Počítače jsou šance, jak zlikvidovat fronty na úřadech

- Pokud bydlíte v Třebíči a potřebujete zjistit, jestli máte nárok na přiznání sociálních dávek a kolik eventuálně dostanete, nemusíte stát fronty na úřadech. Na okresním úřadě totiž stojí přístroj podobný bankomatu, na němž si můžete pomocí obrazovky, reagující na dotyk prstu, zjistit veškeré informace o fungování úřadu nebo spočítat právě sociální dávky.
Až toto zařízení nebude luxus, ale samozřejmost, a až se propojí podobné systémy po celé republice, budou lidé moci na jednom místě vyřizovat veškeré žádosti, změny v osobních datech, informace pro finanční úřad či žádosti o sociální dávky nebo o nový pas. Třebíčský systém však zatím patří pouze k několika málo pilotním projektům.

"Funguje tu už například program, který vám vypočítá, na jaké sociální dávky máte nárok. V našem kiosku může občan také zjistit aktuální informace o našem úřadu, a to včetně plánků, kde najde tu či onu kancelář a toho či onoho úředníka," řekl vedoucí informačního a datového centra Okresního úřadu v Třebíči Jan Pokorný.  "Navíc v nejbližší době přidáme i fotografie jednotlivých úředníků, aby občané věděli, s kým budou jednat," dodal Pokorný.

Vláda počítá s tím, že se projekt kiosků postupně rozšíří po celé republice. Právě na podobné informační projekty se ve státním rozpočtu na letošní rok počítá s částkou pět set milionů korun. V budoucnu by navíc veškeré úřady měla vzájemně propojit počítačová síť.

Na kiosky mají navázat i takzvaná kontaktní místa státní správy. "Občan by tu mohl získat informace o veřejné správě a vyzvednout si formuláře. Navíc by kontaktní místo mělo fungovat také jako registrační místo a integrovaný úřad, kde by bylo možné ohlásit změnu v údajích a vyřizovat záležitosti občanů na jednom místě. Po zkontrolování všech náležitostí žádosti pak toto místo zajistí její rozeslání na příslušné úřady k vyřízení," uvedl ředitel odboru koncepcí Úřadu pro státní a informační systém Zbyněk Havelda.

Občan by tudíž nemusel roznášet žádosti po jednotlivých úřadech a na každém stát frontu - vše by za něj zařídilo kontaktní místo. Kdy budou moci lidé použít jednotný úřad, zatím není jasné. Vláda připravila návrh zákona o informačních systémech veřejné správy, který musí projít parlamentem. "Schválení zákona záleží na rychlosti legislativního procesu, ale je možné, že by mohl platit již začátkem příštího roku," míní mluvčí ministerstva financí Libor Vacek.

Reformou by měla projít také podoba internetových stránek ministerstev a úřadů. "Dodnes tato podoba vznikala živelně," připustil expert v sekretariátu Rady vlády pro státní informační politiku Mirko Berný. "Je proto načase, aby se sjednotila, aby to lidé při vyhledávání informací měli jednodušší." Podle Berného by tak mohla vzniknout jedna stránka (portál), která by dále odkazovala na jednotlivé stránky úřadů a pomáhala vyhledávat v údajích. Ty by pak měly jednotnou podobu, aby lidé přesně věděli, kde co mohou najít.

Nový systém by však měl od začátku vznikat jako určitý doplněk současného systému. "Některým lidem bude nový přístup vyhovovat, některým ne. Je proto důležité, aby úplně nezmizel osobní kontakt," uvedl. "Nemůžeme totiž skončit tak, abychom na úřadech komunikovali pouze s počítači," dodal Berný

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video