Velká vedra, stejně jako velké zimy, budou v příštích letech podle klimatologů častější

Velká vedra, stejně jako velké zimy, budou v příštích letech podle klimatologů častější | foto: Radek Miča, MAFRA

Počasí jako na Sicílii? Vedra mají být v budoucnu stále častěji

  • 87
Klimatologové z Českého hydrometeorologického ústavu pracují na projektu, který by měl ukázat, jak se změní klima v republice za sto let. Například v Královéhradeckém kraji by průměrné teploty mohly vzrůst o tři až tři a půl stupně Celsia.

V létě pravidelně teploty nad 30 stupňů a vyprahlé trávníky jako ve Středomoří? Za pár desítek let se tomu třeba nebude nikdo divit.

Vedra a velké sucho mohou totiž podle klimatologů být v budoucnu častější. A také zimy budou jiné. Třeba v Krkonoších mohou být za sto let problémy s nedostatkem sněhu.

"Máme modely, které ukazují, že v Česku by se průměrná teplota na konci století mohla zvýšit o tři až tři a půl stupně, což je poměrně dost. Jestliže platí, že s každou stovkou metrů nadmořské výšky klesá teplota v atmosféře o půl stupně, tato změna za sto let by se rovnala teplotnímu rozdílu zhruba 600 metrů," upřesnil vedoucí oddělení klimatu Českého hydrometeorologického ústavu v Hradci Králové Ladislav Metelka, který se projektu účastní.

Podle něj to znamená, že místa, která jsou asi 800 metrů nad mořem, jako třeba Pec pod Sněžkou, by měla podobné počasí, jako je dnes v okolí Hradce Králové ležícího ve výšce asi 200 metrů.

Výkyvy počasí budou běžnější

Předpovědi klimatu jsou v projektu rozděleny na tři období: do 30 let, do 60 a do 100 let.

"Ukazuje se, že se v průběhu desetiletí změní i srážky. V zimě se dá očekávat postupně nárůst srážek, ale spíše dešťových, sněhu bude méně. V létě naopak srážky poklesnou, budou tedy sušší léta," upřesnil Metelka.

"Tyto změny s sebou mohou přinést i zimní povodně, což nyní nebývá. Co je však podstatné, v létě bude málo vody. Česko nemá žádnou velkou řeku, která by sem vodu přiváděla, musíme vystačit pouze s tím, co naprší," dodal Metelka a podotkl, že další generace budou muset řešit problém nedostatku vody a to, jak vodu v krajině co nejdéle udržet.

Projekt, který předpovídá vývoj klimatu v Česku do konce století, bude hotov v roce 2012.

"Na konci loňského roku jsme propočítali model samotný, teď ho rozpracováváme dál, aby byl využitelný pro lesníky, zemědělce a další obory, jež jsou na počasí závislé. Projekt nakonec vyústí v odhady dopadů na různé činnosti," upřesnil klimatolog.

Naši potomci budou za extrém považovat úplně jiné počasí

Vývoj počasí v Česku se dá jednoduše vyjádřit i tak, že taková léta nebo zimy už tu byly, ale vždy to bylo výjimečné. V dalším období budou tyto extrémy přibývat, takové počasí už pak bude běžné.

"Podobné počasí bylo například v roce 2006 a 2007, kdy celý rok byly teploty 2 až 2,5 stupně nad normálem jak v zimě, tak v létě. Srážky byly poměrně normální, přesto se na konci srpna a v září objevilo výrazné takzvané zemědělské sucho. Při něm půda kvůli zvýšenému výparu vysychá. Tak může vypadat za 50 či 70 let průměrný rok." potvrdil Metelka.

Naši potomci pak budou podle něho za extrém považovat zvýšení průměrné teploty o šest či více stupňů a srážky na úrovni 30 procent. "To si teď představit nedovedeme," konstatoval.

Meteorologové z modelů vyčetli, že pokud přijde teplá zima, bude hodně teplá a deštivá, pokud přijde chladná zima, bude i více chladná. Bude přibývat výkyvů.

"Bude větší cyklus extrémů a průměrné klima bude ubývat. Přívaly sněhu, které byly letos, jsou tak jednou, dvakrát za století, ale do budoucna mohou být třikrát za deset let," varuje klimatolog.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video