Počet bytů vytápěných uhlím kles v Praze o pětinu

P r a h a - Osmým rokem podporuje hlavní město formou dotací přeměnu topných systémů z tuhých a kapalných paliv na ekologicky přijatelnější zdroje u malých a středních zdrojů znečišťování ovzduší. Do tohoto způsobu ozdravění pražského vzduchu vložilo město za tu dobu takřka čtyři sta milionů korun. Výsledkem je přes třicet šest tisíc bytů, které od roku 1994 přestaly být vytápěny uhlím nebo topnými oleji a využívají především zemní plyn.

Znamená to, že podíl bytů vytápěných pevnými palivy poklesl o více než pětinu, tedy na sedmadvacet procent. Zhruba čtyřicet procent bytových jednotek je na plyn, elektřinu a alternativní zdroje, více než třetina bytů se vytápí z centrálních zdrojů.

Podle vedoucího magistrátního oddělení energetických systémů Ľudovíta Kotuľáka zůstává v Praze asi pětatřicet tisíc dalších bytů na pevná paliva a nelze očekávat, že se na tomto stavu něco radikálně v nejbližší budoucnosti změní. "Lidé jsou chudí, ekonomicky vyčerpaní," míní Kotuľák.

Změna vytápění především zemním plynem přišla loni jednotlivce přibližně na sto až sto dvacet tisíc korun. Nyní se ještě o něco zvýšila, zejména cenou za radiátory, regulační systémy, více stojí i práce.

"Plyn šel cenově sice nahoru, celosvětově však patří stále mezi nejlevnější energetické zdroje. Výhodou je zejména jeho vysoká účinnost, která je zhruba devadesátiprocentní," míní Kotuľák.

Přesto počet žadatelů o dotaci města na přeměnu topení rok od roku klesá. Zatímco v prvním roce, kdy ji město začalo poskytovat, tedy před osmi roky, se o ni ucházelo přes šest tisíc lidí, vloni již jen necelých osm stovek. Na dotaci vyplatil magistrát v předchozím roce okolo sedmnácti milionů korun a ani letošní rozpočet města nepočítá s většími výdaji, pouze s dvaceti miliony.

Důvodem menšího zájmu jsou kromě nižší kupní síly obyvatelstva i zvyšování cen energií, absence plošných plynofikací a zároveň vysoké provozní náklady na vytápění elektřinou. Ještě v roce 1995 evidovalo město přes jedenáct set žadatelů o dotaci na přechod k tomuto způsobu vytápění, vloni jich bylo již jen osmnáct. Na přímotopy byl vloni přeměněn pouze jeden byt, jehož nájemce k tomu byl donucen ze zdravotních závodů.

Náměstek primátora Petr Švec tvrdí, že přeměna topných systémů v hlavním městě pomalu končí. Program se podle něho výrazně podílel a podílí na podstatném snížení emisí z malých a středních zdrojů zněčišťování. Například při vytápění padesátimetrového bytu hnědým uhlím uniká do ovzduší ročně přes dvě stě kilogramů kysličníku uhelnatého a přes sto kilo prašných aerosolů, u topení zemním plynem to není ani kilogram. Emise kysličníku uhličitého jsou nižší o polovinu.

O dotaci, která může činit patnáct procent nákladů na přeměnu topení, mohou lidé žádat do konce března, pokud změnu provedli od listopadu do 10. března. Další investoři se pak o podporu mohou na město obrátit vždy do tří týdnů od zprovoznění topného zdroje.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue