Mořský hlemýžď Hinea brasiliana

Mořský hlemýžď Hinea brasiliana | foto: BBC

Pod svícnem je tma. Mořský plž se brání před nepřáteli svítící ulitou

  • 7
Podmořské hlubiny nabízejí hodně pestrých a zajímavých úkazů, to se ví odedávna. Koho by nezaujal třeba mořský hlemýžď, který světélkuje? Svitem se zřejmě brání před predátory. Měkkýšovu unikátní schopnost nyní zkoumají američtí odborníci, získané poznatky by se prý mohly uplatnit i v průmyslu.

Světélkujícího hlemýždě, který nese jméno Hinea brasiliana, zkoumají američtí vědci, podle kterých plžova schopnost může sloužit k upozornění na predátory nebo k jejich zastrašování. Informovali o tom v odborném časopise Royal Society Journal Proceedings B.

Světlo v hlemýždím těle tvoří jen malinká bioluminiscenční část uvnitř ulity, intenzitu světla ale zesiluje skořápka, takže měkkýš světélkuje celý.

"Lastura skutečně zesiluje světlo - takže se zdroj zdá mnohem větší," řekl v rozhovoru pro britskou stanici BBC hlavní autor studie Dimitri Deheyn z oceánografického institutu v americkém San Diegu.

Američtí vědci se domnívají, že Hinea brasiliana světlem upozorňuje na své přirozené nepřátele, kupříkladu na kraby. Osvítí je, takže na ně upozorní zvířata, která je loví. Jde o tzv. hypotézu poplašného zařízení, což je podle Deheyna v přírodě běžné.

"Může to být způsob, kterým hlemýžď upozorňuje 'hej - snězte toho tvora - útočí na mě'," domnívá se Deheyn.

Tým výzkumníků také zjistil, že ulita Hinea brasiliana je mnohem efektivnější "světelný difuzér" než nejlepší dostupné komerční produkty. Vědci teď proto plánují prostudovat zajímavou vlastnost ulity detailněji a zjistit, na jakém principu funguje. Bude-li to možné, chtěli by také využít získané poznatky v průmyslové oblasti.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video