Mapa nejvražednějších zemí světa, kterou vypracoval brazilský think-tank Igarapé. | foto: homicide.igarape.org.br

Statistici zmapovali nejvražednější země světa. Vyhrál Honduras

  • 83
Nejvražednějším státem světa je Honduras. Vyplývá to z unikátního projektu brazilského think-tanku Igarapé, který zmapoval země s největším počtem vražd. V nelichotivé statistice se na předních příčkách umístila i Venezuela a Salvador.

Brazilský think-tank Igarapé použil k sestavení své interaktivní mapy data o počtu vražd z let 2000 až 2012.  V této truchlivé statistice jasně vede Honduras, kde na sto tisíc obyvatel připadá 85,5 vraždy.

Centrem násilí je město San Pedro Sula, kde je každý rok zavražděno asi 950 lidí, což odpovídá 173 vraždám na 100 tisíc obyvatel (více zde). Pro srovnání -  v Česku připadá na sto tisíc obyvatel přibližně jeden zavražděný.

Na druhém místě se umístila Venezuela s 53,7 vraždami. Kuriózní je v tomto ohledu postavení Grónska, které 19,4 vraždami na sto tisíc obyvatel daleko převyšuje mnohem nebezpečnější státy. V tomto případě však hraje roli statistika. V zemi se v roce 2012 si odehrálo jen 11 vražd, země má však pouhých 56 tisíc obyvatel. 

Nejvíce vražd se odehraje v Brazílii

Podle mapy bylo na celém světě v roce 2012 zavražděno asi 450 tisíc lidí. Třetina z nich zemřela ve Střední Americe, Jižní Americe a Karibiku, a to i navzdory tomu, že v těchto oblastech žije méně než desetina světové populace, píše server The Independent.

Podívejte se na mapu vražd ve světě

Na špičce žebříčku celkového počtu vražd je Brazílie s více než 56 tisíci vraždami. Následuje Venezuela a Salvador. Velký počet vražd v zemích Jižní a Střední Ameriky není ničím překvapivým. V mnoha státech stále bují drogový byznys a války gangů. Brazílie pak dlouhodobě bojuje s vysokou kriminalitou v chudinských čtvrtích velkoměst.

Data však ukazují mnohem více, než jen samotné počty vražd. Lze z nich vyčíst mimo jiné i to, že obětí vražd jsou nejčastěji mladí lidé tmavé barvy pleti žijící v chudých čtvrtích. Každý stát pak má několik oblastí, kde se počet vražd vymyká průměru.

„Závěry mnoha měst jsou, že všem hrozí stejné nebezpečí. To však není pravda. Například v mnoha městech v USA se na celkem pěti procentech adres stane 75 procent veškerého násilí. V Bogotě pak 98 procent vražd evidují dokonce na dvou procentech adres,“ vysvětluje zakladatel think-tanku Robert Muggah.

Medellín jako vzor pokroku

Některým městům se s násilím daří bojovat. Například v Sao Paulu, Rio de Janeiru nebo kolumbijském Medellínu se počet vražd za posledních dvacet let snížil o více než 60 procent.

Medellín byl přitom před lety vůbec nejnebezpečnějším místem na světě. Město pod Andami, odkud své mafii dlouho velel legendární Pablo Escobar, má nyní jednu z nejnižších kriminalit v Kolumbii a veze se na vlně pokroku. Pomohly velké investice i bezchybná práce policie (více o Medellínu zde).

Interaktivní mapa vznikala na základě dat od OSN, vládních výročních zpráv a záznamů policie. Výsledná data nabízejí souhrnný pohled na počet vražd v jednotlivých státech, počet vražd na sto tisíc obyvatel, pohlaví oběti, vražedné zbraně a mnoho dalších údajů.

Výzkumníci z think-tanku Igarapé doufají, že mapa v budoucnu poslouží strážcům zákona po celém světě. Ti mohou data využít pro lepší rozložení pořádkových sil v rizikových oblastech.

Loni v listopadu našli policisté tělo zavražděné Miss Honduras:

19. listopadu 2014


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue