Po letech padly tresty za Bingo

  • 7
Kauza televizní hry Bingo dospěla po mnoha peripetiích k hmatatelnému konci. Pražský městský soud vynesl v několik let starém případu rozsudek. V procesu čelilo obžalobě kvůli mnohamilionovým podvodům sedm mužů, jeden z nich - mozek celé akce - ale stále před spravedlností prchá. Soud udělil tresty v úhrnné výši 39,5 let vězení. Hlavní aktér na útěku vyfasoval sedm let.

"Závažnost činu je ze společenského hlediska velká," zdůvodnil rozsudek soudce Pavel Benda. "Pachatelé zmanipulovali velmi sledovanou a populární hru. Veřejnost kvůli tomu ztratila v podobné soutěže důvěru," dodal.

"Obžalovaní namítali, že nešlo o podvod. To lze snadno vyvrátit. Za situace, kdy společnost provozující sázkovou hru byla uvedena v omyl, je jednoznačné, že o podvod šlo," zaznělo v soudní síni.

Mozkem celého podvodu byl programátor Pavel Fantyš. Hlavním organizátorem pak Roman Hejda, který zajišťoval nákup tiketů a sháněl falešné výherce.

Fantyš s Hejdou čelili podezření z podvodu, Fantyš i ze zneužití záznamu na nosiči informací. Hejda dostal jen o rok méně než Fantyš, tedy šest let vězení.

Odsouzení odešli téměř bezeslov. Hejda svůj trest nechtěl komentovat. "Cítím se nevinen," řekl reportérovi MF DNES.

Zbylá pětice byla stíhána kvůli pomoci k podvodu. Každý z nich dostal tresty od pěti a půl do pěti let vězení.

Všichni na lavici obžalovaných se proti rozsudku na místě odvolali. Prohlásili, že se necítí vinni. Petr Ježek byl nejsdílnější. "Jsem nevinný, vůbec to nechápu. Ničeho jsem se nedopustil," prohlásil.

Odsouzení se na hře obohatili o více než 27 milionů korun.

Jak podvod fungoval
Televizní soutěž Bingo začala Nova vysílat v roce 1994. Raketový úspěch loterie (v té době se na pořad dívaly tři miliony lidí, hráči utratili za tikety celkem jednu miliardu šest milionů korun) vzal za své v říjnu příštího roku. Tehdy se provalilo, že losování v doplňkové hře Nová šance je už několik týdnů zmanipulované.

Detektivové později zjistili, že počítačový expert Fantyš dokázal nepozorovaně změnit parametry programu, který vybíral náhodná čísla losů. Počítač pak losoval jen tikety, které organizátoři podvodu nakoupili.

Hejda následně sestavil síť "náhradních hráčů". Ti si chodili do televize vybírat statisícové výhry, peníze však odevzdávali organizátorům. Fantyš s Hejdou tak celkem vyinkasovali téměř 27 milionů korun.

Náhradní hráči za svou službu dostávali pět tisíc. Do protokolu později vypověděli, že o podvodu neměli potuchy. Hejdovi lidé jim tvrdili, že zastupují agenturu, která shání náhradníky za skutečné soutěžící, kteří se stydí vystupovat před kamerou.

První rozsudek
Pražský městský soud v kauze rozhodl už v roce 1997, kdy uložil šest nepodmíněných a jeden podmíněný trest vězení. Odvolací soud ale verdikt zrušil a případ vrátil s pokynem doplnit důkazy. Více o prvním soudu čtěte V TOMTO ČLÁNKU

,

Video