Počítače hledají mimozemšťany

- Kdo viděl film Contact, ví, jak se to dělá: obří radioteleskopy chytají rádiové šumy z vesmíru a vědci pak zjišťují, jestli jde o jevy přirozené, či zda se v nich neskrývá poselství mimozemské civilizace. Kalifornská univerzita v Berkeley nyní zve na pomoc s takovýmto výzkumem uživatele počítačů s připojením na internet.
Vědci z Berkeley využívají gigantický radioteleskop o průměru tří set metrů, umístěný na Portoriku. Tato aparatura, největší svého druhu na světě, zachytává signály z vesmíru a speciální počítačový program se pak snaží zjistit, jestli v nich není nějaká nepřirozená pravidelnost - například pulsování.
ZKUSTE TO DOMA
Jenže používaný superpočítač nemá takovou kapacitu, abych mohl dostatečně vyhodnotit všechny záznamy. A tak při jednom večírku kohosi napadlo - co takhle požádat o spolupráci běžné majitele počítačů. Zhruba deset tisíc osobních počítačů s procesorem Pentium má dohromady podobné schopnosti jako superpočítač používaný vědci. Kdyby se tedy desetitisíce osobních počítačů kdekoli ve světě propojily, mohly by dokázat ještě víc. (Ostatně paralelně propojené osobní počítače už úspěšně pomáhají řešit i jiné matematické problémy, hledají nová prvočísla, případně se snaží rozluštit šifrované informace, aby se zjistila bezpečnost šifrovacích systémů používaných například bankami.)
Někdy v dubnu má být k dispozici potřebný software pro hledání mimozemských signálů, který si zájemci mohou vytáhnout z internetu. Každý zapojený osobní počítač pak dostane - rovněž prostřednictvím internetu - přidělen malý zlomeček zachycených vesmírných signálů, ten bude rozebírat a výsledky odešle, až se majitel počítače zase připojí k internetu. Uživatele to nezatíží - práce bude fungovat stejně jako šetřič obrazovky, tedy automaticky v těch chvílích, kdy počítač nedělá nic jiného.
KTERÝ KUS VESMÍRU CHCETE?
Majitel počítače se samozřejmě dozví z počítačové mapy oblohy, kterou část vesmíru jeho přístroj zkoumá. Pokud počítač objeví slibný signál, svého majitele informuje.
Podle vědců z Kalifornské univerzity existuje malá, ale vzrušující možnost, že se tak zjistí signály mimozemské civilizace. Může však trvat měsíce, než to vědci pomocí dalších měření a výpočtů prověří. "Musíme jen doufat, že když někdo něco najde, nebude hned volat novinám," svěřil se šéf projektu Dan Werthimer, který se obává nadměrné senzacechtivosti.
Zájemci o hledání mimozemšťanů se mohou už nyní hlásit prostřednictvím webových adres http://www.setiathome.ssl.berkeley.edu (kde najdou text i v češtině) či http://www.planetary.org (zde je nutné kliknout na heslo "SETI at home"). Je lépe neotálet, protože přihlášky chodí z celého světa. V tuzemských podmínkách je to vzhledem k nákladům na připojení na internet příležitost spíše pro movitější nadšence doma nebo pro týmy ze škol.

Znak projektu


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video