Počet kapesních krádeží v Praze stále roste

Praha - Policisté v boji s kapsáři stále prohrávají. Rok od roku počet kapesních krádeží ve městě roste, objasnit se nedaří ani deset procent z ohlášených ztrát. A to i přesto, že v ulicích zloděje sledují kriminalisté v civilu z takzvaného Kapsa týmu. "Pokud zloděje nechytí přímo při činu, špatně se to dokazuje. I když máme hodně policistů v civilu, pořád to nestačí," přiznává mluvčí pražské policejní správy Eva Brožová.

Proti policistům často nestojí jednotliví pachatelé, nýbrž profesionální zločinecké gangy, mnohdy Rumuni nebo občané bývalých zemí Sovětského svazu. "Pracují většinou ve skupinách. Dnes se už dá říct, že se jedná o organizovanou trestnou činnost. Domlouvají se mobilními telefony a vzájemně se upozorňují na naše hlídky. Dokonce i na policisty v civilu, které už znají," podotkla Brožová.

Hlavní město má tak podle mluvčí policejního prezídia Ivany Zelenákové smutný primát - počet pražských kapesních krádeží představuje více než polovinu všech v celé republice.

Podle kriminalistů by si lidé měli dávat pozor na své peněženky, kabelky, tašky či fotoaparáty zejména na takzvané Královské cestě, tedy od Prašné brány přes Celetnou ulicí na Staroměstské náměstí. Ráj kapsářů pokračuje přes Karlův most na Malostranské náměstí až k Hradu. Častým místem, kde lidé ztrácí cennosti je i tramvaj číslo 22. "Na pozoru by všichni měli být i na Pražském hradě, hlavně ve Zlaté uličce, v chrámu svatého Víta a na vyhlídce u zámeckých schodů," doplnila mluvčí policejního prezídia Ivana Zelenáková.

Před chmatáky by si lidé však měli více hlídat i své mobilní telefony, jež kapsáře v současnosti přitahují nejvíce. "Nebezpečí hrozí zejména, když se nosí připoutané viditelně u pasu. Kolikrát však telefony vytrhnout i přímo z ruky, když poškozený volá. Často také žádají, zda by si nemohli zavolat. S půjčeným telefonem ovšem utečou," upozornila Brožová z pražské policie.

Popsala zároveň i další používaný trik - jeden z gangu, zpravidla mladá žena, při nástupu do tramvaje zdržuje dav. "Za ní se tlačí vytipovaná oběť, kterou zezadu okradou zloději. Dveře se zavřou a okradená osoba zůstává v tramvaji bez možnosti pachatele pronásledovat," doplnila Brožová.

Kde kapsáři kradou

Kapsáři se soustřeďují zejména při pořádání větších společenských akcí (veletrhy, konference), v době svátků (předvánoční období, konec roku), v místech s velkým množstvím lidí při dopravních špičkách, v obchodních domech, na nástupištích, tržištích či na nádražích. Někteří zloději okrádají i na hřbitovech především v době svátků, kdy mizí nejen peněženky z neopatrně odložených tašek, ale i celé kabelky.

Jak kradou

Kapsáři často tvoří sehraný tým, který vytvoří zmatek či tlačenici a kradená věc jde rychle z ruky do ruky. Stále častěji jsou do krádeží zapojovány děti mladší patnácti let, kterým nehrozí trestní postih. Mnozí přistižení pachatelé také tvrdí, že jsou mladší než ve skutečnosti, aby nemohli být trestně stíhaní. Policisté s pomocí lékařů pak určují skutečný věk pachatele podle vývojové fáze růstu zápěstních a prstových kůstek ruky.

Jak se jim ubránit

Lidé se mohou bránit proti kapesním krádežím zvýšenou opatrností při ukládání peněz do vnitřních zapínacích kapes, do uzavřených tašek a kabelek, které je nevhodné nosit zavěšené přes rameno na boku nebo dokonce vzadu; vyskytují se i případy rozříznutí kabelky. Žena by měla nosit zavěšenou kabelku před sebou a současně ji jistit rukou. Riskantní je odkládání tašek a kabelek při nákupech či v restauracích na opěradlo židle.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video