Počet uchazečů o azyl v EU stoupl téměř o polovinu. Pětina je ze Sýrie

Počet uchazečů o azyl v EU stoupl téměř o polovinu. Pětina je ze Sýrie | foto: Reuters

Počet uchazečů o azyl v EU stoupl téměř o polovinu. Pětina je ze Sýrie

  • 100
Počet žadatelů o azyl v zemích Evropské unie loni proti předchozímu roku stoupl bezmála o polovinu. Zatímco v roce 2013 požádalo o azyl v Unii kolem 435 tisíc lidí, loni už jich bylo více než 626 tisíc. Asi dvacet procent žadatelů představovali uprchlíci ze Sýrie. Česko zaznamenalo nárůst počtu žádostí o 65 procent na 1 145.

Žadatelů o azyl mezi lety 2013 a 2014 podle Eurostatu přibylo 191 tisíc, nárůst tak činil zhruba 44 procent. Zatímco občané Sýrie se na celkovém počtu žadatelů podíleli před dvěma lety 50 tisíci, loni jich bylo již 123 tisíc. Počet žádostí v Evropské unii roste podle dostupných dat soustavně od roku 2010. Tehdy hledalo útočiště na území EU zhruba 250 tisíc lidí.

Každý třetí uchazeč o azyl směřuje do Německa, loni jich tam podalo žádost přes 202 tisíc. Následuje Švédsko (13 procent), Itálie a Francie (obě deset procent) a Maďarsko (sedm procent). V případě Itálie a Maďarska se přitom počet žadatelů v roce 2014 oproti roku předchozímu více než zdvojnásobil (na kompletní zprávu Eurostatu se můžete podívat zde).

Ve srovnání s počtem obyvatel v dané zemi přijímá nejvíce žádostí o azyl Švédsko, Maďarsko, Rakousko a Malta. Naopak nejméně Portugalsko, Slovensko a Rumunsko.

Počet žadatelů o azyl prudce vzrostl i v Česku

V České republice v roce 2013 požádalo podle Eurostatu o azyl 695 lidí, loni už 1 145. Na celkovém počtu žádostí podaných v EU se však Česko podílí jen 0,2 procenta.

Kromě Syřanů žádali v Evropské unii v loňském roce o udělení azylu především Afghánci. Na třetím místě skončili Kosované, z nichž více než polovina požádala o azyl v Maďarsku. V České republice pak tvořily hlavní skupinu občanů žádajících o azyl Ukrajinci, Syřané a Vietnamci. Na Slovensko nejčastěji míří Afghánci a například v Polsku hledali útočiště hlavně Rusové.

V prvoinstančním řízení loni rozhodly úřady zemí Evropské unie o udělení azylu ve 45 procentech případů. Ze zhruba 360 tisíc rozhodnutí v první instanci byl uprchlický status přidělen ve 163 tisíc případech. Nejčastěji byli úspěšní lidé prchající před občanskou válkou v Sýrii.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video