Čeští europoslanci jsou podle statistik čtvrtí nejhorší z celé evropské sedmadvacítky. Ilustrační foto

Čeští europoslanci jsou podle statistik čtvrtí nejhorší z celé evropské sedmadvacítky. Ilustrační foto | foto: ČTK

Pobírají miliony ročně, v Evropě však mlčí. Čeští europoslanci v píli propadli

  • 152
Čeští europoslanci nejsou v Bruselu příliš vidět ani slyšet. Vyplývá to z nejnovější statistiky Analytického centra, které činnost českých zákonodárců monitoruje. Podle ní patří 22 českých zástupců v Bruselu co do píle na chvost evropské sedmadvacítky.

Nejméně je na jednáních europarlamentu vidět Milan Cabrnoch, k hříšníkům patří i Richard Falbr nebo Andrea Češková. V rámci evropského parlamentu jsou čeští poslanci čtvrtí nejhorší. Řada z nich nechodí na jednání, natož aby na nich veřejně vystupovala. Někteří se doslova jen "vezou".

"Nejnižší účast na jednání má z českých poslanců Milan Cabrnoch (ODS), který vykazuje 717. nejhorší účast ze všech poslanců EU," uvádí studie. Podle ní se Cabrnoch neukázal na více než třetině jednání.

kdo si jak vede

Nejpilnější poslanci

1. Pavel Poc (ČSSD)
2. Edvard Kožušník (ODS)
3. Robert Dušek (ČSSD)
4. Zuzana Roithová
(KDU-ČSL)

Nejméně pilní

1. Milan Cabrnoch (ODS)
2. Miroslav Ouzký (ODS)
3. Andrea Češková (ODS)
4. Jan Zahradil (ODS)

Andrea Češková (ODS) i Richard Falbr (ČSSD) sice jednání navštěvují častěji než Cabrnoch, za celý rok svého působení na něm ale ani jedinkrát nevystoupili. Nepřišli ani s žádným návrhem, ani nevyvinuli žádnou jinou aktivitu, kterou studie u poslanců monitorovala.

Příliš aktivní není ani Jan Zahradil (ODS), který je podle studie mezi svými českými kolegy čtvrtý nejhorší. Autoři studie přitom upozorňují na to, že právě Zahradil dostal od voličů druhý nejsilnější mandát.

Europoslankyně Češková statistiku kritizuje, podle ní má jen slabou vypovídací hodnotu. "Její autor by měl vědět, že samotné vystoupení na plénu nemusí nic znamenat. Jsou tu europoslanci, kteří dovedou i několikrát denně oslovit sedm set prázdných židlí. Asi také začnu také takto ztrácet čas: budu mít aspoň čárky," říká Češková.

K nejpilnějším českým europoslancům naopak patří Pavel Poc (ČSSD), který nechyběl ani na jediném jednání. Jen o málo za ním zaostávají Edvard Kožušník (ODS), Robert Dušek (ČSSD), Zuzana Roithová (KDU-ČSL) a Libor Rouček (ČSSD).

Rouček navíc mezi svými kolegy vede v počtu vystoupení, která na zasedáních měl. Na půdě europarlamentu vystoupil celkem 118krát. Druhá v pořadí - Zuzana Roithová - vystoupila "pouze" 57krát. Zuzana Brzobohatá (ČSSD), Richard Falbr a Andrea Češková nevystoupili ani jednou.

Přímá vystoupení v parlamentu přitom patří k nejefektivnějším způsobům, jak prosadit své názory. Kromě toho mají poslanci šanci lobbovat za zájmy své země prostřednictvím zasílání písemných otázek Radě a Evropské komisi nebo při interpelacích. Ti, kteří těchto možností nevyužívají, tak v parlamentu zůstávají prakticky neviditelní.

Řadu lidí navíc dráždí jejich vysoké platy a odměny. Měsíčně si každý europoslanec přijde na 207 tisíc korun hrubého, k tomu dostane 110 tisíc na provoz kanceláře a diety. Mají také nárok na mnohatisícový příspěvek k důchodu (více čtěte zde).

Analytické centrum hodnotilo poslance na základě několika kritérií. Kromě účasti na hlasováních monitorovalo například počet vystoupení na plenárních zasedáních, počet otázek zaslaných Radě a Evropské komisi nebo počet vydaných stanovisek. Z aktivit poslanců pak analytici sestavili celkový žebříček.

Zároveň ale upozorňují, že se jedná pouze o orientační informaci, nikoli o přesné zhodnocení práce jednotlivých poslanců. "Objektivní hodnocení není možné. Neexistuje jednotící kriterium, podle kterého by bylo možné provést jednoznačné srovnání," stojí ve studii.

Kdo zastupuje Česko v Bruselu

ODS: Jan Zahradil, Evžen Tošenovský, Oldřich Vlasák, Milan Cabrnoch, Miroslav Ouzký, Ivo Strejček, Edvard Kožušník, Hynek Fajmon a Andrea Češková

ČSSD: Jiří Havel, Libor Rouček, Richard Falbr, Pavel Poc, Zuzana Brzobohatá, Robert Dušek, Olga Sehnalová

KSČM: Miloslav Ransdorf, Vladimír Remek, Jiří Maštálka a Jaromír Kohlíček

KDU-ČSL: Zuzana Roithová a Jan Březina


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video