Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: AP

Poprav v USA bude nejméně za 25 let. Hrdelní trest ztrácí i podporu lidu

  • 107
V USA má být letos nejméně popravených lidí za poslední čtvrtstoletí. Zatím dostalo oprátku či smrtící injekci sedmnáct vězňů, další čtyři exekuce jsou v plánu do konce roku. Absolutní trest ztrácí i podporu veřejnosti. Jeho zachování si poprvé od roku 1971 přeje méně než polovina Američanů.

Americká justice letos sprovodí ze světa jednadvacet lidí. To je nejméně od roku 1991, kdy bylo popraveno 14 lidí. V dalších letech počet popravených rostl, nejvyšší byl v roce 1999 (98), poté postupně klesal. Loni bylo popravených 28, vyplývá z údajů amerického Informačního centra trestu smrti.

Soud sice ještě letos může nařídit provedení popravy některého z vězňů odsouzených na smrt, je ale velmi nepravděpodobné, že by celkové číslo přesáhlo loňský rok. Zatím poslední popravu soud oznámil tento čtvrtek, 16. listopadu půjde na smrt Steven Spears z Georgie.

Počet popravených mezi léty 1976 až 2016. Aktuální data k 28. říjnu 2016.

S počtem popravených klesá i počet států federace, kde se exekuce provádí. Letos jich je jen pět - Alabama, Florida, Georgie, Missouri a Texas, což je nejméně od roku 1983. Pro srovnání: v roce 1999 to bylo dvacet států.

Podle výzkumné agentury Pew Research může za poklesem celonárodní statistiky stát nižší počet popravených v Texasu, který v tomto ohledu tradičně patří k nejaktivnějším. Druhý největší stát federace letos provedl sedm poprav a jedna další je naplánována, což je jeho dvacetileté minimum.

Instrukce před popravou plynem: Dýchejte zhluboka, nebo budete trpět

Od roku 1976, kdy byl v USA trest smrti obnoven, Texas popravil 538 lidí. Podle deníku The Texas Tribune za poklesem mohou stát dva faktory. Prvním je to, že v roce 2005 bylo jako alternativa k trestu smrti uzákoněno doživotní vězení bez možnosti propuštění. Druhým pak dlouhodobý pokles vražd. Zatímco v roce 1996 jich na 100 tisíc obyvatel připadalo 7,7, v roce 2013 už jen 4,4.

V letošním roce se může změnit i počet států, ve kterých je možné trest smrti uložit - zatím jich je 30. V listopadu voliči rozhodnou o jeho zachovaní či zrušení v Kalifornii a Nebrasce.

Pokud voliči v Kalifornii rozhodnou o zrušení absolutního trestu, nahradí ho doživotní vězení bez možnosti propuštění. To by se retrospektivně týkalo i více než 700 vězňů, kteří v celách smrti čekají na datum popravy (letos popravení vězni v USA čekali od odsouzení na vykonání exekuce v průměru přes 18,5 roku).

Odpor k trestu smrti u veřejnosti roste

Neklesá přitom jen počet popravených, ale i podpora hrdelního trestu v americké společnosti. Podle průzkumu ze srpna tohoto roku podporuje trest smrti v případě vražd 49 % Američanů, proti je 42 % (nejvíce od roku 1972).

Ještě v roce 1994 přitom nejvyšší trest podporovali čtyři z pěti Američanů a jen 16 % bylo proti. Příznivci trestu smrti tak podle této statistiky ztratili nadpoloviční většinu ve společnosti poprvé po 45 letech. Naposledy bylo v USA méně než 50 % podporovatelů absolutního trestu v roce 1971.

V USA poslali na smrt desítky nevinných. Většinou končí v zapomenutí

Názory na to se ale ve společnosti značně liší. Zatímco mezi republikánskými voliči je pro trest smrti 72 %, u demokratů jen každý třetí. Častěji absolutní trest podporují muži (55 %) a běloši (57 %), méně už ženy (43 %), černoši (29 %) a hispánci (36 %).

Od roku 1976 bylo ve Spojených státech popraveno celkem 1 439 lidí. Z toho pouze tři popravy nařídila federální vláda, ostatní byly provedeny z nařízení jednotlivých států. K vykonání popravy je v USA povoleno pět způsobů usmrcení: smrtící injekcí, elektrickým křeslem, oběšením, zastřelením a umístěním do plynové komory.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video