Shromáždění Dělnické strany v Litvínově (13.12.2008)

Shromáždění Dělnické strany v Litvínově (13.12.2008) | foto: Martin Adamec, MF DNES

Pochod hlídek Dělnické strany v Janově se obešel bez incidentů

  • 187
Dělnická strana opět vyslala do Litvínova své takzvané monitorovací hlídky. Asi dvacet členů se sešlo na náměstí a poté se vydali směrem na sídliště Janov, kde žije romská komunita. Sídlištěm prošli v klidu, v doprovodu policie.

Policisté podle mostecké mluvčí Ludmily Světlákové nezaznamenali u pravicových radikálů porušení zákona, na služebnu předvedli jen dva obyvatele sídliště.

"Jsou podezřelí z protiprávního jednání," uvedla Světláková. Bezpečnostní situaci v mosteckém regionu policie nadále monitoruje, opatření bude trvat až do odvolání, doplnila.

Pochod Dělnické strany (DS) sledovala asi dvacítka Romů, mezi nimi i předseda Romského křesťanského sdružení Radek Grunza a manžel advokátky Kláry Samkové Ivan Veselý.

Hlídky DS rozdávaly starousedlíkům své tiskoviny a anketní lístky s otázkami, zda jsou spokojeni s opatřeními radnice k obnovení pořádku na sídlišti. V rodinném domě v nedaleké čtvrti Hamr navštívili i místostarostu Martina Kliku (ČSSD), jemuž rovněž předali anketní lístek.

Radnice ztrácí zájem o řešení, tvrdí radikálové

Romové, kteří se na průvod dívali většinou z balkonů a oken bytů, častovali členy a příznivce DS nadávkami a požadovali, aby sídliště opustili. K pořádku a slušnosti Romy nabádal předseda Romského křesťanského sdružení Radek Grunza.

"Byla to provokační akce Dělnické strany. Jsem rád za naše Romy, že mají rozum na správném místě a že v rámci zákona dokázali této provokaci čelit," uvedl Grunza.

Podle místopředsedy Dělnické strany (DS) Petra Kotába radnice znovu ztrácí zájem o řešení problémů na sídlišti. Předseda Dělnické strany Tomáš Vandas dokonce kvůli tomu vyzval vedení města k rezignaci. (viz BOX)

Patrola Dělnické strany prošla Janovem už v říjnu, její členové tehdy narazili odpor Romů. Na konflikt reagovali příznivci DS svoláním pochodu, který 17. listopadu skončil bitkou s policií na hranicích Janova s řadou zraněných. - podívejte se na VIDEO: Extremisté tři hodiny marně dobývali romské sídliště Janov 

Radnici vyzvala k rezignaci DS i Romové

Předseda krajně pravicové Dělnické strany (DS) Tomáš Vandas i Romové si myslí, že vedení Litvínova by mělo odstoupit. Vandasovi se nelíbí, že vedení údajně dlouhodobě neřeší situaci na sídlišti Janov, kde žije řada nepřizpůsobivých lidí, většinou Romů. Šéf Romského křesťanského sdružení Radek Grunza zase tvrdí, že starosta a místostarosta pracují špatně a důsledkem je současná situace na sídlišti.

Litvínovský starosta Milan Šťovíček (ODS) i jeho zástupce Martin Klika (ČSSD) ale jakákoli pochybení odmítli a z funkcí neodstoupí.

Vandas a Grunza navíc nezávisle na sobě shodně kritizovali údajnou korupci při zadávání městských zakázek.

"Lidé se na nás obracejí s materiály, které dokazují neprůhledné financování chodu radnice i korupci při zadávání zakázek, ten problém už byl i medializován. Víc nemohu říci, naše zdroje si přejí zůstat v anonymitě. Současné vedení města nemá z morálních důvodů právo dále vládnout," uvedl Vandas.

Také Grunza se odvolal na informace médií o údajné korupci a dodal, že "tyto informace nedávají důvěru v to, že by radnice v současném složení problémy vyřešila".

Šťovíček i Klika se proti nařčením ohradili. "Žádného korupčního jednání jsem se nikdy nedopustil, naopak jsem ho v politice vždy odsuzoval. Nadstandardně se věnujeme i problému janovského sídliště. Tvrdím, že DS na této kauze parazituje. Radnice situaci vyhodnocovala dlouho předtím, přijala také řadu opatření, například úhradu sociálních dávek formou kuponů," řekl ČTK Šťovíček.

Klika připomněl, že starostu a místostarostu může ze zákona odvolat jedině třiadvacetičlenné zastupitelstvo.

, , ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video