Pochod Prague Pride skončil, Prahu barvilo duhově přes deset tisíc lidí

  • 2850
Tisíce účastníků pochodu Prague Pride v pestrobarevném karnevalu prošly Prahou z Václavského náměstí na Letnou. Pochodem vyvrcholil týdenní festival. Proti pochodu se konaly dvě protestní akce, ty přilákaly řádově desítky účastníků. Policie nemusela zasahovat.

Karnevalový „průvod hrdosti“ lidí s homosexuální či bisexuální orientací, transsexuálů a zastánců jejich práv vyrazil z Václavského náměstí na Letnou krátce po 13. hodině. Na Letné pak akce pokračuje koncertem, jímž celý týdenní festival skončí.

Hudební produkce byla už na Václavském náměstí. Uprostřed něj zpívala kolem půl jedné s choreografií skupina asi 30 mužů ze skupiny London Gay Men’s Chorus písničky skupiny Queen. Její frontman Freddie Mercury, který zemřel v roce 1991 na AIDS, byl sám bisexuální orientace (není přesně známo, za jakých okolností se nakazil, bylo to zřejmě v době, kdy se o nemoci mnoho nevědělo, pozn. red.).

Na náměstí dorazila také skupina odpůrců LGBT komunity, která dle svých slov „bránila“ sochu svatého Václava v horní části náměstí. Přišly jich zhruba čtyři desítky.

Pořadatelé letošního festivalu Prague Pride zvolili pro celou akci heslo „všichni jsme stejně teplí“ a dokreslili jej snímkem z termokamery.

Účastníci pochodu mašírovali ulicemi Na Příkopě, přes náměstí Republiky do Revoluční, dále Řásnovkou a Klášterskou. Dále po Dvořákově nábřeží, přes Čechův most a nábřeží Edvarda Beneše ke schodům na Letnou a do Letenských sadů.

Průvod byl nahlášený jako desetitisícový, podle některých odhadů mohl dorazit až dvojnásobek lidí. Čísla tohoto rozsahu se ale v terénu těžko přesně ověřují. „Jsou jich určitě tisíce,“ odhadla na Václavském náměstí reportérka iDNES.cz.

Pražská policie uvedla, že hrubým odhadem mohlo účastníků být mezi dvanácti až patnácti tisíci.

Plakát k letošní srpnové Prague Pride

„Během celého průvodu jsme nezaznamenali narušení veřejného pořádku, ani ze strany účastníků průvodu, ani ze strany odpůrců. Nemuseli jsme řešit žádný incident. Docházelo k omezení plynulosti silničního provozu a městské hromadné dopravy, to jsme ale avizovali dopředu a nevím o tom, že by s tím nějaký řidič měl velký problém,“ řekl iDNES.cz mluvčí pražské policie Tomáš Hulan.

Účasti možná nahrálo o něco mírnější počasí než tropická vedra, která sužovala Českou republiku v minulých týdnech.

Kritiků přišlo relativně málo

Do ulic se vydali i odpůrci průvodu a LGBT komunity jako celku. Nachystali akce i průvody, byť avizovali, že budou řádově menší velikosti.

První protestní akce začala na Václavském náměstí v jedenáct hodin dopoledne. Účastníky pouze mužského pohlaví svolávala přes Facebook neparlamentní extremistická Národní demokracie jménem tzv. Svatováclavské legie. Událost nebyla nahlášená pražskému magistrátu, tím se z řady akcí tohoto dne vymykala.

Po poledni se do ulic Prahy vydal i Pochod pro rodinu, organizovaný Mladými křesťanskými demokraty. Ten měl i podporu arcibiskupa Dominika Duky a KDU-ČSL, byť například předseda Pavel Bělobrádek nedorazil. Pochod vyrazil od Hlavního nádraží směrem ke kostelu sv. Jiljí.

Počet účastníků odhadl reportér iDNES.cz na několik desítek až stovku, přišel například lidovecký senátor Jiří Čunek či šéf pražské KDU-ČSL Jan Wolf. Krátce před půl druhou pochod skončil. Chyběla řada účastníků, která se do pochodu zapojila v minulých letech.

Průvod Prague Pride jsme sledovali on-line

„Bez rodiny si nedokážeme představit fungování tohoto státu. A podívejte se, je nás pár,“ posteskl si během pochodu Wolf s poukazem na mnohonásobně větší účast na Prague Pride. Zadoufal, že se v příštích letech se tento poměr obrátí, a vyjádřil víru, že tradiční rodina přežije i v dalších desetiletích (více o aktivitách křesťanských demokratů tento den čtěte zde).

Křesťanští demokraté představují zřejmě jediný sobotní pochod neextrémního proudu odpůrců. Radikálové Pavla Matějného z Národní obrody si naplánovali pochodovat na Letnou, stejně jako pochod Prague Pride. Ohlášená velikost pochodu byla 500 lidí.

Už zmíněná Národní demokracie pak připravila protest proti uprchlíkům a imigrantům. Kolem dvou set radikálů se sešlo na Vyšehradě, následně se vydali k budově České televize. Při přechodu narazili nacionalisté na antifašistickou protiakci. Obě skupiny včas oddělila policie a zamezila tak přímému střetu.

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue