Po znásilnění vojáka Hradu přišla podmínka

  • 77
Praha - Bývalý psycholog Hradní stráže odešel od pražského soudu s roční podmínkou. Obžaloba Miloše Topolovského vinila ze znásilňování vojáků. Čtyřiatřicetiletému muži hrozilo až osm let vězení. Obvodní soud pro Prahu 1 mu nakonec prokázal znásilnění jedno, obžaloba přitom hovořilo o třech.

Snad jen živelní katastrofa by měla pro elitní jednotku Hradní stráže tak zničující účinky, jako aféra letitých alkoholických pitek a homosexuálních styků kapitána Miloše Topolovského s vojáky v základní službě.

V jednom případě pak Obvodní soud pro Prahu 1 čtyřiatřicetiletému důstojníkovi dokázal, že loni v lednu ve své kanceláři opil vojína V. S. vodkou až do němoty.

"Když se poškozený probudil, zjistil, že má stažené kalhoty ke kolenům, trenýrky má na stehnech a klečící obžalovaný drží jeho penis v rukou a ústech a provádí s ním orální sexuální praktiky. S tím poškozený nesouhlasil a začal se bránit. Obviněný tím nutil jiného k pohlavnímu styku, čímž spáchal trestný čin znásilnění," zdůvodnila rozhodnutí soudu o ročním podmíněném trestu předsedkyně senátu Dana Šindelářová.

Státní zástupce Jiří Kára přitom Topolovského vinil ze tří znásilnění vojáků a dvou pokusů o ně, z porušování práv a chráněných zájmů vojáků, z urážky mezi vojáky a z výtržnictví. Topolovskému hrozilo až osm let vězení.

Podle Šindelářové se ale u tří skutků nepotvrdilo, že se staly tak, jak je popsal žalobce. O pěti dalších skutcích prohlásila, že nešlo o trestné činy. Když například Topolovský vojákům v opilosti vyhrožoval, že je zabije, mladíci to tak nebrali a necítili se ohroženi na životech.

Předsedkyně senátu nemohla pominout noční život v kasárnách Hradní stráže. Podle ní se prokázalo nadměrné požívání alkoholu u jednotky, která střeží bezpečnost prezidenta republiky.

Součástí vyšetřovacího spisu jsou například fotografie z večírků v kanceláři Topolovského, na nichž vojíni převlečení za ženy předváděli travesti show, či simulovali sexuální praktiky.

"Fotografie svědčí o tom, že oslavy byly velmi bujaré," míní Šindelářová. Připustila ale, že soudu nepřísluší hodnotit morálku vojáků Hradní stráže.

Člen výboru Rady pro lidská práva a předseda Gay iniciativy Jiří Hromada, jenž jako důvěrník Topolovského sledoval i neveřejnou část procesu, se domnívá, že pokud měl důstojník sex s vojáky, dávali mu ho mladíci dobrovolně.

"Topolovský byl mezi vojáky velmi oblíben, pomáhal jim s problémy, půjčoval jim i peníze, když měli nouzi," vysvětluje Hromada.

Účastníci procesu se shodli, že příčinou Topolovského problémů je alkohol. Soud mu proto uložil ambulantní protialkoholní a psychiatrickou léčbu. V jednotce působil pět let jako náčelník skupiny sociálního řízení.

"Absolutně popírám vinu. Vojáka, kterého jsem měl znásilnit, vůbec neznám," prohlásil po vynesení rozsudku Topolovský. Proti rozsudku se ihned odvolal stejně jako žalobce Kára.

Nelichotivý obraz elitní jednotky
Litry vypité vodky. Protekce. Vzájemné okrádání. A hlavně podezření ze sexuálního zneužívání. Soudní proces s psychologem Hradní stráže Milošem Topolovským, obžalovaným ze znásilňování vojínů, odkrývá nelichotivý obraz útvaru, který byl až dosud považován za prestižní.

Že je čtyřiatřicetiletý psycholog "na kluky", se mezi vojáky Hradní stráže šuškalo dlouho. Do jeho kanceláře si přesto přicházeli postěžovat nebo půjčit peníze. Čekala je zpravidla alkoholová smršť.

Potud se výpovědi Topolovského a jeho obětí neliší.

Když vojáci unaveni vypitou vodkou usnuli na gauči, stáhl jim Topolovský trenýrky a začal provádět orální sex. Ve dvou případech se mladíci probrali těsně před zneužitím a utekli.

Tak vylíčili vojáci konce bujarých pitek. Obžalovaný tvrdí, že nic z toho není pravda, a vidí za tím spiknutí těch, kterým půjčil peníze a nemohl je z nich vymoci.

"Chodili za mnou dobrovolně. Chlastalo se a oni mi vyprávěli o průserech na útvaru. Kde se kdo ožral a podobně," popisoval otevřeně dýchánky ve služební kanceláři, které se často protáhly přes půlnoc. Zvlášť oblíbené vojáky si vodil domů a platil za ně v hospodách.

"Na jeho žádost jsme šli několikrát do gay klubu," líčil vztah s vojákem, jemuž podle vlastních slov koupil dárky za třicet tisíc korun. "Líbilo se mu tam. Jelikož měl na sobě uniformu Hradní stráže, hosté mu posílali panáky."

U dalšího z oblíbenců zase přehlížel krádeže, jimiž byl u posádky proslulý. "Nehlásil jsem to, protože to byl protekční voják - dostal se ke stráži přes známého v Ostravě," přiznal kapitán hradní jednotky, jenž čtyřikrát ročně u jednotlivých vojenských správ vybíral nováčky.

Topolovského nadřízení nyní tvrdí, že o tom, co se v jeho kanceláři dělo, neměli ani ponětí. "Žádné signály, že by se tam pilo, jsem neměl," říká náčelník vojenské kanceláře prezidenta republiky Ladislav Tomeček.

"Nezapomeňte, že vyšetřování Topolovského nakonec odstartoval náš dozorčí, který upozornil, že se opil a dělal nepořádek," odmítá odpovědnost Tomeček.

Zástupce velitele Hradní stráže Lubomír Lampert zase tvrdí, že důstojníci o nočních mejdanech nemohli vědět už proto, že většinou odcházeli domů ve čtyři hodiny odpoledne.

Topolovský coby důstojník elitní jednotky se pět let léčil u psychologa, protože měl deprese kvůli své sexuální orientaci. Jeho psychický stav se v době, kdy se aféra zneužívání vojáků provalila, zhoršil natolik, že uvažoval o sebevraždě.

Loni v květnu podle svých slov vyšplhal na plot pražského Nuselského mostu a chtěl skočit dolů. Zachránili ho kolemjdoucí, kteří mu zaplatili taxík do bohnické léčebny, kde se vzápětí podrobil tříměsíčnímu protialkoholnímu léčení.

O tom, zda je Topolovský opravdu násilník, nebo jen oběť msty vojáků, by měl soud rozhodnout v pátek. Pokud se přikloní k první variantě, může bývalého psychologa jednotky poslat do vězení až na osm let.

,

Video