Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Podat si přihlášku na tři gymnázia? Letos téměř bez šance

  • 23
Měla to být změna, která poskytne žákům naději, že se skutečně dostanou na vysněnou střední školu. Každý žák díky ní může podat hned tři přihlášky na vyhlédnuté gymnázium nebo průmyslovku. Potíž je, že letos tuto novinku využít plně nepůjde.

"Demokratičtější" systém, kdy si studenti můžou podat až tři přihlášky, odstartoval loni. Předtím se mohli hlásit jen na jednu. - čtěte "Demokratičtější" přijímačky na střední zvýhodňují talenty

Do konce ledna musí ředitelé škol zveřejnit termíny přijímaček. Řada škol už to udělala a ukazuje se, že žáci budou mít šanci absolvovat jen dvě, nikoli tři přijímací řízení. Platí to především pro gymnázia, na ostatních středních školách se přijímačky často vůbec nekonají (viz rámeček "Přijímačky na střední").

přijímačky na střední

Na polovině středních se bude v přijímacím řízení pro školní rok 2010/11 posuzovat hlavně vysvědčení ze základní školy. A pro dalších 41 % škol bude jedním z podstatných kritérií.

Naproti tomu přijímací zkouška bude rozhodujícím kritériem pouze u 12 % škol, naopak na dvou třetinách SŠ se nebude konat vůbec. Na střední školy totiž přicházejí populačně slabé ročníky, některé z nich tak mají problém naplnit kapacitu. Přijímačky čekají především uchazeče o studium na gymnáziu.

Řada gymnázií totiž vypisuje termíny shodně - na 22. a 23. duben. Například z třiceti pražských gymnázií nabízí jiný termín jen devět z nich. O problému informovaly Lidové noviny.

Důvody jsou podle všeho dva. Řada gymnázií využívá testy společnosti Scio a ta vypsala termíny pouze na 22. a 23. dubna. Její testy se musí uchazečům rozdávat ve stejném termínu, aby nedošlo k úniku jejich obsahu.

"Loni bylo gymnázií 161, což je zhruba polovina všech v republice," uvedl mluvčí Scia Bohumil Kartous s tím, že letos bude číslo ještě vyšší.

Školy chtějí mít přijímačky co nejrychleji odbyté

Školy, které Scio nevyužívají, zase uvádějí jiný důvod - chtějí mít přijímačky "co nejrychleji za sebou", aby stihly své testy opravit a vyřídit potřebnou administrativu, která je po zrušení pouze jedné přihlášky náročnější.

Podle zákona mohou školy vypisovat termíny přijímaček od 22. dubna do 7. května 2010. Ve většině škol tak přijímací testy proběhnou hned v prvních dvou možných dnech.

"Jestli tady někdo někdy někomu něco ztížil, tak to byli poslanci, kteří to vymysleli. Školy nikomu nic neztěžují. To je to poslední (výběr termínu, pozn.red.), co ještě můžou dělat, aby měly trochu času na to zpracování výsledků. Já se vůbec nedivím, že si školy vybírají první dva možné termíny," řekl iDNES.cz ředitel pražského Gymnázia Nad Kavalírkou Jiří Matějka.

Na shodné termíny zkoušek narazíte i na gymnáziích v Brně či Plzni. Na plzeňském Masarykově gymnáziu mají ještě jeden důvod: "Když vypíšeme pozdější termíny, tak sem už ty děti nepřijdou, protože už vědí, že se dostaly jinam," vysvětlila iDNES.cz ředitelka gymnázia Margit Turníková.

Na Gymnáziu Nad Kavalírkou se navíc obávají příštího roku, kdy by měly odstartovat státní maturity. "Když si k přijímačkám připočtete ještě budoucí státní maturity, kdy se bude maturovat od konce února, tak mi řekněte, co z toho roku zbude," nastínil Matějka.

Ministerstvo školství změnu v nejbližší době nechystá. Zvažuje však, že by po vzoru státních maturit do budoucna zavedlo jednotné přijímačky. Jejich výhodou by byl neomezený počet přihlášek - čtěte Kopicová chce po vzoru maturit zavést jednotné přijímačky na střední


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video