Počet obětí tsunami překročil sto tisíc

  • 662
Počet obětí tsunami přesáhl sto tisíc. Tragickou bilanci zvýšila Indonésie, kde podle nových čísel zemřelo na 80 tisíc lidí. Údaje z některých oblastí navíc chybí. Do mnoha měst a vesnic na severu Sumatry se záchranáři ještě nedostali. Na Srí Lance stoupl počet mrtvých na 27 tisíc.

VŠE O KATASTROFĚ
články ■ fotografie
konta ■ krizové linky

Po zemětřesení v Asii se stále pohřešuje téměř pět tisíc cizinců. V posledním výčtu obětí figurují na prvním místě Švédové. Zemřelo jich nejméně čtyřiačtyřicet, premiér Goran Persson ale vyjádřil obavy, že jich může být i přes tisíc.

"Každému je jasné, že počet obětí bude ve stovkách, v nejhorším případě překročí tisíc," prohlásil Persson. Přírodní katastrofa by tak překonala ztroskotání trajektu Estonia, při němž před deseti lety zahynulo 551 Švédů.

Češi se nejvíc bojí o šest lidí
Obavy má i česká diplomacie. Ministr zahraničí Cyril Svoboda připustil na jednání krizového výboru, že mezi oběťmi budou i Češi. Ve čtvrtek v podvečer zůstávalo na seznamu pohřešovaných 104 českých občanů.

Svoboda připustil, že vzhledem k rozsahu přírodní katastrofy několik z nich pravděpodobně zahynulo. Připomněl, že s přibývajícím časem klesá naděje na jejich nalezení a jednoho dne budou prohlášeni za mrtvé.

Náměstek šéfa diplomacie Pavel Svoboda upřesnil, že se úřady vážně obávají o šest českých občanů. Ministerstvo je v kontaktu s jejich příbuznými. Na krizové linky denně volá na 800 příbuzných a známých dalších pohřešovaných Čechů.

Turisty přiveze armádní speciál
Úřady zatím vědí o třech těžce zraněných Češích v Thajsku a dvou hospitalizovaných na Srí Lance. Na návrat domů čeká v Thajsku asi 140 Čechů a dalších sedm desítek na Srí Lance. V sobotu by je měl odvézt armádní speciál.

Do oblasti odletěl ve čtvrtek odpoledne s nákladem léků, balené vody, vaků na mrtvé a prostředků na čištění pitné vody. Na zpáteční cestu se vydá v sobotu, kdy nelétají pravidelné linky ČSA. Zastaví se rovněž v Thajsku a na Srí Lance.

Dokud se nenaplní kapacita letadla, bude brát na palubu i občany z EU. Jak uvedl premiér Stanislav Gross, navrátilci z postižené oblasti budou už na palubě letadel dostávat informace, jak se chovat v případě zdravotních obtíží.

Česko se připravuje na zdravotní rizika
Podle premiéra jsou připravena i další opatření pro případ, že v jihovýchodní Asii propukne epidemie nebezpečných chorob. Úřady je spustí ve chvíli, kdy se v některé ze zemí rozšíří například břišní tyfus, paratyfus, malárie či cholera.

"Nechceme dělat paniku dříve, než je nezbytně nutné," vysvětlil premiér Gross. Dodal, že by se Česká republika měla po skončení záchranné a humanitární fáze pomoci zúčastnit také celkové obnovy postižených oblastí.

Ministr zahraničí Cyril Svoboda znovu varoval před cestami do těchto zemí. Vyjádřil přesvědčení, že to pochopí i cestovní kanceláře a vyjdou vstříc klientům, kteří už mají koupený zájezd do některé ze zasažených zemí jihovýchodní Asie.

Světová banka oznámila, že na pomoc obětem přírodní katastrofy v jihovýchodní Asii poskytne 250 milionů dolarů. Částka slíbená mezinárodním společenstvím tak vzrostla na téměř půl miliardy dolarů, uvedli představitelé OSN.

Mapa zemětřesení

Záchranáři odvážejí mrtvého z trosek turistického letoviska na thajském ostrově Phi Phi. (30. prosince 2004)

Cyril Svoboda a Stanislav Gross na tiskové konferenci po jednání krizového štábu o situaci českých občanů v jihovýchodní Asii. (30. prosince 2004)

Lidé ze srílanské vesnice Habradur odklízejí z pláže jednu z obětí vlny tsunami. (30. prosince 2004)

Muž rozdmýchává v thajském městě Ban Muan ohněm při hromadné kremaci obětí ničivého zemětřesení a následných tsunami. (30. prosince 2004)

Lidé, kteří přežili ničivé zemětřesení a následné tsunami, čekají na pomoc v táboře v indickém Cuddalore. (30. prosince 2004)

Letecký snímek trosek v indonéském městě Banda Aceh. (30. prosince 2004)

Německá turistka pomáhá tlumočníkovi připravit rakev k převozu těla jejího muže do vlasti. (30. prosince 2004)

Žena si prohlíží svůj dům zničený tsunami na indické pláži Nagapattinam. (30. prosince 2004)

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video