Značný podíl cizinců tvoří nekvalifikovaní dělníci z východu Evropy. Ilustrační foto.

Značný podíl cizinců tvoří nekvalifikovaní dělníci z východu Evropy. Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Počet cizinců v ČR roste, vláda chce hlavně odborníky

Stačí se projít kolem kterékoli větší stavby v zemi a je to patrné na první pohled. V Česku přibývá cizinců, dominují mezi nimi Ukrajinci. Tento dojem potvrzují čerstvé údaje Českého statistického úřadu.

Podle odborníků jen za první čtvrtletí 2007 v Česku přibylo o více než 19 tisíc cizinců. Celkem jich tady legálně žije 346 125, tedy okolo tří procent lidí v zemi.

V sousedním Rakousku je cizinců kolem deseti procent, ve Švýcarsku je to dokonce dvacet procent.

Česká vláda dává oficiálně najevo, že má zájem přilákat do země zejména kvalifikované cizince.

"Vzhledem k vývoji ekonomiky potřebujeme zahraniční pracovní sílu. Vítáme každého, kdo chce svou budoucnost spojit s touto zemí, ale musí to jít ruku v ruce s respektováním hodnotového systému a práva naší země," říká ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas.

Už od roku 2003 se ministerstvo snaží přivést do Česka zahraniční odborníky, kteří by se zde chtěli usadit natrvalo. Od července se projekt bude týkat lidí už z dvanácti zemí. Ti, kteří se ho zúčastní, budou moci získat povolení k trvalému pobytu už po roce a půl.

A ze kterých zemí chce stát přilákat kvalifikované experty? Jsou to třeba Bělorusko, Chorvatsko, Kazachstán, ale i Ukrajina. Tedy země, ze které se momentálně rekrutuje i nejvíc nekvalifikovaných zahraničních dělníků na stavbách.

Stoupající počet cizinců v Česku se zamlouvá i ministru vnitra Ivanu Langerovi: "Naše země musí být otevřená cizincům, kteří jsou ve své zemi perzekvováni, i vůči lidem vzdělaným, kteří naší zemi mohou pomoci. Ale s čím se nemůžeme smířit, je nelegální migrace a nelegální zaměstnávání cizinců."

Kolik cizinců žije v Česku bez povolení, je těžké odhadnout. "V loňském roce bylo jen při kontrolách takto odhaleno jedenáct a půl tisíce lidí," říká Barbora Kudláčková z cizinecké policie.

Stát ukazuje nelegálním cizincům dvojí tvář – vlídnější i tu přísnou. Příkladem té vlídnější je chystaná změna školského zákona. Ministryně Dana Kuchtová ve vládě prosadila, aby šanci chodit do českých základních škol měly i děti cizinců, kteří jsou zde nelegálně.

 "Jde nám o to, aby ty děti chodily do školy, aby se nějakým způsobem vzdělávaly, když už se na našem území pohybují," hájila svůj plán Kuchtová.

Naopak ukázkou tvrdšího přístupu je parlamentem schválená změna trestního zákona, která čeká už jen na podpis prezidenta Václava Klause. Počítá třeba s jednoročním vězením pro ty, kdo pronajmou svůj byt nelegálním přistěhovalcům.

Od Nového roku 2008 Česká republika vstoupí do takzvaného schengenského systému. Ten umožní bez kontrol cestovat na Západ českým občanům, hranice však bude propustnější i pro nelegální přistěhovalce.

Cizinci v Česku

Povolení k trvalému či dočasnému pobytu v Česku má 346 125 cizinců. Z toho je nejvíce Ukrajinců (32 %), po nich následují Slováci (18 %) a Vietnamci, kterých je u nás legálně 13 %.

Podle Českého statistického úřadu přibylo jen za první čtvrtletí letošního roku v Česku 19 195 cizinců, z toho 35 % Ukrajinců. Nelegálních migrantů loni policie v Česku odhalila 11 488.

Zdroj: ČSÚ, cizinecká policie

Omlouváme se všem slušným čtenářům za to, že jsme zrušili diskusi pod článkem. Někteří jiní ji bohužel zneužívali k opakovaným rasistickým a vulgárním výpadům, které už nešlo mazat jednotlivě.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video