Alexander Litviněnko v londýnské nemocnici.

Alexander Litviněnko v londýnské nemocnici. | foto: Reuters

Po Litviněnkově smrti museli do nemocnice tři lidé

  • 9
Na otravu Alexandra Litviněnka radioaktivním poloniem by mohli doplatit další lidé, kteří se pohybovali na stejných místech jako bývalý agent KGB. Lékaři už tři z nich poslali na důkladná vyšetření. Informovala o tom britská Agentura ochrany zdraví.

Litviněnko zemřel ve čtvrtek v londýnské nemocnici poté, co ho někdo otrávil. Lékaři se původně domnívali, že jeho rychle se zhoršující stav způsobilo thalium, později spekulovali o radioaktivních jedech. - více zde

Jejich podezření se potvrdilo: po Litviněnkově smrti našli v jeho těle vysoce radioaktivní a rakovinotvorný izotop polonium 210.

Britské oficiální zdroje navíc den po agentově smrti oznámily, že policie zaznamenala zvýšenou radioaktivitu na třech místech, kde se Litviněnko před převozem do nemocnice pohyboval.

Kromě jeho domu na severu Londýna se jednalo o suši bar Itsu na Picadilly a rovněž Pine bar hotelu Millenium, kde měl bývalý agent prvního listopadu schůzku se dvěma Rusy. Ti mu údajně měli předat informace související s nedávnou vraždou ruské novinářky Anny Politkovské. - více zde

A "radioaktivních" míst přibývá. Televizní stanice Sky News v pondělí uvedla, že policie naměřila zvýšenou radiaci "na moha dalších místech". Informaci potvrdil i britský ministr vnitra John Reid. Veřejnost však podle něj nemá důvod propadat panice.

Tři lidé musí na testy
Na tísňovou linku, kterou zřídila britská vláda, volalo po Litviněnkově smrti asi 450 lidí, kteří se podle vlastních slov vyskytovali právě na místech se zvýšenou radiací.

Osmnáct z nich poslali pracovníci linky do Agentury pro ochranu zdraví, tři nakonec skončili na speciální klinice, kde je lékaři podrobují speciálním testům, uvedla mluvčí agentury.

Nákaza však podle odborníků není pravděpodobná. Polonium 210 totiž zabíjí až ve chvíli, kdy je pozřeno, vdechnuto či vpraveno do těla otevřenou ranou.

Putinovu roli zpochybňují i jeho kritici
Případ někdejšího ruského agenta Litviněnka minulý týden obléhal titulní strany světových médií. Třiačtyřicetiletý kritik ruského prezidenta Putina utekl před šesti lety z Ruska do Británie, minulý měsíc získal britské občanství.

Z Londýna vytrvale kritizoval Kreml a Putinův režim a také vydal paměti s řadou skandálních obvinění. Onemocněl prvního listopadu po zmíněné schůzce se dvěma Rusy. Z lůžka pak nařkl Putina, že za jeho vraždou stojí právě on. Kreml ale jakýkoliv podíl na agentově likvidaci popřel.

Ruský prezident dokonce minulý týden na summitu EU-Rusko v Helsinkách prohlásil, že vlastně vůbec není jisté, zda Litviněnko zemřel násilnou smrtí.

Ačkoliv žádné závěry vyšetřování zatím nejsou k dispozici, teorie vraždy na přímý pokyn Putina trochu slábne. Nevěří jí ani ruští emigranti. "Putina nesnášíme, hnusí se nám. Ale není tak hloupý, aby nařídil připravit Litviněnka o život tak pomalým a veřejným způsobem," citovala agentura Reuters jednoho z nich.

Koroner nastoupí ve čtvrtek
Scotland Yard nasadil na Litviněnkovu kauzu členy elitního protiteroristického oddělení. Přesto policie případ zatím nevyšetřuje jako vraždu, ale jako podezřelé úmrtí.

Ve čtvrtek se má Litviněnkovou smrtí začít zabývat koroner, uvedly agentury. Zahájení řízení však bude čistě formální, protože bude ihned opět odročeno. Zatím není ani jisté, zda do té doby lékaři podrobí tělo bývalého agenta pitvě. Nejsou si totiž jisti, zda je pitva vzhledem k radioaktivitě bezpečná.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video