Po Saddámových miliardách se slehla zem

  • 6
Nejsou to jen zbraně hromadného ničení, po čem Američané marně pátrají v Iráku. Stejně tak se slehla zem i po 40 miliardách dolarů, které měl podle předválečných odhadů ukrývat Saddám Husajn na různých účtech po celém světě.

Po 11 měsících pátrání se americkým tajným službám podařilo identifikovat alespoň zlomek této částky, okolo 300 milionů dolarů. Plánem vlády je investovat tyto peníze do fondu na obnovu Iráku.

Ale i tady naráží na velké překážky. Zatímco účty Al-Kajdy se v roce 2001 dařilo se zahraniční pomocí obstavovat jeden po druhém, často na základě sporného důkazního materiálu, v případě Saddámova režimu mají Američané potíže i se svými spojenci.

Již řadu měsíců se USA snaží ze Švýcarska vymámit sumu okolo 80 milionů dolarů, která je ve zdejších bankách vedena na jméno společnosti Montana Management registrované v Panamě. Podle Washingtonu je tato firma úzce napojena na bývalý irácký režim.

Švýcaři tyto peníze obstavili, avšak k jejich vydání požadují stále nové a nové informace. Američané je buď nemají, nebo poskytují dokumenty, které podle švýcarské strany neprokazují spáchaný zločin.

Nejvyšší sumy byly objeveny na Blízkém východě. Jen Sýrie zablokovala 250 milionů, avšak odmítá tyto peníze věnovat fondu obnovy Iráku. Potíž je v tom, že neexistuje právní způsob, jak tyto peníze získat zpět, i kdyby se později ukázalo, že účet byl identifikován chybně.

Jak se mohlo pátrání po Saddámových miliardách tak zkomplikovat? V prvních týdnech po válce bylo prioritou USA dohledat asi miliardu dolarů, která byla uloupena z irácké centrální banky. To se téměř podařilo, ale i tak chybí asi 100 milionů.

Američané pátrání po penězích založili hlavně na výsleších vysokých představitelů režimu. Na jejich účtech ani na účtech jejich dětí však nebylo nalezeno téměř nic.

Washington se přitom obává, že z velké části uloupených peněz včetně chybějících milionů z centrální banky jsou financovány skupiny podnikající ozbrojené akce proti americkým jednotkám.


Video