Nizozemci poprvé použili hráz vybudovanou v devadesátých letech

Nizozemci poprvé použili hráz vybudovanou v devadesátých letech | foto: Reuters

Pobřeží Evropy trápily bouře, Nizozemci uzavřeli hráze

  • 135
Země na pobřeží Severního moře mobilizovaly kvůli velké bouři a několikametrovým vlnám. Nizozemci proto vůbec poprvé použili gigantické protipovodňové zábrany, Britové evakuovali ohrožené oblasti. Voda zatopila některá britská města.

INFOGRAFIKA: BOUŘE NA SEVERU EVROPY

Meteorologové se obávali, že by bouře mohla dosáhnout podobné síly jako v roce 1953, kdy zahynuly dva tisíce lidí. Hladina se mohla zvednout až o tři metry.

Úřady musely evakuovat tisíce lidí z ohrožených oblastí a přepravit do bezpečí stovky pracovníků na ropných plošinách v Severním moři.

Na pobřeží Nizozemska a ve východní Anglii bouře vyvrcholila dopoledne a vážným záplavám se podařilo zabránit. Pomalu se začíná obnovovat i těžba ropy v Severním moři.

Obrázek

Muž pozoruje obří vlny u města Lowestoft na východním pobřeží Anglie. Zdejší policisté vyzvali k evakuaci tisíce rodin, které žijí na pobřeží v hrabstvích Norfolk a Kent.

V Nizozemsku neváhali a okolo půlnoci vůbec poprvé v historii uzavřeli po desetiletí budovanou protipovodňovou hráz chránící rotterdamský přístav. Zdvižné hráze Oosterschelde a Hartel se už ale mohou pomalu otevírat.

Přístavní hráz přitom budovali v 90. letech a uzavírali ji doposud pouze ke cvičným a kontrolním účelům. Vlnám se nakonec nepodařilo hráze překonat a pozvolna ustupují.

Podle mluvčího nizozemského ministerstva dopravy bude ovšem největší evropský přístav Rotterdam uzavřen až do večera, což ovlivní asi 60 lodí. "Situace ohledně bouře je podobná jako v roce 1953," potvrdil mluvčí. Varování před přílivovými vlnami bylo vyhlášeno pro celé pobřeží Nizozemska.

Duha nad rotterdamským přístavem

V Británii evakuovali pobřežní oblasti
Velká Británie evakuovala domovy důchodců a nemocnice na ohroženém východním pobřeží. Ve čtvrtek se kvůli očekávaným povodním sešel premiér Gordon Brown s výborem pro nouzové situace.

Policie varovala tisíce britských rodin na pobřeží Norfolku a Kentu, aby opustily své domovy před blížící se přílivovou vlnou. Ti, co neměli kam jít, dostali za úkol zamknout dveře a přesunout se do vyšších podlaží svých domů.

Děti uhýbají před vlnami v Great Yarmouthu na východě Anglie

Stovky rodin se přesunuly do školních budov, kde místní úřady upravily místnosti pro tři a půl tisíce lidí.

Hladina vody na východoanglickém pobřeží dopoledne stoupla o 275 centimetrů nad normál a způsobila lokální záplavy v Great Yarmouthu v hrabství Norfolk. Pesimistické předpovědi se však nepotvrdily a voda vystoupala níž, než se původně myslelo. Na pláži u Great Yarmouthu tak dokonce několik lidí využilo vlny k surfování.

meteorologická mapa ohrožených oblastí

Naštěstí menší účinek, než se čekalo
Bouře přiměla úřady také k evakuaci pracovních ropných plošin a plošin na těžbu plynu v Severním moři. Uzavřeno bylo nejméně devět plošin, které produkují několik stovek tisíc barelů ropného ekvivalentu denně.

Odpoledne však byly již některé plošiny opět uvedeny do provozu. Norská společnost StatoilHydro, která je největším provozovatelem plošin v norské části Severního moře, uvedla, že škody kvůli ztracené těžbě budou nižší, než se firma obávala.

Odpoledne dorazila bouře na pobřeží Německa, avšak nebyla tak silná, jak se úřady původně obávaly. Přesto byl uzavřen přístav v Hamburku a zastavena lodní doprava na Východofríské ostrovy.

Silná vlna naráží na pobřežní maják v Nizozemí

Námořní a hydrografický ústav v Hamburku se obával, že kdyby vítr natlačil masu vody do nálevkovitého ústí Labe, mohlo by to způsobit velké záplavy i hlouběji ve vnitrozemí a v ústí Labe by se hladina mohla zvednout až o dva metry.

Bouře také postihla Faerské ostrovy, dánské teritorium mezi Skotskem a Islandem. Uzavřeno bylo mezinárodní letiště ve Vagaru a všechny trajektové a autobusové společnosti přerušily provoz. Zrušen byl i provoz trajektů mezi Švédskem, Norskem a Dánskem.

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue