Šéf vojenské policie připustil, že budou odvoláni ti vojáci, kteří přispěli ke krizi elitní jednotky.

Šéf vojenské policie připustil, že budou odvoláni ti vojáci, kteří přispěli ke krizi elitní jednotky. | foto: 601. skupina speciálních sil

Po problémech speciální jednotky SOG v Afghánistánu skončí velitelé

  • 107
Kvůli skandálu elitní jednotky vojenské policie, která v Afghánistánu opustila v boji spojenecké vojáky, přijdou o místo někteří velitelé. Že bylo velení zvláštního komanda slabé, potvrdilo šetření inspekce ministryně obrany. Na potíže v Afghánistánu upozornila MF DNES.

Nový šéf vojenské policie Vladimír Ložek už připustil, že budou odvoláni ti vojáci, kteří přispěli ke krizi elitní jednotky. Armáda chce zlepšit její fungování.

"K rychlému překonání krize mají přispět i personální změny v jednotce SOG," přiznává mluvčí ministryně Andrej Čírtek. Kdo všechno jednotku, či dokonce armádu opustí, bude jasné až za několik týdnů.

Účinky "zemětřesení" budou velmi pravděpodobně ještě fatálnější. MF DNES totiž zjistila, že podle všeho zasáhne i jinou elitní armádní jednotku – 601. skupinu prostějovských speciálních sil, která je nyní nasazena v nejrizikovějších oblastech Afghánistánu.

Aféra podle zdrojů MF DNES spustila kroky, které mají vést k radikálním změnám ve všech speciálních jednotkách armády.

Ostatně i doporučení inspekce ministryně obrany zmiňují, že je třeba co nejrychleji zásadně přehodnotit výcvik elitní jednotky vojenské policie (SOG), ale i koncepci armádních speciálních sil.

Ústup kvůli šoku z války?

Bývalý šéf generálního štábu Jiří Šedivý je přesvědčen, že za hádky vojenských policistů o to, jakých bojových akcí se mají vlastně v Afghánistánu zúčastnit, může především odtrženost od reality.

"Klasická policejní akce předpokládá totální převahu nad protivníkem. Jenomže ve válce se přesila rázem mění v nouzi a velitelé ze SOG nebyli připraveni na podobné situace, kdy musí bleskově improvizovat, aby jejich jednotka nebyla zničena," naznačuje generál jednu z možných příčin, proč se Češi v několika případech rozhodli opustit bojiště.

"Proto je nutné změnit taktiku boje i psychologickou přípravu vojáků, aby si zvykli, že nemusí mít vždy převahu, ale že to ještě neznamená prohru či ztráty na životech," doporučuje generál Šedivý.

Chystá se ještě jedna změna, kterou urychlila krize jednotky SOG – tato jednotka i skupina prostějovských speciálních sil už nebudou napříště podléhat přímo ministerstvu obrany, ale převezme si je jednou provždy armáda, čímž by se měl zjednodušit kontakt s těmito vojáky, kteří jdou do bojových akcí v zahraničí.

Proč policisté bojují?

Fakt, že vojenští policisté bojují v Afghánistánu s teroristy, považují odborníci za anachronismus. Vojenská policie totiž v Česku jinak vyšetřuje krádeže zbraní, šmelení s polními uniformami, nebo se zabývá dopravními přestupky vojáků. I proto se zvažuje, zda by SOG neměl od vojenské policie odejít pod "křídla" armády.

Proti tomu však vojenští policisté protestují. Jen oni prý mohou zakročit v zahraničí proti teroristům, kteří drží v zajetí české turisty. K podobným akcím se nicméně připravuje také policejní Útvar rychlého nasazení, URNA.

Plukovník Vladimír Ložek zatím říká, že příslušnost SOG k policii má smysl.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video