přihlášku na střední školu. Na více škol se budou smět přihlásit, až když jim první "pokus" nevyjde.

Druhé kolo se vůbec nemusí konat
Má to však háček: střední školy podle nového školského zákona, který platí od loňska, mohou všechny své budoucí studenty přijmout hned napoprvé. A nemusí si tak schovávat žádná volná místa pro kolo druhé, protože ho nemusí pořádat.

Děti, které napoprvé u přijímaček "pohoří", i jejich rodiče tak čekají náročné chvíle. Za pomoci krajských úřadů (a hlavně vlastního telefonu) budou muset sami zjišťovat, které školy druhé kolo přijímaček vypíší.

"Pravidlo jedné přihlášky v prvním kole přijímaček však přineslo i jeden pozitivní efekt. Rodiče a děti vybírají školu mnohem zodpovědněji než dříve," podotýká Ivana Machková z chrudimské pedagogickopsychologické poradny.

O poradny je větší zájem
Zaznamenala to i ve vlastní praxi. "Od loňska, kdy to začalo platit, přichází mnohem více rodičů, aby se o správném výběru školy pro své dítě poradili," říká Machková.

Poradit se s psychologem by měli hlavně rodiče nerozhodných dětí, které nemají vyhraněné zájmy.

"Často se stává, že k nám přijdou rodiče s dítětem, které vůbec nemá představu, jaký obor zvolit. V takovém případě testujeme, zda má dítě studijní předpoklady a může jít třeba na gymnázium, nebo zda je pro něj lepší odborná škola," vysvětluje svitavská psycholožka Vlasta Tvrdíková.

Pomůže i zájmový dotazník. "Z toho pak poznáme, pro jaký obor má dítě vlohy," říká Tvrdíková.

Když si přesto rodič a jeho ratolest nejsou oborem jisti, měli by podle odborníků životní rozhodnutí raději odložit o pár let a zvolit gymnázium, po jehož absolvování se dá pokračovat ve studiu v kterémkoli oboru.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue