Od rozdělení republiky v roce 1993 se tak rozsáhlá výměna ve špičkách armády nekonala.

Od rozdělení republiky v roce 1993 se tak rozsáhlá výměna ve špičkách armády nekonala. | foto: Václav Pancer, MF DNES

Po skandálech v misích odejdou dva klíčoví generálové. Na vlastní žádost

  • 107
Velení armády čeká pořádná obměna. Do konce roku ho opustí první zástupce náčelníka generálního štábu Josef Prokš a velitel zahraničních misí armády Jiří Halaška. I ten je zástupcem náčelníka generálního štábu Vlastimila Picka. Je to největší "zemětřesení" na tak vysoké úrovni od rozdělení Československa.

Generální štáb oznámil, že z armády generálové odcházejí na vlastní žádost.

"Vyhověl jsem žádosti obou generálů odejít z armády. Je to věc jejich osobního rozhodnutí," říká také ministr obrany Martin Barták. Na adresu odcházejících velitelů dodává, že si jich přesto lidsky váží.

Rezignaci generálů předcházely výsledky měsíčního vyšetřování afér českých vojáků v Afghánistánu, ale i v Kosovu, které ministr Barták nařídil. Skandály přímo "zlomily" vaz Jiřímu Halaškovi. Ten byl už před měsícem, kdy vyšlo najevo, že si dva vojáci v Afghánistánu "ozdobili" helmy erby nacistických jednotek, postaven mimo službu.

Padesátiletý Prokš říká, že pětatřicet let v armádě (započítána je i vojenská střední škola - pozn. red.) je akorát tak dost, aby začal normálně žít i v civilu. "Nic víc za tím nehledejte," dodal.

Podle informací MF DNES nicméně mohly k odchodu Prokše vést závěry rozsáhlejšího vyšetřování dlouhotrvajících nedostatků armádních jednotek působících v zahraničí.

Ze závěrů analýzy, jejíž nástin má MF DNES k dispozici, vyplývá, že ministr obrany Barták už nehodlá tolerovat zatajování informací o extremismu či jiných průšvizích armády, jak se to stalo i v případě erbů jednotek SS. - čtěte například Armáda odstavila vojáky s SS symboly

Kdo odchází

Josef ProkšGenerálmajor Josef Prokš působil v armádě od roku 1982 jako velitel v průzkumných jednotkách a speciálních silách. V roce 1996 velel 6. mechanizovanému praporu v mnohonárodní operaci IFOR v Bosně a Hercegovině. V letech 2001 – 2002 byl zástupcem České republiky na americkém velitelství CENTCOM v Tampě. V roce 2002 velel českému kontingentu v operaci Trvalá svoboda v Kuvajtu. V letech 2002 až 2003 byl náčelníkem Vojenské zpravodajské služby a poté se stal ředitelem Vojenského zpravodajství. Od března 2007 působil jako zástupce náčelníka Generálního štábu.

Jiří HalaškaGenerálmajor Jiří Halaška působil od roku 1979 v různých funkcích u tankových jednotek. Od roku 2002 byl velitelem velitelství pro výcvik a tvorbu doktrín (TRADOC) a poté ředitelem výcviku a doktrín. Od roku 2006 působil jako velitel sil podpory a výcviku a o rok později se stal velitele společných sil. Od počátku letošního roku zastával funkci zástupce náčelníka Generálního štábu a ředitele Společného operačního centra ministerstva obrany, které má na starosti všechny mise českých vojáků v zahraničí.

Josef SedlákGenerálmajor Josef Sedlák působil od roku 1983 na velitelských postech u tankových jednotek. V letech 1997 až 1999 byl velitelem 6. výcvikové a mobilizační základny. Od roku 1999 velel 4. brigádě rychlého nasazení, od prosince se stal velitelem Společných sil. Dosud pak působil jako český zástupce na vrchním velitelství NATO (SHAPE) v belgickém Monsu.

Kvůli jiným důvodům odejdou i další dva generálové

Portál Natoaktual.cz zjistil, že do civilu má namířeno také český zástupce na vrchním velitelství NATO v belgickém Monsu Josef Sedlák. Jeho odchod potvrdil i generální štáb.

Spekuluje se také o odchodu náčelníka vojenské kanceláře prezidenta republiky František Hrabala.  

Podle dostupných informací ale důvody jejich odchodu s koncem Halašky a Prokše nesouvisí.

CO ŘÍKÁ MINISTERSTVO OBRANY

K 31. prosinci 2009 ukončí služební poměr v AČR generálmajor Josef Prokš, generálmajor Jiří Halaška a generálmajor Josef Sedlák. Z armády odcházejí na vlastní žádost.

Generála Prokše ve funkci 1. zástupce náčelníka Generálního štábu vystřídá brigádní generál Miroslav Žižka, stávající zástupce velitele Společných sil – velitel Pozemních sil. Generála Halašku na pozici zástupce náčelníka Generálního štábu – ředitele SOC MO nahradí brigádní generál Aleš Opata, stávající ředitel Sekce rozvoje druhů sil – operační sekce MO. Generála Opatu v této pozici vystřídá plukovník Bohuslav Dvořák.

pplk. Mgr. Jana Růžičková, referát komunikační a organizační Generální štáb AČR

VÍCE O ODCHODU ČTĚTE VE čtvrteční V MF DNES

Z generálního štábu odcházejí dva generálové. Za maléry v misích?

.
,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video