Věnec pro oběti incidentu ve Fort Hood | foto: ČTK

Po masakru na základně čelí muslimové výhrůžkám. Cvok zničil roky práce, míní

  • 295
Američtí muslimové se bojí, že masakr na vojenské základně Fort Hood zhorší jejich postavení ve společnosti a posílí protiislámské stereotypy. Už nyní čelí desítkám hrozeb smrtí a nepřátelských e-mailů. Muslimští předáci jsou přitom sami rozhořčeni tím, že major vyznávající islám zastřelil 13 lidí.

"Mnoho z nás pracuje velmi tvrdě pro tuto zemi, snažíme se udělat z Ameriky to nejlepší místo na Zemi," řekl agentuře AP Muqtedar Khan, pokrokový muslimský vzdělanec, který těsně před událostí hovořil v Kongresu o záležitostech týkajících se politiky v Afghánistánu.

"A pak najednou přijde nějaký cvok jako major Hasan a v jedné šílené epizodě trvající několik sekund zničí všechny ty dlouhé roky naší tvrdé práce, kterou se snažíme zařadit americké muslimy do hlavního proudu společnosti," dodal.

O marnosti

"Mnoho z nás pracuje velmi tvrdě pro tuto zemi, snažíme se udělat z Ameriky to nejlepší místo na Zemi," řekl pokrokový muslimský vzdělanec Muqtedar Khan.

Útok se odehrál ve čtvrtek odpoledne tamního času. Devětatřicetiletý major Nidal Malik Hasan, který se narodil v USA palestinským přistěhovalcům a byl muslim, zastřelil na základně 13 lidí a dalších 30 zranil.

Brzy měl odjet do Afghánistánu. Misi ale kritizoval, odcestovat nechtěl a chystal se opustit armádu. Nyní leží ve vážném stavu ve vojenské nemocnici v San Antoniu, kde ho hlídají stráže. Čtyřmi zásahy ho zneškodnila policistka.- o policistce, která zneškodnila střelce, čtěte zde

Média v této souvislosti upozorňují, že Hasan měl na svém autě nálepku Alláh je láska, pak ale podle svědků při zahájení střelby do náhodných lidí křičel Alláh je velký!

Objevují se i další informace, znepokojivé pro umírněné muslimy. Jako že Hasan rozesílal e-maily o sebevražedných atentátnících a násilí, že odmítal nasazení v Afghánistánu a že byl prý šikanován v armádě za to, že je muslim.

Přestože Hasanovy motivy ještě nejsou příliš jasné, již jen majorovo náboženské vyznání přimělo větší muslimské skupiny v USA vydat prohlášení, která odsuzují zabíjení jako protivící se islámu a od činu se distancují. Vyzdvihují naproti tomu dobrou službu mnoha jiných muslimů v americké armádě.

Už v pátek panovaly obavy o bezpečnost mešit, kde se právě v tento den konají každý týden hlavní společné modlitby. Ve Washingtonu, Chicagu i jinde si mešity vyžádaly od policie mimořádnou ostrahu a dostaly ji jako prevenci. Muslimští předáci vyzývali věřící k bdělosti před možnými útoky a varovali je, aby nechodili sami do cizích končin, uvedl ředitel rady pro americko-islámské vztahy Hussam Aylous.

Nídal Malik Hasan

Devětatřicetiletý major Nidal Malik Hasan

"Toto je jedna ze situací, kdy si musíme sednout a modlit se, aby většina Američanů z událostí vyšla posílená, jednotnější a tolerantnější," řekl Aylous. Reagoval tak na skutečnost, že jeho i další muslimské organizace dostaly v těchto dnech desítky hrozeb smrtí a nepřátelských e-mailů.

V muslimském komunitárním středisku v marylandském Silver Spring, kam Hasan docházel před odjezdem do Fort Hood, vyzval imám Mohamed Abdullahi věřící, aby svým nemuslimským sousedům vysvětlovali, že islám jako náboženství není za vraždění zodpovědné. Radil jim také, aby tlumili své vášně, ať uslyší cokoli.

"Vždycky když uslyšíme, že jméno pachatele zní arabsky nebo muslimsky, zažijeme dvojí šok. A bojíme se zpětných reakcí," uvedl imám Mostafa Al-Qazwini z islámského školicího střediska v kalifornské Orange County.

"Takové činy jako Hasanův nevyplývají z islámu o nic více, než například atentát Timothyho McVeigha v Oklahoma City vyplýval z křesťanství," dodal s narážkou na útok z roku 1995, při němž zahynulo 168 lidí.

Mnoho muslimů však už je unavených z toho, co se pomalu stalo rutinou: jakmile nějaký muslim udělá něco hrozného, islámské organizace začnou vydávat prohlášení, které to odsuzují. "Omlouváme se za lidi, které vůbec neznáme," řekl Robert Salaam z Marylandu.

Je to bývalý příslušník námořní pěchoty, který přestoupil na islám právě po teroristických útocích z 11.září 2001 a nyní se vyjadřuje na internetu a v rozhlase k muslimským záležitostem.

"Když jsem jel ve čtvrtek z práce domů a uslyšel ve zprávách o vraždění ve Fort Hood, přál jsem si jen: Ach bože, jen ať to není muslim. Přání se mi nesplnilo," dodal.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video