Počítače začala ničit nová Láska

- Zapomeňte na Lásku, na světě je nová, nebezpečnější verze agresivního počítačového viru, který na počátku měsíce způsobil škody asi za sedm miliard dolarů. Šíří se také e-mailem a v USA ji pokřtili Nová Láska-A.
Uživatelé jsou však tentokrát na ni většinou připraveni. Zatímco původní vir schovaný v příloze e-mailu ILOVEYOU ničil po neopatrném spuštění všechny obrazové a zvukové soubory, nový vir je schopen smazat všechno.

Navíc se sám neustále přejmenovává, a tak se maskuje.

"Virus přejmenuje všechny soubory na lokálním počítači i sítí spojených stanicích na soubory s příponou *.vbs a nastaví jejich obsah na nulu," vysvětlil Simon Perry ze společnosti Computer Associates. Počet napadených počítačů se odhaduje na tisíce, ale v jedné nejmenované americké firmě paralyzoval 5000 stanic.  

Informační věk se léčí z první Lásky
Svět ještě nespočítal celkové škody po prvním úderu viru Láska a od včerejška již čelí jeho vylepšené verzi. "Nová Láska" se sice podle expertů nerozšíří do tolika počítačů jako první verze, ale přesto podtrhuje permanentní charakter hrozby, jíž je nastávající informační věk vystaven.

"Kdyby se nějaká biologická epidemie objevila současně s touhle počítačovou nákazou, byla by národní stabilita podkopána výpadky v počítačové síti," varoval ve své zprávě americký vládní expert na informatiku Jack Brock.

Mnohým institucím v USA trvalo údajně i pět dnů, než jejich systémy začaly pracovat na plný výkon jako před rozšířením škodlivého programu.

"Virus ukázal slabiny naší vlády ve schopnosti odhalit a včas reagovat na události v kybersvětě efektivním a koordinovaným způsobem," prohlásil americký senátor Robert Bennett.

A to přitom oba viry připadají nejspíš na vrub amatérům, kteří jej rozšířili bez konkrétního záměru, jakkoli mohli důsledky předpokládat. Washington se proto v této oblasti do budoucna obává akcí teroristů a nepřátelských vlád.

I tak stačily dva týdny k tomu, aby se po agresivním viru Láska objevilo nejen dvacet jinak pojmenovaných kopií, ale i zcela nová verze. Ta dokáže vytáhnout z napadeného počítače všechny adresy, a před jeho zničením se navíc pod jiným jménem rozešle dále.

"Je unikátní a mnohem záludnější než původní vir Láska, protože je polymorfní, pokaždé jiný," řekl Eric Chien, šéf výzkumu u firmy Symantec Corp, citovaný stanicí BBC.

Základní obranou zůstává neotvírat v neznámých e-mailových zprávách přílohy - nyní hlavně s příponou *.vbs (visual basic script).

Tato přípona je v běžné elektronické korespondenci naprosto nezvyklá. Dalším rozpoznávacím znakem je jen označení "FW:", zkratka pro přeposlanou zprávu.

Vlastní název e-mailu vir Nová Láska se před každým dalším rozšířením změní.

Vir se začal šířit ve čtvrtek a odhalen byl včera. Vznikl nejspíš v Izraeli nebo v Evropě.
"Může napáchat mnohem větší škody," varuje proto důrazně Perry. Dosud bylo podle odhadů napadeno několik tisíc počítačů, zatímco "stará" Láska pronikla odhadem do 45 milionů stanic.

Většina počítačů je totiž naštěstí již chráněna filtry, které nepropustí e-maily doplněné souborem s příponou *.vbs. Podle expertů je však otázkou času, kdy se objeví další vir, který bude neméně ničivý, ale bez přípony *.vbs, a dokáže obejít aktualizované antivirové programy. Navíc se nemusí omezit jako v tomto případě na Microsoft Outlook a operační systém Windows.

V kybersvětě počítačových sítí existuje již 50 000 virů a denně se tato populace zvětšuje asi 500 nových přírůstků. Jen některé z nich jsou však naprosto nové, a tak agresivní, jako jsou viry typu Láska.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video