Počítače nemusí vůbec vypadat ošklivě

- Většina uživatelů si pod pojmem počítač představí hranatou bílou krabici s klávesnicí a obrazovkou. Těm už však zvoní hrana, dnes jsou v oblibě počítače v barevných poloprůhledný obalech, které působí přátelštějším a lidštějším dojmem. Když se v roce 1998 objevil iMac firmy Apple, udivil neobvyklými, zakulacenými tvary a modrobílým průsvitným krytem. Tento počítač malých rozměrů byl zabudován dohromady i s monitorem ve snadno přenositelné schránce.

Neobvyklý vzhled ihned upoutal zájem kupujících a průsvitný design se stal módním hitem. Ukázalo se tak, že kdekdo vítá spíše než ostré hrany zakulacené tvary hýřící barvami. Počítač iMac ovšem není kompatibilní s rozšířenějším PC - používá odlišný operační systém MacOS. V poměrně krátké době se tedy několik firem pokusilo vytvořit napodobeninu iMacu, což bylo barevné PC s operačním systémem Windows. Apple reagovala žalobou společnosti eMachines s jejím počítačem eOne, a Daewoo, kvůli počítači ePower. Tyto dvě firmy však nepřišly na trh s přesnými replikami iMacu, pouze napodobily design. Apple argumentoval, že právě kopírováním designu jejích počítačů přichází o důležitý reklamní prvek, jehož vývoj byl velmi nákladný.

Barevnost jako všeobecný princip
iMac nezůstal u Applu ve své barevnosti osamocen. K průsvitným notebookům a výkonným počítačům přibyly klávesnice a myši. Další výrobci pak na sebe nenechali dlouho čekat a nabídli i další počítačové vybavení v průsvitném barevném provedení - kamery, modemy, tiskárny, skenery, plastové krabice pro PC, kabeláž atd. Zařízení se objevují hlavně v barevných kombinacích odpovídajících původnímu návrhu Apple - modrobílé, žlutobílé, zelenobílé a oranžovobílé. Součásti PC a jejich plastové krabice jsou i jednobarevné - většinou ve světlém odstínu modři, ale k mání jsou i fialové či žluté. Dražší schránky někdy tvoří mnoho různobarevných dílů a někdy mohou připomínat téměř umělecká díla - například plastová schránka Submarine připomíná batyskaf. Kryty z plastu se přitom od kovových liší svými fyzikálními vlastnostmi, ale jinak mezi nimi nejsou rozdíly - zákazník si může barvu vybrat podle svého vkusu. Funkci počítače také neovlivní to, zda je krabice průhledná či nikoliv.

Za krásu je třeba připlatit
Hlavním kritériem při výběru barevné schránky pro počítač je osobní vkus. "Když už se na to celý den dívám, tak chci, aby to k něčemu vypadalo," říká podnikatel Miroslav Procházka. "Každá návštěva si u mě v kanceláři nápadného počítače všimne. Často se mě ptá, kde jsem to koupil." Pěkný vzhled je ovšem luxus, za který si zájemce připlatí. Cena nejlevnějších kovových obalů v bílém provedení se pohybuje kolem 900 až 1200 korun včetně DPH, ale barevné plastové verze přijdou na 2500 až 3500 korun. Vzhled a cena ovšem nepředstavují jediná kritéria výběru. Plastová krabice nemá ostré hrany, a proto se hodí do dětského pokoje, kde navíc vynikne její nápaditý vzhled. Plast ovšem nepředstavuje jen výhody - nebrání totiž šíření elektromagnetického záření tolik jako kov a může více rušit jiná zařízení. Navíc plastové krabice nejsou obvykle příliš prostorné a ten, kdo chce mít v počítači řadu různých mechanik pro záznam dat, musí volit prostornou kovovou variantu. Výběr vhodného typu schránky je proto dobré zkonzultovat s prodejcem výpočetní techniky.

Na co je třeba dát u plastových krabic pozor
Většina uživatelů si nechá počítač sestavit u prodejce, ale ten, kdo se rozhodne dát nový kabátek svému počítači sám, by měl počítat s tím, že plastové krabice se v některých směrech dost liší od klasických kovových. Je nutné dát pozor zejména na následující:

* Před jakýmkoliv kontaktem se součástkami uvnitř počítače je nutné, aby ze sebe uživatel o nějaký uzemněný kovový předmět (například nenatřené části radiátoru, vodovodní kohoutek a podobně) vybil statický náboj. Řada lidí je zvyklá zbavit se náboje dotykem o kostru počítače, ale plastový obal je nevodivý.

* Při manipulaci s plastovou schránkou je možné třením o její povrch naopak statický náboj získat, a proto uživatel musí být mnohem opatrnější než u krabice kovové, zvláště pokud hodlá pracovat s pamětí a dalšími díly citlivými na statickou elektřinu.

* Plastový obal nezabraňuje šíření elektromagnetického záření, takže provoz počítače může rušit okolní přístroje výrazněji, než kdyby měl povrch kovový. Počítač by měl být umístěn tak, aby se nerušil navzájem s jinými zařízeními.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video