Evidence přestupků se zavádí mimo jiné i kvůli případu mladíka z Brandýsa, který měl několik zákazů řízení a nakonec přejel při silniční kontrole policistku

Evidence přestupků se zavádí mimo jiné i kvůli případu mladíka z Brandýsa, který měl několik zákazů řízení a nakonec přejel při silniční kontrole policistku | foto: Michal Šula, MAFRA

Stát se chystá sčítat vaše hříchy. Registr přestupků míří na vládu

  • 364
Zdrogovaný řidič, který zabil policistku, a řádění fotbalových fanoušků. Tyto případy urychlily přípravu nového zákona o evidenci přestupků. Kromě trestných bodů a zločinů bude stát každému z nás evidovat i přestupky. Zákon už je od května napsaný, v příštích dnech ho ministři vnitra a spravedlnosti předloží vládě.

Elektronický soupis přestupků bude mít několik funkcí. Policisté při dopadení zloděje, silniční kontrole nebo sledování auta okamžitě poznají, s kým mají tu čest a jak nebezpečného člověka mají před sebou. Za druhé návrh zákona předpokládá, že by za opakované přestupky mohly padnout vyšší pokuty.

"Návrh zákona je v připomínkovém řízení, které skončí 10. června. Pak ho pošleme do vlády," uvedla mluvčí ministerstva spravedlnosti Kateřina Hrochová.

Smrt policistky

Zákon o evidenci přestupků slíbil ministr vnitra Chovanec počátkem května, kdy veřejností otřásl případ zdrogovaného řidiče, který zabil policistku. Mladík nebyl ve vězení, přestože mu bylo uloženo několik zákazů řízení, které nerespektoval. Část z těchto zákazů uložily soudy, část radnice v přestupkovém řízení (více čtěte zde).

O potřebnosti evidence se mluvilo i po jarní vlně fotbalového násilí, která vyvrcholila zápasem Baník - Sparta. Fanoušci tehdy v Ostravě demolovali stadion a rowdies domácích se zkoušeli dostat do sektoru hostí. (více zde)

Evidenci přestupků povede Rejstřík trestů, zavedení evidence vyjde na 37 milionů korun. Ročně by pak podle Hrochové provoz přišel na devět milionů korun. 

Opozice by se zákonem neměla mít problém. Evidenci přestupků zkoušel prosadit už předchozí ministr Jiří Pospíšil (TOP 09), ale už to nestihl. Právě z jeho návrhu autoři současného dokumentu vycházejí.

V návrhu stojí, aby přestupek zůstal v evidenci pět let. Pak by byl člověk zase úplně "čistý". Dnes se evidují jen některé přestupky, například ty dopravní nebo některé ekologické.

Za opakované přestupky se sazba pokuty zvýší o polovinu - zatímco nyní hříšníci zaplatí až 10 tisíc korun, v budoucnosti to bude až 15 tisíc. Vedla se i diskuze, jestli do evidence zapisovat i přestupky, které sice někdo oznámil, ale vina se nepotvrdila a věc byla nakonec odložena. Nakonec se měl zapisovat jen přestupek s pravomocným viníkem.

Princip "třikrát a dost"

Zaznívají i hlasy, aby v přestupkovém zákoně byl opět zakotven princip lidově zvaný "třikrát a dost". Tedy aby se po několikerém spáchání stejného přestupku prohřešek přeměnil na trestný čin a viníkovi hrozilo i vězení.  

"Recidiva přestupku by neměla být automaticky trestným činem. V tom případě si však někteří pachatelé majetkových přestupků z toho nebudou nic dělat," připomíná Pospíšil. Jde třeba o zloděje, kteří pravidelně chodí krást do samoobsluhy a krádežemi se živí, ale vždy si ohlídají, aby nesli lup s hodnotou pod pět tisíc korun a byl to jen přestupek. Většinou jsou stejně dávno v exekuci a žádný legální příjem nemají.

Jak často musí páchat přestupky "recidivista"

Poslanci se při schvalování zákona budou rozhodovat mezi několika variantami, které návrh zákona nabízí. Příkladem může být lhůta, která nesmí uplynout, aby mohl být přestupek ještě považován za opakovaný. Tvůrci uvažují o jednom, nebo dvou letech od předchozího provinění.

Návrh počítá s dálkový přístupem do evidence přestupků. V praxi to bude vypadat tak, že pokud policie uloží blokovou pokutu, zanese o tom záznam do evidence. Pokud budou pokutovat strážníci, do registru ji zanese příslušný obecní úřad. V evidenci se objeví i některé kázeňské přestupky, například u vojáků.

Fungovat to bude i opačně. Nejen policie či soudy, ale i obce budou moci zjistit, kolik přestupků dotyčný má, a zda se jedná o "přestupkového recidivistu".

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue