Po příštích volbách mohou ve sněmovně zůstat jen dvě strany

- Pouze dvě strany by mohly zasedat v Poslanecké sněmovně po příštích volbách, v případě, že ODS prosadí své požadavky při současných jednáních s ČSSD. Vznikl by tak volební systém podobný tomu, jaký je v USA. "V této zemi však existuje pojistka v podobě silného, přímo voleného prezidenta," upozornil už dříve pro MF DNES politolog Jiří Pehe.
Návrh na změnu volebního zákona je po dohodě o rozpočtu druhou z pěti podmínek na rozšíření opoziční smlouvy. Jednání, která v současné době vede ODS s ČSSD, se zabývají prvními dvěma body: dohodou o rozpočtu a dohodou o změnách volebního zákona.
OBECNÁ DEFINICE ZÁKLADNÍCH VOLEBNÍCH SYSTÉMŮ:
1.Většinový systém
- historicky starší než systém poměrného zastoupení. Voliči dávají hlas konkrétnímu kandidátovi, obvykle v malém volebním obvodu. Mandát získává jeden kandidát, a to ten, který obdržel většinu hlasů.
2.Systém poměrného zastoupení
- volič odevzdává hlas politické straně (případně politickému hnutí či koalici), které získávají mandáty podle toho, jaký byl poměr mezi jimi získanými hlasy. Volí se ve větších vícemandátových obvodech.

Změna volebního zákona je pro obě strany, podle jejich vyjádření, stejně důležitá. ČSSD i ODS se ovšem liší ve způsobu, jak volební zákon změnit. Hlavní rozdíly jsou ve sčítání hlasů. Zatímco v případě, že ODS uspěje se svou variantou sčítání hlasů může se stát, že menší strany se do Poslanecké sněmovny nemusí vůbec dostat. ČSSD není natolik tvrdá a její varianta je mírnější, obě strany se přesto shodně snaží eliminovat vliv menších stran ve sněmovně.

Návrhy ODS a ČSSD na příkladu Unie svobody:
V loňských volbách Unii svobody podpořilo 8,6 procenta voličů. Ve sněmovně získala dvanáct křesel ze dvou set poslaneckých křesel. Podle návrhu ČSSD novely volebního zákona by však získala pouze pět křesel. Pokud by uspěla ODS se svým návrhem, US by se do sněmovny vůbec nedostala.

Nejsilnější pravicová strana při dohodách s ČSSD požaduje systém sčítání hlasů, který výrazně posiluje naději velkých stran na získání nadpoloviční většiny křesel ve sněmovně. A to už například při získání necelé třetiny hlasů. Svým způsobem by tak návrh ODS znamenal podobnou situaci jako například ve Spojených státech, kde se na vládě podílejí pouze dvě strany. Politologové ale zdůrazňují, že například právě v USA je systém vyrovnán silnou pozicí prezidenta.

“Systém, v němž obvykle většinově vládne jedna strana, existuje například ve Velké Británii nebo ve Spojených státech,” podotkl už dříve politolog Jiří Pehe pro MF DNES. “V obou těchto zemích však existují pojistky, například v podobě silného, přímo voleného prezidenta (USA) nebo nevolené horní komory (Velká Británie),” dodal.

S variantami ČSSD ani ODS nesouhlasí menší strany jako jsou Unie svobody nebo KDU-ČSL.

Udržení stability? Rozšíření smlouvy
V pátek 14. Ledna zástupci ODS a ČSSD po pětihodinovém jednání oznámili, že opoziční smlouvu rozšiřují. Dělají to údajně v zájmu udržení stability země a to s výhledem nejen na rok 2000, ale na celé volební období sociálnědemokratické vlády. "Opoziční smlouva byla nutná doplnit v zájmu České republiky," prohlásil předseda ODS Václav Klaus.

Dohody, které mají rozšířit opoziční smlouvu:
-o rozpočtu na rok 2000
-o základních parlamentních změnách volebního systému
-o přípravě pro hladký vstup do EU
-o vymezení podmínek pro fungování menšinové vlády
-o lepší komunikace mezi parlamentními kluby


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video