Sepište seznam svých kladů a ty pak nabídněte. Ilustrační foto

Sepište seznam svých kladů a ty pak nabídněte. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Po škole se zamyslete, co můžete nabídnout

Pro absolventy škol nebývá hledání prvního místa snadné. Existuje několik cest, jak získat dobrou práci. Nejprve je třeba se zamyslet, co můžete nabídnout

Roman Suchánek dokončil v loni studium na fakultě humanitních studií a o místo se zajímá už delší dobu. Nejraději by pracoval v oblasti zahraničního obchodu. Odpověděl na spoustu inzerátů, ale stále nemůže sehnat zaměstnání podle svých představ.

"Mnozí zaměstnavatelé nechtějí přijmout mladé lidi bez praxe a zkušeností. Vědí, že do jejich rozvoje budou muset ještě hodně investovat," říká personální poradkyně Blanka Chladová z agentury Openn.

Absolventi tak nemají šanci získat praxi a často končí na úřadu práce. Podobné situaci je možné předejít. Zkuste se zajímat o budoucí uplatnění již během studia.

O čerstvé vysokoškoláky se zajímají především větší společnosti. "Ze zkušenosti vědí, že se mladý člověk bez pracovních návyků lépe přizpůsobí jejich firemní filozofii než bývalý zaměstnanec jiné organizace a chybějící praxi může dohnat absolvent v rámci tréninků a školení," uvádí Irena Krejzová z personální agentury Manpower.

Při hledání práce je vhodné kombinovat několik způsobů. Pokud jste hned po škole nenašli místo, zamiřte na úřad práce, kde vám s hledáním pomohou.

"Uchazeči o práci se musí evidovat na úřadě práce v místě svého bydliště. Pokud splní určité podmínky (absolventi škol musí odpracovat alespoň půl roku, ostatní uchazeči celý rok), mají nárok na podporu v nezaměstnanosti," uvádí Karel Javůrek, vedoucí oddělení zprostředkování Úřadu práce Praha-západ.

V tomto případě za ně stát platí také zdravotní pojištění. Lidé, kteří chtějí pouze poradit s hledáním nového místa, se mohou obrátit na kterýkoliv úřad práce.

Čtěte v inzerátech
Nespoléhejte jen na pracovní úřad. Počet volných míst, která nabízí, je totiž mnohem nižší než počet zájemců. Proto je třeba být aktivní a práci hledat samostatně.

"Pravidelně čtěte inzeráty v denním tisku a na internetových serverech. Pokud je nabízená pozice pro vás jen trochu vhodná, okamžitě odpovězte," doporučuje Blanka Chladová. Budete-li otálet, místo obsadí rychlejší uchazeč.

Jestli chcete být pozván k osobnímu pohovoru, sepište správně životopis a dobře zformulujte průvodní dopis. Pokud váš životopis personalistu na první pohled nezaujme, těžko můžete počítat s postupem do výběrového řízení.

Agentury pomohou i bezplatně
Další možností je registrace v některé personální agentuře. Stačí vyplnit dotazník a přiložit životopis. Agentura vám pak z vlastní databáze nabídne vhodnou pozici. Některé agentury nabízejí i zprostředkování práce také v zahraničí.

"Prostřednictvím agentur hledají firmy zaměstnance zejména na administrativní pozice, pro střední a vyšší management. Každá agentura zabývající se zprostředkováním práce by měla mít povolení k činnosti udělované ministerstvem práce a sociálních věcí," vysvětluje Irena Krejzová.

Nestyďte se a zeptejte se známých, zda by se u nich ve firmě našlo pro vás místo. Zkuste také přímo oslovit zaměstnavatele, který vás zaujal. Popište mu své zkušenosti a vysvětlete, proč byste pro něj mohli být přínosem. Určitě najdete hned několik důvodů, proč by si měl vybrat právě vás.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video