Z japonské jaderné elektrárny Fukušima stoupá dým (22. března 2011)

Z japonské jaderné elektrárny Fukušima stoupá dým (22. března 2011) | foto: AP

Pochroumaná Fukušima opět dýmala, v jímce vyhořelého paliva vřela voda

  • 66
Nad japonskou jadernou elektrárnou Fukušima se opět vinul slabý pruh bílého kouře. V bazénu vyhořelého paliva nejspíš vřela voda a hrozilo další zvýšení radiace. Ničivé zemětřesení si podle policie dosud vyžádalo přes devět tisíc obětí a úřady se obávají, že počet mrtvých dosáhne až k 20 tisícům.

Nad atomovou elektrárnou se v úterý opět objevil zlověstný kouř. Informoval o tom Hidehiko Našijama z Japonské agentury pro atomovou energii a průmyslovou bezpečnost. Vysvětlil i příčinu vzniku páry - pravděpodobně ji způsobily vysoké teploty v bazénu vyhořelého paliva. Pokud by se vyvařila a obnažily by se palivové tyče, stoupla by radiace.

Pára po několika hodinách naštěstí zmizela, nad reaktorem číslo dva jí zbylo jen trochu. V případě reaktoru číslo jedna ale Japonci opět uvažují o jeho chlazení mořskou vodou. V pondělí odpoledne byli zaměstnanci kvůli úniku páry z reaktorů dva a tři z místa odvoláni.

Přestože se prý technikům podařilo k reaktorům zapojit dostatek elektrických kabelů, úřady tvrdí, že stále nemohou do chladicích systémů přivést dostatek energie a monitorovat vývoj.

V pondělí z reaktoru číslo tři začal stoupat šedý oblak a úřady odsud musely evakuovat část zaměstnanců. Práce na obnovení přívodu proudu do chladicích systémů jaderných reaktorů započaly podle BBC ihned po rozbřesku.

Následky zemětřesení v Japonsku (22. března 2011)

Velín japonské jaderné elektrárny Fukušima (archivní snímek z roku 2010)

Následky zemětřesení v Japonsku (22. března 2011)

Japonská vláda oznámila, že není třeba rozšířit dvacetikilometrovou evakuační zónu kolem elektrárny. Do bezpečí z ní bylo převezeno 170 tisíc lidí. Průběžná měření prý ukazují, že úroveň radioaktivity nepředstavuje zdravotní riziko, i když převyšuje základní hodnoty.

Obětí může být až 20 tisíc

Podle policie počet potvrzených obětí ničivého zemětřesení a tsunami dosáhl čísla 9 199. Úřady dalších 13 786 lidí pohřešují a obávají se, že přírodní katastrofa si vyžádá více než 20 tisíc životů. Jen v nejpostiženější prefektuře Mijagi bude podle místních úřadů až 15 tisíc obětí.

V evakuačních centrech na východě a západu Japonska stále žije více než 350 tisíc lidí, často trpí nedostatkem jídla a vody. Vláda pro lidi postižené katastrofou hledá náhradní ubytování v jiných částech země a na některých místech staví prefabrikované obytné buňky.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video