Přijďte k volbám. Brusel není vzdálený, už dnes se tam tvoří 70 procent zákonů a bude to ještě více, láká Jiří Paroubek voliče ČSSD.

Přijďte k volbám. Brusel není vzdálený, už dnes se tam tvoří 70 procent zákonů a bude to ještě více, láká Jiří Paroubek voliče ČSSD. | foto: Jan Zátorský, MAFRA

Po Lisabonu bude 90 procent zákonů z Bruselu, zve Paroubek k volbám

  • 255
Po schválení Lisabonské smlouvy bude až 90 procent zákonů vytvářet Brusel, přesvědčuje Jiří Paroubek voliče o důležitosti evropských voleb. Podle euroskeptiků se tím šéf ČSSD přiznává k tomu, co způsobí podporou Lisabonské smlouvě. Námitku, jestli pak nebude český parlament zbytečný, socialisté odmítají.

"Každý náš občan by si měl uvědomit, že 70 procent českých zákonů je dnes odvozeno od evropské legislativy a po schválení Lisabonské smlouvy to bude až 90 procent," napsal Paroubek ve stranickém časopise Nový horizont.

Číslo pak zopakoval v nedělním televizním duelu Václava Moravce i v dalších vyjádřeních pro média. Proto prý jsou evropské volby skoro tak důležité, jako volby do české Poslanecké sněmovny, řekl.

Mirek Topolánek, který byl s Paroubkem ve studiu, neprotestoval. Na přímý dotaz iDNES.cz, zda si myslí totéž, odepsal, že se Jiří Paroubek jako vždy mýlí. Kolik procent zákonů by po přijetí Lisabonské smlouvy vznikalo v Bruselu místo v Praze, ale nechtěl říci. Prý si to mají novináři zjistit sami. "Pokládám to za roli médií," odpověděl.

O tom, že už nyní je nadpoloviční většina českých zákonů odvozena od těch evropských, není pochyb. Oslovení politici a odborníci se liší jen v odhadu množství. Někteří uvádějí 60 procent, jiní 75, někteří 80 procent.

Problém vnímají i další země EU, včetně tahounů integračního procesu. Například bývalý německý prezident Roman Herzog poukázal na to, že mezi roky 1999 a 2004 přišlo 84 procent německých zákonů z Bruselu.

Euroskeptici se diví Paroubkovu přiznání

Paroubkův výrok překvapil hlavně euroskeptické strany - jsou to totiž obvykle ony, které taková čísla používají, aby dokázaly, že země v EU postupně přicházejí o nezávislost. To, že stejné číslo připustil sám Paroubek, který Lisabonskou smlouvu s Topolánkem podpořil, považují za překvapivé doznání.

"Tato dojemná shoda je výrazem fungování velké lisabonské koalice, která společnými silami schválila smlouvu nevýhodnou pro Českou republiku a EU," řekl iDNES.cz Jan Schwippel z Libertas.cz.

"Svobodní jsou doslova šokováni tím, co v České televizi shodně potvrdili šéfové dvou nejsilnějších stran," reagovala na Paroubkova slova Strana svobodných občanů.

"Smlouvu protlačili Paroubek i Topolánek společnými silami. Přitom zákonodárcům zamlčeli, že pak 90 procent legislativy budou muset odhlasovávat automaticky na základě bruselských direktiv. Přiznávají to až nyní, když smlouva prošla parlamentem," zlobí se předseda strany Petr Mach.

Nebude český parlament zbytečný?

Nabízí se otázka, zda nebude český parlament zbytečný, pokud by mohl ovlivnit jen minimum zákonů. Na tu Paroubek ani Topolánek odpovědět nechtějí. Topolánek se odpovědi záměrně vyhnul, Paroubek odkázal na stínového ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka.

"Z toho procentuálního vyjádření nemůžeme posuzovat význam národního parlamentu. Neznamená to, že děláme jen deset procent zákonů," oponoval Lubomír Zaorálek.

Podle něj Česku ještě nějaké kompetence zůstanou. Jindy je zase lepší problém řešit rovnou na úrovni EU. Zaorálek také tvrdí, že role národního parlamentu se naopak Lisabonskou smlouvou posiluje. A že zákony můžeme vytvářet i na evropské úrovni.

Nesouhlasí ani politolog a kandidát do europarlamentu za SNK-ED Lukáš Macek. "Tato čísla jsou hodně přibližná a zavádějící. Rád bych, kdyby je někdo občas doložil," odpověděl iDNES.cz.

"Navíc přesnější by bylo říkat, že x - možná 70 až 80 - procent naší legislativy vychází z legislativy EU. To neznamená, že ji jen mechanicky přebíráme. Když se na úrovni EU přijme směrnice, český parlament ji nemá opsat, ale uvést v život tak, jak je pro Českou republiku nejvýhodnější," vysvětlil Macek v on-line rozhovoru iDNES.cz.

Naopak "eurorealista" Jan Zahradil snížení váhy českého parlamentu připouští. "Bohužel, je to tak. Nevím, zda to bude přesně 90 procent, ale určitě ve chvíli, kdy 68 dalších pravomocí se přesouvá na unijní úroveň, tak to umenšuje roli národního parlamentu a národních orgánů," řekl iDNES.cz lídr kandidátky ODS.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video