Po silvestru přijde epidemie chřipky

  • 6
Po silvestru přijde nová vlna chřipky. Bude ještě silnější než ta, která přišla před Vánocemi. "Počítám, že nemocných bude mnohem více," odhadl hlavní hygienik Česka Michael Vít. Chřipkové epidemii se tak Česko nakonec zřejmě nevyhne.

Počet nemocných sice o vánočních svátcích v průměru o třetinu klesl (z 1800 na 1200 nemocných na sto tisíc obyvatel), hygienici to však přičítají tomu, že se lidé léčili sami doma, necestovali, a tudíž ani nešířili nákazu.

K nejpostiženějším oblastem, v nichž už propukla epidemie, zatím patří Ústecký, Liberecký, Olomoucký a Moravskoslezský kraj.

Vít předpokládá, že se chřipkový virus po silvestru rozšíří i do středních a jižních Čech a pravděpodobně i na jižní Moravu.

Za epidemii se považuje stav, kdy na sto tisíc lidí připadají dva tisíce nemocných. V nejhůře postižených lokalitách na Přerovsku už je tato hranice překročena dvojnásobně.

Na očkování je přitom podle zdravotníků již pozdě. Lidé to mohli udělat v září v říjnu. Tuto možnost však využilo jen asi šest procent obyvatel. Například v Rakousku se nechá pravidelně očkovat až osmdesát procent lidí.

Lidé chřipku přecházejí. Končí to i smrtí 
Ještě před rokem se lékař pražské záchranné služby Jan Oplt zapřísahal, že už nikdy chřipku nepřechodí. To se ještě potýkal s následky té minulé. Nedoléčené onemocnění totiž odskákal vážnými dýchacími potížemi, které přerostly v počínající astma.

Namísto jednoho týdne protrpěl v posteli víc než měsíc. "Jenomže člověk na špatné věci zapomíná. Už mi otrnulo. Před měsícem jsem se stejné chyby dopustil znovu: tentokrát jsem chřipku přechodil bez následků," kritizuje vlastní neodpovědnost Oplt.

S chřipkou zachází stejně jako většina Čechů. Očkování se vyhýbá (stejně jako 94 procent populace), a když už virus dostane, chodí s ním do práce.

Hygienici odhadují, že je to i nyní, kdy do Česka dorazila nejnovější chřipková epidemie, stejné.

"Statistiky z minulého týdne sice naznačují, jako by nemocných ubývalo, jenomže tomu tak není. Lidé se i kvůli svátkům léčí doma po svém a k lékaři nejdou. To však je chyba. Příští týden, až se otevřou školy a lidé se vrátí z dovolených, čísla opět vyskočí," předpokládá ústecký krajský epidemiolog Josef Trmal.

Právě na Ústecku je situace stále nejhorší. Co do počtu nemocných následují Karlovarsko, Liberecko, Pardubicko a Ostravsko.

V průměru nyní v Česku stůně s chřipkou třináct procent lidí. A příští týden to má být už osmnáct procent. Důvod? Lidé nemyslí na prevenci (očkovat se nechal jen každý dvacátý člověk), a když onemocní, chodí dál mezi ostatní a nákazu šíří.

"Třeba Rakušané jsou mnohem odpovědnější. Očkovat se tam nechává osmdesát procent obyvatel," řekl hlavní hygienik Michael Vít.

Na neodpovědnost Čechů, kteří nepovažují chřipku za nemoc, která se musí léčit, upozorňuje i ředitel pražské záchranné služby Zdeněk Schwarz.

"Vůbec jim nedochází, co všechno riskují. Přitom to může skončit i smrtí," tvrdí. Zrovna nedávno ho povolali k podobnému případu až do posilovny. Bylo pozdě.

Mladík, který si s chřipkou přišel zacvičit do posilovny, se uprostřed tréninku zhroutil. Lékaři jej už neprobudili.

"Přístup některých lidí nechápu. Mají chřipku, ale vidina jejich vypracovaných bicepsů je natolik zaslepuje, že trénink nepřeruší ani na pár dní," kritizuje lékař.

Své o tom ví například hokejista Vladimír Vůjtek. S chřipkou nastoupil na podzim 1997 k několika zápasům v NHL. Sezona tím pro něj však skončila: další půlrok strávil na lůžku se zánětem osrdečníku. Útočník reprezentace tak přišel i o zlatou olympijskou medaili z Nagana.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video