Symbolem úspěchů firmy MPI Group se stal obrněnec Dingo 2. „Ten Smrž na tom udělal majlant,“ říkal otevřeně exnáměstek ministra obrany Jaroslav Kopřiva. Sám byl odvolán v „kauze minomety“.

Symbolem úspěchů firmy MPI Group se stal obrněnec Dingo 2. „Ten Smrž na tom udělal majlant,“ říkal otevřeně exnáměstek ministra obrany Jaroslav Kopřiva. Sám byl odvolán v „kauze minomety“. | foto: Armáda ČR

Po příchodu Bartáka na obranu vydělal zbrojař Smrž miliardu

  • 41
Kauza náměstka Martina Bartáka vrhla světlo i na zbrojaře Michala Smrže. První, dlouholetý politik a státní úředník, měl vliv na státní zakázky. Druhý, podnikatel a zbrojař, na nich bohatl. Jejich cesty se se spojily na ministerstvu obrany.

V nadsázce řečeno: už několik let jsou to dva pruhy téže dálnice. Za Bartákova působení na ministerstvu obrany Smržova firma MPI Group závratně zbohatla. A právě oni dva společně figurují ve skandálu kolem nákupu tatrovek pro armádu.

Bývalý americký velvyslanec a dnes člen vedení Tatry William Cabaniss a prezident americké pobočky Tatry Duncan Sellars vypověděli, že v únoru 2008 po nich chtěl Barták peníze. Výměnou za to by prý stát přestal dělat Tatrovce problémy se zakázkou.

BARTÁK PROMLUVIL

Je to hrozivá snaha o mou likvidaci, říká náměstek

"V jednu chvíli řekl, že za určitý obnos peněz - přesnou sumu si nepamatuji - by problémy mohly být vyřešeny," řekl Cabaniss MF DNES.

Český šéf Tatry Ronald Adams pak vypověděl, že už předtím se na něj obrátil prostředník "někoho vysoce postaveného" a chtěl v souvislosti s nákupem tatrovek pro českou armádu úplatek. "Nabídl mi, že za pět milionů dolarů nám s potížemi, které máme, pomůže," popsal Adams. Tím prostředníkem byl podle informací MF DNES zbrojař a Bartákův známý Michal Smrž. Oba obvinění z korupce odmítají.

Kamarádi z dovolené

Kontakty mezi Smržem a Bartákem lze zpětně vysledovat do roku 2006, kdy se oba muži setkali na dovolené na ostrově Mauricius. "Pana Smrže znám, tehdy jsme se potkali," přiznal nedávno v MF DNES Barták.

Po návratu z dovolené jmenoval Barták, tehdy náměstek ministryně obrany, svého známého do čela armádní firmy LOM Praha. Tento krok vzbudil pozornost kvůli střetu zájmů. Smrž, povoláním zbrojař, začal řídit státní zbrojovku.

Nová ministryně Vlasta Parkanová po svém nástupu v lednu 2007 Smrže odvolala. "V době jmenování zastával funkce v orgánech soukromých společností s obdobným předmětem podnikání a držel v nich majetkové podíly, což zákon o státním podniku zakazuje," vysvětlil tehdy odvolání mluvčí Parkanové Andrej Čírtek.

Smržovi to však vadit nemuselo. Od nástupu Bartáka na ministerstvo obrany se mu totiž začalo mimořádně dařit ve vlastním podnikání. Ještě v roce 2006 si Smrž ve výroční zprávě své firmy MPI stěžoval, že "podnikání jeho společnosti je poznamenáno tím, že velmi obtížně komunikuje se státem".

MPI Group měla minimum armádních zakázek. Od roku 2002 do roku 2005 vyinkasovala od ministerstva obrany pouhých patnáct milionů korun - vojákům dodala náboje za milion a pistole za 14 milionů.

Současně s Bartákovým příchodem začaly zlaté roky

V roce 2006, kdy na ministerstvu obrany začal úřadovat Barták, však nastal zlom. Až do letoška, kdy Barták skončil jako ministr obrany, si MPI Group přišla skoro na miliardu. Většinu dostala bez výběrového řízení.

Tentokrát psal Smrž ve výroční zprávě o spolupráci se státem úplně jinak. Rok 2007 označil za jeden z nejúspěšnějších v historii, a "to především kvůli četným zakázkám od ministerstev obrany a vnitra".

Největší zakázkou byl nákup aut značky Dingo za více než půl miliardy korun. I kolem tohoto obchodu panovaly pochybnosti - kvůli velmi vysoké ceně a také kvůli chybějící veřejné soutěži. Dinga navíc kritizují i samotní vojáci v Afghánistánu.

O dingách se zmínil také bývalý náměstek na ministerstvu obrany Jaroslav Kopřiva, když na schůzce s jedním lobbistou pronesl: "Ty dinga byla čistá bartákovina, ten Smrž na tom udělal majlant."

Barták i Smrž popřeli, že by si takto vzájemně pomáhali. "Ano, pana Smrže znám. Osobní styky neudržujeme," shrnul už dříve Barták vztah se Smržem.

Oba muže spojuje ještě jeden společný známý. Důležitým Smržovým partnerem v podnikání je Viktor Labský, který zároveň podnikal s Bartákem - v roce 2000 založili firmu MČS. Později ji prodali Andreji Korpljakovovi, považovanému za hlavu ruskojazyčné mafie.

VÝROKY V KAUZE NÁMĚSTKA BARTÁKA

"V jednu chvíli (Martin Barták) řekl, že za určitý obnos peněz by problémy mohly být vyřešeny."
- William Cabaniss bývalý velvyslanec USA

"Nabídl mi, že za pět milionů dolarů nám s potížemi, které máme, pomůže."
- Ronald A. Adams, český šéf Tatry, o prostředníkovi (zbrojař Smrž)

"Náměstek navrhoval, že za obnos ve výši milionů dolarů by problémy mohly být vyřešeny."
- Duncan Sellars šéf am. pobočky Tatry

"Kategoricky odmítám, že bych kdykoli požadoval peníze za vyřešení sporu mezi Tatrou a Pragou."
- Martin Barták náměstek ministra financí

"S panem Adamsem jsem vždy jednal výhradně jen o možnostech naší spolupráce při vývozu tater."
- zbrojař Michal Smrž

"Neumím si představit, že si (Barták) o peníze řekl. Je nemyslitelné, aby jednal jménem naší firmy."
- Petr Ptáček šéf Praga Export


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue