Pod sklem v trojské džungli prší

  • 7
Obří prosklenou kopulí je vidět, jak venku vítr ohýbá koruny stromů. Uvnitř pavilonu indonéské džungle však stojí teplý vlhký vzduch a návštěvníkům v tričkách po chvíli stéká po čele pot - ocitli jsme se v tropech.

V rozsáhlém interiéru mezi jezírky rostou popínavé rostliny, teče zde potok, který ústí ve vodopád, a kromě mlžného oparu tu také prší.

Mezi obřími kmeny devatenácti stromů, z nichž nejvyšší má třináct metrů a váží dvě tuny, ještě chybějí zvířata. Ale orangutani, klokani, želvy, ryby i ptáci se už za pár dní začnou stěhovat.

A s nimi i další zvířata. Bude jich zde celkem 103 druhů včetně vzácných varanů komodských, kteří dorůstají tří metrů.

Mezi umělými kmeny a skalami s hučícím vodopádem už roste kolem šestnácti stovek rostlin.

"Procházka má imitovat dobrodružství. Člověk nemá být hned zorientován v prostoru, ale naopak dezorientován," říká před vstupem do džungle ve vstupní místnosti ředitel ZOO Petr Fejk.

Kruhovému prostoru po pravé straně dominují akvária. "Návštěvníci tu uvidí pod hladinu indonéské řeky, složené ze čtyř oddělených tůní. Budou zde žít menší druhy želv, plazi a obojživelníci. Dominantní budou pravděpodobně ryby nožovci, ti za rok dorostou metrové délky. Jenom zde bude asi tisíc tvorů," říká Petr Velenský, který má v ZOO na starosti plazy.

Člověk rychle zapomene, že je ve střední Evropě
Za zatáčkou už čeká prázdný výběh na vzácné varany komodské. "Teplota dosahuje osmadvaceti stupňů, ale některá místa budou vyhřívána na padesát stupňů," podotýká Velenský.

Plocha je rozdělena bambusovými kmínky na dvě poloviny, aby byl párek kvůli své nesnášenlivosti až agresivitě oddělen. Pak už stačí projít krátkou chodbou a člověk snadno může zapomenout na to, že je ve střední Evropě. Ocitá se v pralese, kde budou po oficiálním otevření poletovat i exotičtí ptáci.

Vlevo padá z několikametrové výšky vodopád, vedle něj mají svůj poloostrov makakové. Pravá spodní část za mangrovovým jezírkem s kraby a obojživelnými rybami bude patřit hulmanům jávským, aktivnějším stromovým opicím s dlouhými ocasy.

"Budeme je chovat ve dvou barevných formách, něco jako jsou u lidí bruneti a blondýni. Ve vodním příkopu je doplní vydry," říká zoolog Pavel Brandl.

Následuje umělá jeskyně se sedmi vitrínami pro vakoveverky, ježury, klokánky, poloopice či cibetky. Nejvíc přijdou lidé do kontaktu s větším druhem netopýrů, kteří budou létat volně nad hlavami.

"Trus ke kaloňům patří, asi si ho někteří návštěvníci užijí na vlastní kůži," odpovídá Brandl s úsměvem. Následují schody nebo výtah, vyhlídka do prostoru i výběhy pro orangutany a vzácné asijské želvy. Cesta ven vede po lávce přes potok.

Pro veřejnost se pavilon otevře 29. listopadu. Bude zároveň od příštího roku znamenat i zvýšení vstupného do celého areálu o desetikorunu až dvacetikorunu na vstupenku. Areál by si podle ředitele při provozních nákladech šest milionů korun za rok měl na svoje fungování sám vydělat. Jeho otevřením zoo podle odhadů získá stálý přírůstek sto tisíc návštěvníků ročně.

Projekt za 185 milionů korun hradilo město, slavnostního otevření se zúčastní i prezident republiky Václav Klaus.

Exotický pavilon v pražské ZOO se pro veřejnost otevře koncem listopadu.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video