Práce u Lampedusy zastavily vlny. Migranty je třeba řešit, zní ze světa

  • 81
Vysoké vlny komplikují vyzdvižení těl afrických uprchlíků, kteří zahynuli při havárii lodi nedaleko italského ostrova Lampedusa. Potápěči se k vraku nemohou dostat. Kvůli tragédii mezitím zesílily úvahy o změně imigračních pravidel Itálie.

Na místě jsou vysoké vlny a potápěči kvůli nim nemohou sestoupit k vraku. Po tělech ale ze vzduchu stále pátrají vrtulníky a letadla. Na lodi, která vyplula v úterý z libyjské Misuráty, byli hlavně Eritrejci a Somálci.

Selhala pobřežní stráž?

Mezi prvními, kdo se vydali na pomoc uprchlíkům z potápějící se lodi, byl i italský rybář Vito Fiorino. Z chladné vody vytáhl na svůj člun 47 běženců.

"Mohli bychom jich zachránit mnohem víc, ale pobřežní hlídka mi nedovolila nechat uprchlíky na své lodi a odjet zachránit další," rozčiloval se rybář. Předpisy, kterými se pobřežní hlídka řídí, totiž na takovou situaci nepamatují.

"Dobrá, tak já vezu tyhle lidi do přístavu a vy dělejte, co musíte," řekl údajně Fiorino členům stráže a vydal se s uprchlíky na pobřeží. Kdyby si mohl uvolnit palubu přímo na moři, nebyl by údajně problém vytáhnout další tonoucí.

Ve čtvrtek mělo plavidlo u Lampedusy technické problémy, vypukl na ní požár a loď se potopila. Pohřešuje se stále 200 z asi 500 pasažérů plavidla. Přežilo pouze 155 osob, na pevnině je zatím 111 těl obětí. (více o havárii zde)

"I když je špatné počasí, naši lidé jsou připraveni se ponořit, jakmile to pro ně bude bezpečné," sdělil v sobotu mluvčí pobřežní stráže Filippo Marini.

Očekává se, že ve vraku budou asi hlavně ženy, protože mezi 155 přeživšími byly jenom čtyři, ostatní byli muži.

Na Lampeduse byl v pátek vyhlášen den smutku a konal se také pochod pochodní na památku mrtvých. Týdeník L'Espresso dal do oběhu petici na navržení ostrova na Nobelovu cenu za mír. Je pod ní už 30 tisíc podpisů.

Rybáři v sobotu k místu, kde je loď potopená, přijeli ve čtyřech lodích a hodili na hladinu věnec žlutých a oranžových květin se stuhou s nápisem Těm, kteří zemřeli na moři. Zopakovali tak gesto papeže Františka, který na Lampedusu přijel v červenci při své první vyjížďce z Říma. Odsoudil tehdy "globalizaci lhostejnosti" vůči tisícům uprchlíků.

"Přišli jsme to gesto zopakovat, protože na mrtvé se nesmí zapomenout. Ti lidé chtěli hledat práci a zlepšit si životní podmínky," řekl šéf rybářského svazu z Lampedusy Salvatore Martello. Na ostrově se začalo hovořit o tom, že na místě byly v době neštěstí tři rybářské lodě, ale ignorovaly volání o pomoc. "Skutečný námořník nenechá nikoho ve vodě. Rybáři jsou zvyklí zachraňovat životy" uprchlíků mířících na ostrov," řekl Martello.

Pan-Ki mun žádá vstřícnější přístup k uprchlíkům

"Tak to dál nemůže pokračovat, doufáme, že to změní názory politiků. Lampedusa je svázána s politiky odpovědnými za imigrační a azylovou politiku," sdělila starostka ostrova Giusi Nicoliniová.

Server BBC News informoval, že se začíná spekulovat o tom, v jakém smyslu změnit imigrační pravidla. Uzavření hranice prý jen zvýší ceny převaděčů.

Afričtí uprchlíci prý za to, že mohou na lodě nastoupit, platí až 2 000 eur (asi 51 tisíc korun). V Evropské unii není žádná velká vůle pomáhat africké imigraci, jelikož má sama 26 milionů nezaměstnaných.

Komisařka pro vnitřní záležitost Cecilia Malmströmová prohlásila, že je třeba bojovat proti převaděčům, kteří využívají zoufalství lidí. Generální tajemník OSN Pan Ki-mun zase řekl, že by se mělo otevřít více kanálů pro uprchlíky. Reportér BBC k tomu podotkl, že nic z toho není snadné provést a že uprchlíci jsou "evropskou tragédií".

Francouzský premiér Jean-Marc Ayrault v sobotu prohlásil, že státy Evropské unie by se měly urychleně sejít a hledat po dramatické události u Lampedusy řešení. "Evropští politici o tom musejí mluvit rychle a společně. Musejí najít správnou odpověď, soucit nestačí," řekl premiér.

Od roku 1988 zahynulo na moři ve snaze dostat se do Evropy přes 19 tisíc lidí. V minulém desetiletí pak na 6 700 osob zemřelo u sicilských břehů. Itálie loni vyřizovala 27 tisíc žádostí o azyl, v celé EU o azyl požádalo loni na 272 tisíc běženců. Čtvrtina v nich v Německu.

Od letošního října do Itálie dorazilo na 30 tisíc nelegálních uprchlíků, z nichž polovina byla ze Sýrie a z Eritreje.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video