V průvodu jdou bubeníci i hráči na dechové nástroje. | foto: Pavel Eichler, iDNES.cz

Pochod dobré vůle demonstroval v Praze proti antisemitismu

  • 38
Nedělní Prahou prošel průvod několika stovek lidí, kteří chtěli vyjádřit nesouhlas s rasismem, antisemitismem a akcemi pravicových extremistů. Na Pochod dobré vůle, který začal na Staroměstském náměstí, navázalo shromáždění ve Valdštejnské zahradě.

Předseda Senátu Přemysl Sobotka tu přednese Pražskou výzvu stop antisemitismu a neonacismu.

Demonstranti odstartovali akci dva dny před úterní připomínkou holocaustu Jom ha-šoa v centru Prahy, která je jedním z nejdůležitějších míst židovské kultury vůbec.

Průvod vyšel ze Staroměstského náměstí do Starého města, lidé nesli vlajky Izraele a České republiky. K vidění byli mladí, staří i maminky s dětmi. Všichni si evidentně užívali jarního počasí.

V čele průvodu byla alegorická skupina, doprovázeli ji bubeníci a hráči na dechové nástroje. Před Maiselovou synagogou tančila skupina lidí na židovskou hudbu.

Pochod dobré vůle (20.4.2009)

Průvod se zastavil u Rudolfina. Za doprovodu asi padesáti bubeníků, kteří stáli na schodech, zazněla báseň o zaslíbené zemi Izrael. Černě oděná skupina mužů zpívala tradiční židovské písně.

Okolo třetí odpoledne se průvod dostal do Valdštejnské zahrady, kde začala druhá část programu. Uvádí ho Veronika Sedláčková z Českého rozhlasu.

Pochod dobré vůle - Valdštejnská zahrada (20.4.2009)

Program ve Valdštejnské zahradě, kde se sešlo 300 až 400 lidí, začal modlitbou herce Jana Potměšila. Promluvit by měla šéfka Evropské demokratické strany Jana Hybášková, tajemník federace židovských obcí Tomáš Kraus i izraelský velvyslanec v ČR Jaakov Levy.

Předseda Senátu Přemysl Sobotka, který podobné akce tradičně zaštiťuje, přednese Pražskou výzvu stop antisemitismu a neonacismu. Doprovodným programem je vystoupení izraelské kapely.

Proti narůstajícímu rasismu

Pochod dobré vůle chce vyjádřit nesouhlas s narůstajícím rasismem, antisemitismem a akcemi pravicových extremistů.

Podle odborníků i zástupců židovských komunit nejsou antisemitské projevy v Česku sice tak výrazné jako v některých jiných evropských zemích. Neonacisté se však často ozývají i tady, ke svým projevům často využívají výročí spojená s vůdčími osob nacistického Německa.

Například v noci na dnešek několik stovek pravicových radikálů pochodovalo Ústím nad Labem. Pochod měl údajně připomenout oběti spojeneckého bombardování města, konal se však dva dny před 120.
výročím narození Adolfa Hitlera - více o demonstraci se dozvíte zde.

Několik akcí proti antisemitismu, jež se konají v Praze během víkendu,
připomínají Jom ha šoa, den vzpomínání na oběti holokaustu, který letos dle židovského kalendáře připadá na 21. duben. V roce 1943 začalo 19. dubna povstání ve varšavském ghettu. Při něm padlo nebo bylo umučeno jednotkami SS na 56 tisíc lidí.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video