ODS se snaží podřídit volebnímu vítězství vše. Stává se tak další nevýraznou stranou středu. Je nahá. Přesto nevzrušivá.

ODS se snaží podřídit volebnímu vítězství vše. Stává se tak další nevýraznou stranou středu. Je nahá. Přesto nevzrušivá. | foto: Jan Zátorský, MAFRA

Po nahém Topolánkovi bude nahá celá ODS?

  • 16
Nic moc zajímavého. Tak na mě působila fotka (která jinak vzrušila miliony čtenářů) odhaleného předsedy občanských demokratů Mirka Topolánka z jeho soukromé letní návštěvy vily italského premiéra Silvia Berlusconiho. Ale stejný pocit mám v poslední době z celé ODS.

Jako by strana, která vyhrála poslední parlamentní volby, byla nahá a přesně nevěděla, jak postupovat dál. Nic na tom nemění ani vítězství ve volbách do Evropského parlamentu, které nebylo ani tak jejím vítězstvím, jako spíše zpackanou osobní prohrou šéfa sociálních demokratů Jiřího Paroubka.

Na jaře 2006, když se blížilo hlasování do Poslanecké sněmovny, působil Topolánek i jeho sešikovaná peruť "modrých ptáků" jako skupina svěžích, nápady sršících lidí. I předseda ODS byl přívětivý, komunikoval otevřeně s novináři a bylo jasné, že volby vyhraje. Nebylo pouze jasné, že úspěch nebude tak jednoznačný.

Jenže občanští demokraté od té doby prošli velkou změnou. Stejně jako její současný (i bývalý) předseda. Působí na lidi i na své voliče jako formace, která netuší, co vlastně udělat. Kampaň k eurovolbám byla toho důkazem a zdá se, že nic převratného se od ní nedá očekávat ani do říjnových předčasných voleb.

Jaká je dnešní ODS, strana, která hraje s ČSSD rozhodující roli na naší politické scéně? Nesrozumitelná. Váhavá. Nezřetelná. Vrtkavá. Nejednotná. Nudná. Strojená. Papouškující fráze. Disharmonická. Nepěstěná. Neprůhledná. Nepostačující.

Proč? ODS slibovala před minulými parlamentními volbami svým příznivcům především reformy – daňové, ve zdravotnictví, pro podnikatele a živnostníky. Dále pak boj proti korupci i zjednodušení byrokratické státní správy. Také jednoznačnou orientaci na vzdělanostní společnost či výraznější podporu vědě a výzkumu.

Její voliči tehdy občanským demokratům uvěřili, že své sliby alespoň částečně naplní. Nestalo se. Jistě, vlády Mirka Topolánka nebyly nejhorší, ale ODS ztratila jednoznačnou podporu svých voličů a neudělala nic, aby jí bylo možné opět věřit.

Přitom příznivci ODS jsou náročnější než voliči ČSSD. Očekávají od své strany daleko důslednější plnění slibů a od vůdců daleko přiměřenější chování a jednání, než bylo v posledních třech letech předvedeno. Nejsou to duchaprostí posluchači Evy a Vaška a nekuchtí podle Jiřího Babici.

Jenže ODS je zklamala. Teď například občanští demokraté říkají, že se více zaměří na získání žen-voliček. Probůh, proč? Copak dodneška ženy pro ně neexistovaly?

ODS se snaží podřídit volebnímu vítězství vše. Stává se tak další nevýraznou stranou středu. Je nahá. Přesto nevzrušivá.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video