Po propuštění se odpálím, slibuje Palestinka

  • 62
Bývalá palestinská zdravotní sestra Ubajda Chalílová má za sebou polovinu pětiletého trestu. V izraelské věznici je za přípravu sebevražedného atentátu. Je jí úplně jedno, jak dlouho ve vězení ještě bude. Tiše a s úsměvem čeká, až ji propustí, odhodlaná splnit svůj úkol a zabít co nejvíc Izraelců.

Jen tiše a s úsměvem čeká, až ji propustí. Je odhodlaná splnit svůj úkol: zabít co nejvíc Izraelců.

Musí se pomstít za snoubence, jehož čtyři dny před svatbou izraelští vojáci zabili na západním břehu Jordánu, píše agentura Reuters.

A také musí dokončit to, co se nepodařilo bratrovi a bratranci. Ti sice v Tel Avivu spáchali atentáty na autobusovém nádraží, ale nikoho kromě sebe nezabili.

Ubajda je rozhodnuta vrátit se na to místo a zaútočit znovu. "Spáchám sebevražedný atentát, i když tu budu muset zůstat roky, třeba padesát let," říká sedmadvacetiletá žena.

Ubajda je jednou z 25 Palestinek, které Izraelci usvědčili z pokusu o atentát. Ze stovky sebevražedných útoků spáchaných na Izraelce od roku 2000, provedly sedm z nich ženy.

Ubajda se obléká striktně podle muslimského zvyku a často cituje verše z koránu. Přihlásila se Islámskému džihádu prý jako první žena vůbec.

Mladí se chtějí stát mučedníky
Palestinský psychiatr Ijjad Sarradž tvrdí, že pomsta nebo nacionalismus v případě atentátnic nejsou prvořadé. Většinou jsou to prý nevyřešené osobní problémy.

Izraelská kriminoložka Anat Barková se domnívá, že tyto ženy těžko snášejí pozici, do níž je vykazuje tradiční islámská společnost. Útok je pro ně možnost, jak získat uznání v podobě mučednice.

Idealizace mučedníků se prý šíří mezi palestinskou mládeží jako epidemie. "Zpívá se o nich, jejich fotografie visí na zdech, hovoří se o nich v mešitách," upozorňuje Barková. 

Podle Sarradže se touží stát mučedníkem 36 procent dvanáctiletých hochů a 17 procent stejně starých dívek. Vinu za to připisuje jednoznačně Izraeli. "Systematická okupační politika vytvořila generaci lidí ochotných zabít se ve jménu mučednictví," soudí.
 
Radikálové, kteří sebevražedné atentátníky získávají, se prý v případě žen zaměřují na ty, které řeší vážnou životní krizi. "Atentátnice jsou jako loutky. Lze s nimi manipulovat pouhým taháním šňůrek," vysvětluje Barková.

Na "úspěšné" atentátníky žárlí
Ubajda na první pohled nezapadá do kolonky typické atentátnice z okraje společnosti. Izraelské záznamy jsou ale přesné. Stojí v nich, že když bylo Ubajdě něco přes 20 let, dostala trest 18 měsíců vězení, protože ve východním Jeruzalému okradla Araba. U soudu tvrdila, že se ji okradený v minulosti snažil znásilnit a že chtěla získat jen jeho doklady, aby ho mohla udat.

Ubajda o své minulosti ani o nějakých dřívějších problémech nemluví. Tvrdí, že chce jen pomstít mrtvé Palestince a přispět k ukončení izraelské okupace palestinských území. To se podle ní nepodaří, dokud nebude Izrael zničen.

Na "úspěšné" sebevražedné atentátníky žárlí. "Zpráva o útoku mi vždy udělá radost, ale je mi líto, že jsem ho nespáchala já," říká.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video