Gymnázium Františka Křižíka se novinkou snaží pomoci jedné ze svých studentek, která už několik let bojuje s nemocí a od září nemohla chodit do školy vůbec. Ilustrační foto

Gymnázium Františka Křižíka se novinkou snaží pomoci jedné ze svých studentek, která už několik let bojuje s nemocí a od září nemohla chodit do školy vůbec. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Počítače přenesou nemocné studenty z domova mezi jejich spolužáky

  • 4
Mimořádný projekt, který výrazně usnadní zejména nemocným studovat, se rozjel v Plzni. Středoškoláci, kteří se nebudou moci zúčastnit vyučování, dostanou možnost studovat z domova s pomocí počítače, který je propojí s učiteli ale i spolužáky.

Někteří studenti se tak zbaví například hrozby, že nebudou klasifikováni, protože nesplnili limit předepsaný pro docházku.

S projektem v Plzni začalo Gymnázium Františka Křižíka, kde se myšlenka studia na dálku narodila. Plzeňská radnice má však v plánu, že se novinka zavede také ve všech základních školách, jejichž zřizovatelem je město.

"Princip výuky na dálku je v podstatě jednoduchý. Vyučující má k dispozici technologii, která zajistí oboustranný přenos obrazu i zvuku mezi třídou, kde probíhá každodenní výuka, a nepřítomným studentem," vysvětlila mluvčí magistrátu Edita Vighová.

Student je přitom virtuálně přes internet přítomen ve třídě. S lidmi ve škole se může domlouvat. Případné stěhování žáků do specializovaných učeben během výuky přitom nepředstavuje nepřekonatelnou překážku. Pokud je to nutné, potřebná technika se přemístí.

Studentka do hodin chodí virtuálně

Gymnázium Františka Křižíka se novinkou snaží pomoci jedné ze svých studentek, která už několik let bojuje s nemocí a od září nemohla chodit do školy vůbec. Dívka díky kameře vidí svého učitele, může vstoupit do vyučování a cokoliv říci.

Také studenti ji vidí na obrazovce, jsou s ní v kontaktu. "Je to pro dlouhodobě nemocné studenty, kterým chybí i sociální kontakt se třídou a potřebují své kamarády. Mohou se připojit, kdykoliv jim to situace umožňuje," konstatoval Jan Řepík, ekonom gymnázia.

Radní Plzně Helena Matoušová (ODS) prohlásila, že představitelé gymnázia s projektem přišli a Správa informačních technologií města Plzně plán technicky zabezpečila. "Škola si vše v rámci výuky vyzkouší. Město pak může postupně začít projekt také zavádět ve svých školách.

Považujeme naši spolupráci za logické pokračování projektu Digitální škola, který by se mohl časem rozšířit do dalších vzdělávacích zařízení, nejen těch zřizovaných městem," prohlásila Helena Matoušová.

S novou technikou jsou hodiny zábavnější

Projekt Digitální škola odstartoval loni v září na základní škole v Plzni-Doubravce a letos se rozšíří na všechny městské základní školy. Technické vybavení přitom umožňuje učitelům a žákům využívat například tabule, které fungují jako obrazovky a jsou schopny reagovat na pohyb tužky nebo prstu, který po ní přejede.

Tabule jsou propojené s internetem a jsou proto schopné žákům ukázat téměř cokoliv, co k učení potřebují.

Ředitel správy informačních technologií Luděk Šantora uvedl, že ve třídách je možné spouštět výukové programy pro jednotlivé předměty. Šantora řekl, že děti s novou technikou nemají žádné potíže a pro mnohé z nich se jejím použitím staly hodiny zábavnější.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video