Transsexuálka Anna Grodzká skládá v polském parlamentu slib, po její pravici

Transsexuálka Anna Grodzká skládá v polském parlamentu slib, po její pravici sedí homosexuál Robert Biedron (8. listopadu 2011)

Pod krucifixem v polském Sejmu složila přísahu transsexuálka i gay

  • 41
V polském parlamentu se poprvé od říjnových voleb sešli nově zvolení zákonodárci, aby složili slib. Do lavic pod krucifixem zasedli i poslanci liberálního Palikotova hnutí. Věrnost tak odpřisáhla transsexuálka nebo gay. Prezident pak pověřil sestavením kabinetu Donalda Tuska.

Byl by to docela obyčejný ústavní akt, při němž podala dosavadní vláda polského premiéra Donalda Tuska demisi a noví zákonodárci formálně odpřisáhli své poslanecké mandáty. Jenže říjnové volby přinesly do konzervativního Polska několik novinek.

Polské volby

Politologové pochvalně kvitují už fakt, že se Tuskovi jako prvnímu politikovi od roku 1989 podařilo obhájit premiérské křeslo i ve druhém funkčním období a prezident už ho pověřil sestavením vlády. V médiích ale daleko více rezonuje liberální vítr, který do Sejmu zavanul z Palikotova hnutí.

Potraty a sňatky homosexuálů místo krucifixu

Partaj, která v konzervativní zemi otevřeně oroduje za legalizaci potratů, homosexuálních sňatků nebo marihuany, se s deseti procenty hlasů nečekaně probojovala na post třetí nejsilnější formace na polské politické scéně.

Jejím čtyřiceti poslancům se to sice nelíbí, ale slib složili pod krucifixem. Mezi 460 zákonodárci zasedla i sedmapadesátiletá transsexuálka Anna Grodzká, která byla ještě před operací v Thajsku Krzysztofem, nebo Robert Biedron, jenž se otevřeně hlásí ke své homosexualitě.

Zrození polské vlády

Na prvním zasedání parlamentu podala demisi středopravicová vláda polského premiéra Donalda Tuska, kterého prezident Bronislaw Komorowski zároveň pověřil sestavením nového kabinetu. Jeho druhou vládu prezident jmenuje nejpozději 22. listopadu, začátkem prosince pak Tusk předstoupí před poslance s programovým prohlášením svého kabinetu.

Zdroj: ČTK

V Polsku je to malá revoluce a Grodzká podle BBC přiznává, že reakce na její zvolení byly smíšené. "Na ulicích jsem se většinou setkávala s příznivými reakcemi. Samozřejmě jsem zažila i agresivní chování," popsala své zážitky poslankyně.

Katolická církev neumí oslovit mladé

V politických a mediálních kruzích to podle ní bylo horší, protože často nechápaly otázku transsexuálů a snaží se prý fakt, že byla mužem, používat proti ní. Biedron je zase odhodlaný bojovat s diskriminací gayů a prosadit legalizaci svazků homosexuálů.

Ostatně v novém parlamentu si tito dva vybrali místa vedle sebe. A polští politologové se stále snaží náhlý úspěch jejich strany vysvětlit. Hlavní příčinou jsou prý slábnoucí pozice katolické církve, která již nedokáže oslovit mladé Poláky.

Využijte období bez voleb k reformám, nabádal prezident

Prezident Bronislaw Komorowski v úterním projevu před poslanci řekl, že dlouhé období bez voleb, které má Polsko před sebou, je šancí na to, aby se politici nebránili dělat těžká rozhodnutí. Poláci k volebním urnám půjdou až v roce 2014, kdy se konají příští volby do Evropského parlamentu, připomíná ČTK.

Hlava státu zároveň vyzvala poslance, aby podpořili reformy, které by pomohly Polsku vyhnout se hospodářské krizi. Polsko bylo v roce 2009 jedinou zemí Evropské unie, jejíž ekonomika se nepropadla do recese.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video