Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Počet policejních odposlechů loni opět klesl, tři ze čtyř byly k užitku

  • 8
Trend poklesu počtu policejních odposlechů pokračuje. Loni policisté tuto metodu využili ve 4 571 případech, což je téměř o čtyři sta odposlechů méně než v roce 2008. Pětasedmdesát procent odposlechů bylo policistům k užitku při jejich práci, tvrdí materiál, který má iDNES.cz k dispozici.

Ve srovnání s rokem 2008 bylo loni odposlechů o 402 méně. V roce 2004, kdy po pětiletém prudkém nárůstu bylo odposlechů vůbec nejvíce, policisté tuto metodu použili v 9 610 případech.

Podrobnější přehled říká, že sama Policie České republiky použila loni 4 594 odposlechů (číslo se trochu liší, protože ještě obsahuje několik duplicitních údajů, které se po kontrole mažou), Vojenská policie 15 a Celní správa 543. Počet odposlechů Celní správy ve srovnání s rokem 2008 klesl o 40 procent.

Policisté vyhodnotili, že téměř 55 % odposlechů mělo přímý užitek - tedy že získané informace posloužily například jako důkaz v trestním řízení nebo pro zadržení pachatele či odvrácení trestného činu.

Dalších 19 % odposlechů bylo užitečných alespoň nepřímo. To znamená, že jimi policisté například zjistili nějakou trestnou činnost, o níž dosud nevěděli. Celková účinnost odposlechů tak činí kolem 74 %.

Lidové noviny v sobotu napsaly, že ačkoliv ubývá odposlechů, naopak roste množství akcí, při nichž policisté přímo sledují lidi.

Počty policií odposlouchávaných telefonů v letech 1999 až 2008.

Nejvíce odposlechů bylo v roce 2004, od té doby jejich počet klesá.

Analýza odposlechů i případů, kdy policie na podezřelé nasadila sledování, je na programu dnešního zasedání vlády. Ministerstvo vnitra, které materiál předkládá, ale údaje úzkostlivě tají a čísla nechce zveřejnit.

Ministr Radek John by v rámci boje proti korupci chtěl policii vrátit pravomoc využívat odposlechy v úplatkářských kauzách s trestní sazbou už od osmi let. Pravomoc značně omezila poslední novela trestního řádu, která pravidla pro odposlech radikálně zpřísnila, a sazbu, od níž jsou použitelné, posunula na deset let.

Odposlechy tak může policie nasadit pouze v těch nejzávažnějších kauzách. Důvodem omezení byl ohromný nárůst odposlechů, podle politiků si tak policie usnadňovala práci na úkor omezování svobod občanů a zasahování do jejich soukromí. Počty odposlechů kritizoval i prezident Václav Klaus.

,

Video