Příští týden zavládnou v Česku extrémně vysoké teploty, až 35 stupňů. Ilustrační foto

Příští týden zavládnou v Česku extrémně vysoké teploty, až 35 stupňů. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Počasí se zbláznilo. A bude hůř...

  • 475
Zkuste se meteorologů zeptat na počasí a hned v úvodu vás uzemní větou: "Dočista se zbláznilo." A sdělí vám dokonce i počátek tohoto šílenství - loňské září. Od té doby nebyl totiž, ve srovnání s dlouhodobými pozorováními, ani jeden měsíc normální.

Některé z měsíců - třeba letošní vyprahlý duben - patří dokonce k rekordně neobvyklým. Stručně řečeno: vždy nastalo přesně opačné počasí, než jaké bývalo za 250 let měření v pražském Klementinu zvykem.

Tak třeba v lednu vládly o 6 stupňů vyšší teploty, než zaznamenávají dlouhodobé měsíční průměry. O sněhu si tudíž mohla nechat zdát i vyhlášená horská střediska. A podobně to pokračovalo až do konce června. Tento měsíc - jinak tradičně nejbohatší na srážky - byl naopak téměř bez deště.

Do Česka se vrací typické počasí
Z čerstvé měsíční předpovědi Hydrometeorologického ústavu naopak vyplývá, že nyní se do střední Evropy vrací téměř po roce obvyklé počasí. V červenci odborníci očekávají teploty nad dvacet stupňů s častými přeháňkami a místy i přívalovými dešti či bouřkami.

"Že je vám zima a máte už dešťů plné zuby? Pak ale vězte, že počasí se v Česku pouze vrací k obvyklému normálu," vysvětluje náměstek ředitele ústavu Radim Tolasz.

"A dodal bych - už bylo na čase. Pod vlivem úmorných veder z minulých let jsme totiž zapomněli, jak takový typický červenec s teplotami do pětadvaceti stupňů a častými přeháňkami vypadá."

Na potvrzení svých slov meteorologové uvádějí, že v červenci v letech 1980, 1979, 1965, 1962 či 1948 vládly v Československu daleko nižší teploty - v průměru kolem 10 až 12 °C. "A my máme jen krátkou paměť. Proto teď nadáváme na deštivé počasí," říká meteorolog.

Na slunci přes čtyřicet
Do Česka přesto počátkem příštího týdne vtrhne proud rozžhaveného vzduchu ze severní Afriky a Středomoří, takže v zemi asi na tři dny zavládnou extrémně vysoké teploty - ve stínu až 35 stupňů, což na slunci znamená asi pětačtyřicetistupňová vedra.

V tomto případě to však už meteorologové nepovažují za další anomálii. Tou naopak byly dvanáctidenní loňské červencové tropy anebo ty z let 1983 či 1985. Platí však, že meteorologové se - zvláště v posledních měsících - nestačí divit, co se vlastně s počasím děje.

"Deset uplynulých teplotně mimořádně nadprůměrných měsíců neumíme vysvětlit. Na to je příliš brzy. Podobná abnormalita by se musela navíc opakovat několik let po sobě. A my v našich záznamech od roku 1775 nic podobného neregistrujeme. Takže těch deset klimaticky vyšinutých měsíců je pro nás zcela neobvyklý jev... zcela mimořádná anomálie," přiznává Tolasz.

Hrozí opět povodně?
Jisté je zatím jen to, že si i lidé v Česku budou muset zvyknout na stále častější extrémy počasí, které souvisí s rostoucí teplotou zemské atmosféry. S globálními klimatickými změnami mohou souviset i katastrofální povodně na Moravě v roce 1997 a v srpnu 2002 v Čechách, kdy se nad velmi malým územím v oblacích soustředila malá moře - asi pět miliard kubíků vody.

Zatím prý nic nenasvědčuje, že by povodeň v Česku měla opět po pěti letech udeřit. Před extrémními srážkami sice odborníci v letech 1997 i 2002 varovali, cirkulace atmosféry je však natolik složitý jev, že nikdy nelze do písmene říci: bude to přesně vypadat takto.

Před tak rozsáhlou velkou vodou, jaká před deseti a poté pěti lety zatopila Česko, lze navíc podle Tolasze varovat nanejvýše několik dnů předem. "Lépe to zatím neumíme, ale děláme vše, aby naše pozorování byla přesnější a přesnější," říká.

Extrémy počasí v Česku

Uplynulé měsíce jaké mají být a jaké nakonec byly.

Leden
Poměrně bohatý na sníh a mrazivý.
Rekordně teplý. Průměrné teploty dokonce přesáhly 3 stupně. Rovněž sněhu bylo neobvykle málo. "Leden byl již pátým měsícem v řadě s nadprůměrnými teplotami. A také s minimálními srážkami," říká meteorolog Radim Tolasz.

Únor
Jde o nejchladnější měsíc roku s nejbohatší sněhovou nadílkou.
Opět mimořádně teplý s průměrnými teplotami těsně pod třemi stupni. Sněhu bylo poskrovnu.

Březen
Měsíc, kdy končící zima soupeří s jarními plískanicemi a častými dešti.

Znovu teplý, ale zejména extrémně suchý. "Žádné srážky. Až na malé výjimky to byl měsíc bez deště," podotýká Tolasz. Suchý březen položil základ neúrodě v mnoha krajích.

Duben
Jedním slovem - aprílový s častými dešti, sněhovými plískanicemi, ale i teplotními výkyvy.
Nepršelo. Bylo sucho a neobvykle teplo. Naděje zemědělců, že se přece jen urodí nějaké obiloviny, klesly například na Lounsku téměř na nulu. Právě v tomto regionu bylo extrémní sucho.

Květen
Přechod mezi jarem a létem. Časté dešťové srážky s doznívajícími plískanicemi.
Neobvykle teplý s minimem dešťů.

Červen
Měsíc nejbohatší na dešťové srážky a časté intenzivní bouřky.
Suchý a bez vody. Sucho zasáhlo všechny regiony v zemi. Některé obce začaly omezovat spotřebu vody.

Červenec
Zavládnout má slunečné a horké léto s průměrnými teplotami kolem 25 stupni a občasnými dešti či bouřkami.
Jakkoliv meteorologové tvrdí, že počasí se po deseti měsících vrací konečně k normálu, letošní červenec si vyměnil roli s červnem - je měsícem dešťů.

Zdroj: Český hydrometeorologický ústav


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video