Více než polovina lidí s virem HIV o své nákaze neví. (Ilustrační fotografie)

Více než polovina lidí s virem HIV o své nákaze neví. (Ilustrační fotografie) | foto: AP

Epidemii AIDS můžeme zastavit, hlásí OSN. Počet nakažených prudce klesá

  • 20
Příznivé statistiky ohledně vývoje epidemie AIDS přinesla OSN. Počet lidí, kteří se nakazili virem HIV i těch, kteří zemřeli na AIDS, loni oproti předchozím rokům prudce klesl. Do roku 2030 by se podle OSN mohlo podařit epidemii zcela zastavit. Ovšem více než polovina lidí s virem HIV o své nákaze nevědí a proto se neléčí.

Podle Programu OSN pro boj proti HIV a AIDS (UNAIDS) jde o největší pokles od kulminace epidemie v roce 2005.

„Pokud do roku 2020 urychlíme všechna dostupná opatření, budeme na cestě k tomu, abychom do roku 2030 s epidemií skoncovali,“ řekl ředitel UNAIDS Michel Sidibé.

AIDS a HIV

První informace o nemoci AIDS se objevila 5. června 1981. Na celém světě se od té doby infikovalo asi 40 milionů lidí. Přestože se léky na tlumení HIV/AIDS neustále zdokonalují, nemoc stále zůstává nevyléčitelnou a smrtelnou.

Člověk nakažený virem HIV nemusí mít dlouhou dobu, třeba několik let, vůbec žádné zdravotní potíže. Tomuto období se říká bezpříznakové nosičství viru HIV.

Postupně dochází k výraznému poklesu počtu bílých krvinek, které hrají důležitou úlohu v obranyschopnosti lidského organismu, což vede k selhávání imunity a rozvíjí se v onemocnění AIDS. Zásadní úlohu v rozvoji infekce HIV však hraje včasná a účinná léčba.

Nicméně podle OSN bude třeba ještě větší mezinárodní úsilí, neboť současné tempo poklesu počtů nakažených není stále dostatečné, aby epidemii ukončilo.

Organizace Lékaři bez hranic navíc podotýká, že více než polovina HIV pozitivních, kteří potřebují léky, k nim stále nemají přístup. A například v Nigérii se léčba nedostává 80 procentům potřebných.

Lidí nakažených virem HIV je v současnosti na světě asi 35 milionů , tedy pro představu asi jako obyvatel Kanady.

V loňském roce bylo zaznamenáno 2,1 milionu nových případů, což je o 38 procent méně než roku 2001, kdy bylo nakaženo 3,4 milionů lidí. Jen za poslední tři roky počet úmrtí klesl o pětinu, v loňském roce na AIDS zemřelo 1,5 milionu lidí. Situace se výrazně zlepšila zejména v Jihoafrické republice a Etiopii.

Na výrazném zlepšení bilance se podepsala řada faktorů, zejména lepší přístup k léčbě. Zdvojnásobil se také počet mužů, kteří se rozhodnou pro obřízku, aby tím snížili riziko nákazy. Odstranění předkožky, která obsahuje buňky zvlášť náchylné k infekci, totiž riziko snižuje (více čtěte zde).

Více než polovina nakažených se neléčí

Ovšem situace není čistě růžová. Podle odhadů OSN asi 19 milionů z 35 milionů nakažených, o své nákaze neví.

„Jestli budete žít nebo zemřete by nemělo záviset na tom, zda máte přístup k testu na HIV,“ řekl Michel Sidibé. „Je třeba chytřejší přístup, aby se podařilo odstranit propast mezi těmi, kteří vědí, že jsou nakaženi, mají přístup k léčbě i prevenci a těmi, kteří o své nákaze nevědí a léčba jim je nedostupná,“ dodal.

Ani ne čtyři z deseti lidí nakažených virem HIV dostávají potřebná antivirotika. „Musíme zajistit, aby se na nikoho nezapomnělo. I mnoha zemích, kde Lékaři bez hranic působí, je stále nízká dostupnost léčby, zejména v konfliktních oblastech.

HIV pozitivních Čechů rychle přibývá

Navzdory příznivému světovému vývoji, v Česku počty nakažených naopak rychle rostou. Jen do dubna lékaři zaznamenali téměř stovku nových případů

Za loňský rok se virem HIV nakazilo 235 lidí, což je více než od poloviny 80. let. Podle údajů České společnosti AIDS pomoc je v současnosti v Česku celkem 2233  HIV pozitivních a 212 lidí, u nichž se již rozvinula nemoc AIDS.

Zástupci neziskových organizací i lékaři upozorňují na to, že strach z nemoci v Česku opadl a lidé se před ní přestávají chránit.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video