Ministryně zahraničí EU Catherine Ashtonová a španělský šéf diplomacie Miguel Angel Moratinos v Córdobě (6. března 2010)

Ministryně zahraničí EU Catherine Ashtonová a španělský šéf diplomacie Miguel Angel Moratinos v Córdobě (6. března 2010) | foto: AP

Po sto dnech v úřadu ví šéfka diplomacie EU jistě jedno: Chce letadlo

  • 77
Kritika a zase jenom kritika se snáší na hlavu ministryně zahraničních věcí EU Catherine Ashtonové. Prý není nikde vidět a když ano, tak pozdě, shodují se evropští šéfové diplomacie. Baronka, která tento týden oslaví 100 dnů v novém úřadu, se proto rozhodla pro řešení: Kupte mi letadlo a stihnu toho mnohem víc.

Kupříkladu zemětřesením zdecimované Haiti navštívila vysoká představitelka pro zahraniční a bezpečnostní politiku EU teprve minulý týden, až necelé dva měsíce po katastrofě. Na konci února se zase nezúčastnila jednání ministrů obrany EU, protože se zdržela na inauguraci ukrajinského prezidenta Viktora Janukovyče.

I kvůli těmto výtkám předstoupila baronka Ashtonová, která tento týden oslaví 100 dnů v Lisabonskou smlouvou nově ustanoveném úřadu, na setkání ministrů zahraničí ve španělské Córdobě s novým návrhem. Aby stihla navštívit všechna místa a zlepšila si tak image ministryně zahraničí Evropské unie, které značně pokulhává, rozhodla se požádat o vlastní letadlo.

"Jsem si naprosto vědoma, jak tento návrh může působit, ale je to velmi těžké. To je bez diskuzí," uvedla Lady Ashtonová s tím, že návrh na zakoupení letadla docela jistě může způsobit poprask mezi daňovými poplatníky evropské sedmadvacítky.

Podle mluvčího jejího úřadu by Ashtonová měla v příštích pěti letech nalétat nejméně půl milionu kilometrů a nechce se proto spoléhat jen na lety komerčních aerolinek, nebo na dobrou vůli ministrů zahraničí EU. I na Haiti se totiž dostala hlavně díky španělské a francouzské vládě.

Navíc rozpočet na její cesty tvoří podle britského listu The Daily Telegraph 300 tisíc eur ročně, přičemž pronájem osmimístného letounu Lear jet na tři dny stojí kolem 35 tisíc eur. Právě s takovým se baronka chystá příští týden navštívit několik míst na Středním východě. Koupě či stálý pronájem vlastního letadla by nakonec mohla být výhodnější varianta.

Takto by mohli chtít vlastní letadlo i Barroso s Rompuyem

Někteří diplomaté se ale domnívají, že by Ashtonová měla být s takovými návrhy opatrná, aby nevzbudila závist u svých kolegů.

"Když dostane letadlo ona, pak ho bude chtít i předseda Komise José Manuel Barroso. A když dají jedno i Barrosovi, tak ho bude chtít i předseda Evropské rady Herman von Rompuy," uvedl nejmenovaný diplomat z EU. "Nebo se alespoň budou snažit zrekvírovat to její," dodal.

Šéfové diplomacie Velké Británie, Švédska, Finska, Lucemburska a Španělska její požadavek v Córdobě schválili. Podle nejmenovaného španělského diplomata, kterého citoval server euobserver.com, "hraje Ashtonová stejnou ligu jako americká šéfka diplomacie Hillary Clintonová nebo ruský ministr zahraničí, a její letadlo by tak nebyl zbytečný luxus, ale otázka přežití".

Zato Francouzům se nový nápad z Bruselu moc nelíbí. Tamní ministr zahraničí Bernard Kouchner uvedl pouze, že "se musí udělat ještě hodně práce a že se to musí pořádně probrat".

MINISTRyně ZAHRANIČÍ EU a cestování

Vysoká představitelka pro zahraniční a bezpečnostní politiku EU, která je současně i místopředsedkyní Komise, byla zvolena na pět let.

Předsedá schůzkám evropských šéfů diplomacie, na směr zahraniční politiky musí dostat mandát od evropských vlád.

Před ní podobné místo deset let zastával někdejší ministr zahraničí Španělska Javier Solana, který ročně pracovně nalétal stovky tisíc kilometrů. Na cesty si najímal letadla belgických aerolinek, ale i soukromých společností, a to v případě, že se mu nepodařilo zajistit vhodný komerční let (například když plánoval více zastávek v jednom dni, nebo když se chystal navštívit rizikovou oblast).

Zdroj: The Daily Telegraph



Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video