Přímý přenos odchodu odsouzenců na smrt přinesla čínská státní televize CCTV....

Přímý přenos odchodu odsouzenců na smrt přinesla čínská státní televize CCTV. Záběry samotné popravy ale stanice nevysílala. | foto: AP

Čína popraví víc lidí než ostatní státy dohromady. Američané jsou pátí

  • 40
Nejvíce práce mají stále kati v Číně, kde soudci posílají každý rok na smrt několik tisíc lidí. Přesná čísla Peking úzkostlivě tají. Další země od totálního trestu postupně ustupují, píše nevládní organizace Amnesty International ve své výroční zprávě.

Nelichotivý žebříček s velkým náskokem vede Čína. Přesná čísla sice přísně tají, podle odhadů Amnesty se však může jednat o šest až osm tisíc lidí ročně. To znamená, že v totalitním státě padne více rozsudků smrti než ve zbytku světa dohromady.

Podle expertů se sice počty odsouzených budou po zásahu Pekingu snižovat, veřejná podpora trestu smrti však zůstane silná i v dalších letech.

Počet poprav

Čína 6 až 8 tisíc (odhad)
Írán 314+
Irák 129+
Saúdská Arábie 79+
Spojené státy 43
Jemen 28+
Súdán 19+
Afghánistán 14
Gambie 9
Japonsko 7
Severní Korea 6+
Somálsko 6+
Palestina 6
Tchaj-wan 6
Jižní Súdán 5+
Bělorusko 3+
Botswana 2
Bangladéš, Indie, Pákistán, Spojené arabské emiráty 1

"X+" znamená minimální ověřený počet případů

"Většina Číňanů si myslí, že trest smrti je potřeba, ale přitom si neuvědomují všechna jeho rizika. Koncept oko za oko byl zaveden už ve starověku a potrvá ještě dlouho, než se ho podaří změnit,'' říká odborník na trestní právo Čao Sing-wang z Pekingské univerzity.

Lidskoprávní organizace Amnesty International v dalších státech světa zaznamenala v roce 2012 celkem 682 potvrzených případů trestu smrti, tedy o dva více než předchozí rok. Popularita trestu smrti ve světě však postupně ustupuje. Nejvyšší trest uděluje už pouze deset procent zemí a další ho postupně zakazují.  

Naposledy tak jako sedmnáctý stát USA učinil Connecticut. Přesto Spojené státy stále patří do první pětky v žebříčku v počtu provedených poprav a řadí se tak do společnosti Íránu, Iráku a Saúdské Arábie.

Druhou příčku v tabulce zaujímá Írán s 314 potvrzenými popravami, přičemž se předpokládá, že jich mnoho dalších vůbec nepřiznal.

Největší nárůst zaznamenal Irák, kde se počet trestů smrti téměř zdvojnásobil. Oficiálně 129 případů nejčastěji souviselo s terorismem. Nad některými z nich však visí pochybnosti o spravedlnosti verdiktu.

"Mnoho případů nesplňovalo mezinárodní standardy spravedlivého procesu. Obžalovaní byli donuceni k přiznání mučením nebo jinak nepřípustným chováním," uvádí zpráva Amnesty. Některé ze souzených Iráčanů vyšetřovatelé údajně bili kabely, pálili cigaretou v obličeji nebo používali elektrické šoky do rukou.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video