Zahraniční novináři ne. Média sice mohou v přímém přenosu sledovat proces se

Zahraniční novináři ne. Média sice mohou v přímém přenosu sledovat proces se zavrženým politikem Po Si-lajem, ale toto průlomové povolení platí jen pro ta čínská. Před soudem v Ťin-nanu hlídkuje policie. | foto: AP

Luxus, vražda a kouzelné maso. Čína hltá detektivku, která pálí režim

  • 17
Mohla by to být televizní detektivka, nebo snad sitcom. V hlavních rolích hrají maoistický komunista, který chce řídit zemi. Jeho sebejistá manželka s vražednými sklony a rozmazlený syn, jehož jméno v překladu znamená meloun. Místo obrazovky se však tenhle příběh odehrává ve skutečné soudní síni. A má nálepku největšího politického skandálu Číny za desítky let.

Populární čínský politik Po Si-laj, obdivovatel budovatele Mao Ce-Tunga a člen nejužšího vedení komunistické strany, stojí před soudem kvůli obvinění z korupce a ze zneužití veřejné pravomoci. Jeho manželku Ku Kchaj-laj zase loni soud poslal do vězení na doživotí za vraždu britského podnikatele Neila Heywooda.

Poprvé živě

Soud s Po Si-lajem ve východočínském městě Ťi-nan je vůbec jako první soud živě přenášen novinářům, navíc o něm úřady informují i na sociální síti a publikují výpovědi svědků. Je to průlomový krok a potvrzení snahy o průhlednost při jednom z největších politických skandálů v zemi za celá desetiletí, píší agentury.

Stejně jako u správného seriálu nesmí žádný divák vynechat ani jeden z dílů, jež televize a internet přinášejí právě v těchto dnech, a tak miliony Číňanů každý den u svých obrazovek dychtivě čekají na nové podrobnosti bláznivého případu, který je velkou hanbou pro vládnoucí režim.

Tato nekonečná sága, která ukazuje, co se mnohdy děje za střeženými zdmi komunistického vedení, je především o moci, luxusu a penězích. O spoustě peněz nacpaných do bezpečnostních schránek a používaných k nákupu nemovitostí, letenek nebo pronájmu soukromých letadel, píše deník Los Angeles Times.

Celé to začalo fackou

Na začátku byla obyčejná facka. Wang Li-jün, policejní šéf třicetimiliónového města Čhung-čching, si totiž dovolil povědět stranickému předsedovi Po Si-lajovi, že má důkaz, že jeho manželka zabila britského podnikatele. Politik "drzému" policistovi jednu vrazil a Wang utekl na americkou ambasádu, načež se zločin provalil ven a Po byl sesazen z funkce.

Kouzelné maso

Výpovědi svědků postupně ukazují, jak opulentní a rozhazovačný život podporovaný penězi z korupce Poova rodina žila. V pátek Ku Kchaj-laj popsala u soudu hádku otce se synem kvůli darovanému masu, což Číňany pobavilo a rozzlobilo zároveň.

Kua-kua přivezl z výletu do Afriky (ten mimochodem stál asi 2,6 milionů korun) kus exotického masa. Už si nepamatoval jakého druhu, ale prý nějakého hodně vzácného.

Kua-kua chtěl sníst maso syrové, ale Po řekl, že je potřeba ho uvařit. Kua-kua se poté hrozně naštval a řekl, že bylo hrozně drahé a tahkle ho otec jen zkazí.

Nakonec Po maso dusil a chuť nebyla špatná, vypověděla jeho žena. "Jedli jsme ho pak celý měsíc," dodala.

Toho výroku se rychle chytili uživatelé na internetu a síť zaplavila smršť vtipů a narážek. Například: "Jaké maso vydrží měsíc a kde ho můžu sehnat?"

Jeho konec odhalil, jak on a další aparátčíci neomezeně vládli megaměstu bez ohledu na zákon a pravidla. Poova manželka Ku Kchaj-laj u soudu v pátek popisovala, jak telefonovala petrodolarovému multimilonáři Sü Mingovi pokaždé, kdykoli potřebovala rodina peníze.

Když jejich syn Kua-kua (v čínštině to znamená meloun) nadělal na kreditce útratu, kterou si nemohl dovolit. Když potřeboval peníze na školné v Oxfordu. Když si chtěl zaletět na fotbalové mistrovství světa do Německa anebo jen na výlet do Afriky, vždy tu byl strýček Sü, který vytáhl peněženku a pronajal soukromé letadlo a luxusní hotely.

Žena se pak přirozeně obrátila na byznysmena také, když zatoužila po vile s bazénem na Francouzské riviéře. Právě tenhle obchod byl však nakonec důvodem, proč se pohádkový život rodiny proměnil v prach.

Vražda kyanidem

Společně s francouzským přítelem Patrickem Devillersem a Angličanem Neilem Heywoodem vytvořila společnost, do níž Sü investoval zhruba 60 milionů korun. Evropané pak měli majetek spravovat. Jenomže investice se nepovedla a firma se topila ve ztrátě. 

Jak uvádí oficiální verze příběhu (někdy je zpochybňována), Ku propadla úzkosti a paranoie. Vyškrtla Heywood ze smlouvy a ten měl potom po ní požadovat svou provizi a ohrožovat život jejího syna. 

Proto v listopadu 2011 Ku vylákala Heywooda do odlehlého horského hotelu, kde ho opila, a pak mu s pomocí asistenta nalila do úst kyanid.

Po činu zavolala rodinnému příteli - šéfovi policie Wangovi - aby zametl stopy. Smrt byla dána za vinu alkoholu a tělo skončilo ve spalovně. Jenže Wang si důkazy schoval a řekl to manželovi. A dostal tu facku...

U soudu pak vyšlo překvapivě najevo, že Wang údajně pomáhal Ku připravit vraždu od samého počátku, ale pak couvl, když jí měl sám provést.

Wang Li-jün nakonec dostal 15 let vězení. Ku Kchaj-laj byla odsouzena k trestu smrti s odkladem, který je možné změnit na doživotí. Stále oblíbeného Po Si-laje, který u soudu tento týden mluvil o své manželce jako o šílené vražedkyni, čeká zřejmě podobný trest. Za korupci, zpronevěru veřejných peněz a krytí manželky.

Nepomohla mu ani jeho rozsáhlá síť kontaktů, do níž patří politici, obchodníci i celebrity. Komunisté svou někdejší hvězdu, která aspirovala na nejvyšší pozice ve straně, tímto veřejným soudem pošlapali a navždy zavrhli.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue