Po volbách v USA se čekají tahanice a soudy

  • 3
Vsadil-li někdo své poslední kalhoty na jasné a přesvědčivé výsledky amerických voleb, je velmi pravděpodobné, že ty kalhoty po včerejšku prohraje. Takzvané mezivolby, kdy Američané včera a vlastně ještě dnes ráno našeho času volili celou Sněmovnu reprezentantů, třetinu senátorů a 36 guvernérů a zároveň rozhodovali o stovkách místních iniciativ, už předem získaly několik přívlastků.

Budou velmi těsné, ostře sledované armádou pozorovatelů a právníků, rekordně drahé a možná, že i s rekordně nízkou účastí voličů. Přitom jde o hodně, zejména o kontrolu nad Kongresem.

Mezivolby, které půlí prezidentský mandát, jsou zároveň určitým předstupněm do prezidentské kampaně roku 2004. Pokud si republikáni budou vést v mezivolbách dobře, nesmírně to pozvedne autoritu George Bushe a jeho šance na znovuzvolení. Pokud špatně, vystavuje se riziku, že vina by mohla padnout na něj.

Analytici jsou na rozpacích. "V těchto volbách neexistuje jakýsi celonárodní trend. Výsledek těchto voleb určí, a to velice těsně, osobní kvality kandidátů, a především místní záležitosti," citovala agentura AP Andrewa Kohuta, ředitele Pew Research Center.

A přitom obě strany, republikáni i demokraté, se o "celonárodní trend" snaží. Na jedné straně demokraté zdůrazňují slabost ekonomiky a to, že ji Bushova administrativa zanedbává, na straně druhé republikáni zdůrazňují teroristické hrozby a nutnost odzbrojit bagdádský režim.

Hlasovací lístek? V Georgii přežitek

A je paradox, že i když v centru pozornosti voličů jsou jasně domácí problémy oproti zahraniční politice, nijakou zvláštní výhodu to demokratům do voleb nepřinášelo. Kdo tedy bude vítězem voleb? Demokraté, či republikáni? Možná, že ani jedni, i když s větším optimismem uzavírali předvolební kampaň republikáni - hlavně díky svému muži v Bílém domě. Skutečným vítězem může být apatie voličů.

Ti mají ještě v živé paměti chaos posledních prezidentských voleb před dvěma lety. Povolební noc se tehdy protáhla na noční můru pěti týdnů, právníci donekonečna bojovali za to, aby se (ne)přepočítávaly volební lístky. Nakonec musel zasahovat Nejvyšší soud a přiřkl vítězství Bushovi.

I nyní panují obavy, že velmi těsné volební výsledky otevřou prostor pro nekonečné právní bitvy a dohry u soudů. Proto se do volebních místností po celých USA vydala celá armáda právníků, aby střežila správnost voleb - po deseti tisících dobrovolníků z každé strany. Na Floridu, která byla v roce 2000 dějištěm největší bitvy, se nyní dokonce poprvé vydali zahraniční pozorovatelé, kteří jinak monitorují volby v zemích třetího světa...

Předpovídá se, že k urnám dojde sotva třetina voličů. Zdá se, že je příliš nepřesvědčilo velké mediální masírování, které stálo rekordní peníze. Obě strany daly do kampaně přes miliardu dolarů, takřka o polovinu více než při posledních mezivolbách v roce 1998. I zde platí v devíti případech z deseti: kdo dá do kampaně víc, vyhrává.

Co rozhodnou volby
• všech 435 míst ve Sněmovně reprezentantů (dosud sněmovnu kontrolují republikáni s rozdílem šesti hlasů)
• 34 míst ve stočlenném Senátu (demokraté zde mají zatím většinu o pouhý jeden hlas)
• 36 postů guvernérů států
• obrovské množství místních iniciativ (přes 200), které řeší problémy od pokrytí miliardových deficitů jednotlivých států přes školství, povolení užívat marihuanu pro léčebné účely až po uzákonění kohoutích zápasů 


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video