Počítače brzy poznají, co lidé cítí

Dívčí tvář na obrazovce je rozjařená, alespoň na první pohled. Oči se však neznatelně mhouří - že by známka soužení? Javier Movellan hledá odpověď opět v počítači. Někde mezi bity informací, které porovnávají tisíce obličejů, aby vystopovaly společné rysy stovek způsobů, jak projevit radost, zlost, strach, únavu, odevzdanost, pohrdání a například i počínající schizofrenii.

Movellan a jeho výzkumný tým prostudoval sto tisíc tváří, které uložil do počítačové databanky. S pomocí zvláštních programů je analyzuje, aby vycedil čisté vzorce lidských emocí. Kolik hnutí mysli a jak přesně už umí stroj rozlišit, není známo, ale je zřejmé, že zachytí i jemné stahy obličejových svalů a nechtěné prchavé hnutí očních panenek.

Deset let starý obor "počítačové detekce pocitů" dostal impuls v poslední době s rozvojem počítačové rychlosti a pamětí schopných uskladňovat obrovská množství dat. Nejde přitom jen o snahu posunout počítače z oblasti studené logiky čísel do světa lidí. Jde i o mnohamiliardový trh možností, které otevírá takové použití počítačů v psychologii, obchodu, marketingu a třeba i jako policejní detektor lži.

Po teroristických útocích z loňského 11. září mají být na amerických letištích instalovány detektory tváří k odhalení podezřelých osob. To je statistický postup rozpoznávání, ovšem už velmi přesný. Navzdory falešným vousům a paruce nelze tvář, jak tvrdí znalci, zfalšovat tak snadno jako pas. Podobné je to prý s emocemi.

Terry Sejnowski, ředitel ústavu pro počítačovou neurologii při Kalifornské univerzitě v San Diegu, s výzkumem před deseti lety začínal. Tehdy ho ohromil počítačový program pro rozlišování mužských a ženských tváří zbavených všech druhotných pohlavních znaků a make-upu. V soutěži s lidmi se počítač ukázal jako mnohem lepší znalec toho, kdo je muž a kdo žena.

Spolu s Movellanem Sejnowski vytváří digitální příručku lidských emocí, "katalog toho, jak lidé reagují na okolní svět", jak poznamenává. Základem rozpoznávací techniky je kódovací systém vyvinutý v sedmdesátých letech psychologem Paulem Ekmanem, který roztřídil pohyby obličejových svalů do 44 základních "akčních prvků", jakýchsi písmen emoční abecedy lidské tváře.

Jejich kombinací vznikají desítky variací různých emocí, které jsou obdivuhodně společné většině lidstva. Movellan používá software se zapracovanými "akčními jednotkami" k porovnávání tisíců tváří a jejich výraz poté zevšeobecňuje.

Jeffrey Cohn, psycholog z Pittsburghské univerzity, tvrdí, že jeden z jeho výzkumný pracovníků používá počítačových skenů tváře ke zjišťování ranných příznaků schizofrenie. S přispěním počítače objevil, že normální lidé zvedají obočí jako výraz překvapení nebo příjemného potěšení, schizofrenici ho zvedají zcela náhodně bez souvislosti s jakýmkoli vnitřním pocitem.

"Můžeme cítit, že něco není v pořádku, ale neumíme to vyjádřit. Tohle je nový nástroj, která může přinést hlubší analýzu a rozšířit terapeutické nástroje," vysvětluje Cohn.

Kritici se obávají, že počítačové kouzlení s tvářemi podnítí vládu k dalšímu sbírání dat o občanech a k obchodníky k pronikání do hlubšího soukromí zákazníků. O nový nástroj projeví zájem nejspíše i policie. Spolu s klasickým detektorem lži, který snímá tělesné reakce na kladené otázky, může dostat mnohem jemnější nástroj k výslechům.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video