Pobyt v domovech seniorů je dražší

Praha - Osm let čekala pražská radnice na zdražení poplatků za bydlení a služby a odhodlala se k tomu letos. Mnoho důchodců se dostává do tíživé situace, protože vláda slibovanou valorizaci důchodů odložila. Třetina životního minima. Takové má být minimální měsíční kapesné obyvatel domovů důchodců v metropoli. Přibylo těch, kterým opravdu zbývá pouze těchto uzákoněných 657 korun.

Po osmi letech totiž pražský magistrát dospěl k závěru, že se výdaje na provoz domů a služby seniorům zvýšily. Rozhodl se proto vše vyrovnat naráz a zdražit pobyt v domovech důchodců, což v některých případech činí rozdíl více než 800 korun.

Jak uvedla Dagmar Balounová ze sociálního a zdravotnického odboru magistrátu, zvýšení poplatků závisí na úrovni služeb. "Například v nově postaveném domově důchodců v ulici K Milíčovu v Praze 11 mají senioři lépe vybavené pokoje, mohou využívat i vlastní toalety a hygienický koutek. Tam je proto poplatek vyšší o třicet procent. Jinde však klienti platí pouze o dvacet nebo o deset procent více," uvedla Balounová.

V "lepším" chodovském domově důchodců přitom senioři nedostanou ani toaletní papír a mýdlo. Musí si je kupovat sami. Podle tamní ředitelky Anny Kubaštové by to doma museli dělat taky. Jako řešení navrhuje možnost přestoupit do zařízení, kde se poplatky nezvedají. Na volné místo v domově důchodců se přitom v Praze čeká až pět let.

Proč musí někteří důchodci platit o více než osm set korun měsíčně najednou až nyní, a osm předchozích let se poplatky nehýbaly, nikdo ze sociálního a zdravotnického odboru magistrátu nevysvětlil. Vše je prý v kompetenci ředitele odboru. Toho se však již nepodařilo zastihnout.

Balounová pouze uznala, že mnozí ze seniorů na poplatky ani nemají. "Někdo třeba ani nedostává důchod. Město proto na jeho pobyt doplácí, aby mu zbylo deklarované minimum. Takové případy nejsou výjimkou," konstatovala.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video